FinExpert.e15.cz

Kolik platí stát za státní pojištěnce?

Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát.

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou ze zákona povinně zdravotně pojištěni. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Za koho a kolik?

Platbě zdravotního pojištění se nelze vyhnout, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Státních pojištěnců je v systému zdravotního pojištění nejvíce, přibližně 60 %. Proto každá změna platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce výrazným způsobem ovlivňuje množství finančních prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění.

Jak se zvýší platba za státní pojištěnce?

Stát platí za všechny zdravotní pojištěnce měsíčně 13,5 % z vyměřovací základu. Jestliže projde úspěšně legislativním procesem zákonné opatření o zvýšení vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění hrazené státem, tak se zvýší od ledna vyměřovací základ za osobu, za kterou je plátcem pojistného stát z 5 355 Kč na 5 829 Kč. Původní návrh počítal se zvýšením vyměřovacího základu na 6 078 Kč.

  • V praxi to znamená nárůst platby zdravotního pojištění za každého státního pojištěnce z 723 Kč (5 355 Kč x 13,5 %) na 787 Kč (5 829 Kč x 13,5 %).

Zjednodušeně řečeno obdrží zdravotní pojišťovna za státního pojištěnce 787 Kč měsíčně, např. za zaměstnance pracujícího za hrubou mzdu 20 000 Kč obdrží zdravotní pojišťovna 2 700 Kč (900 Kč je sraženo z hrubé mzdy zaměstnanci a dalších 1 800 Kč odvede za zaměstnance jeho zaměstnavatel).

Za koho platí zdravotní pojištění stát?

Státní pojištěnci jsou uvedeni v § 7 zákoně o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. Státním pojištěnci jsou např.: nezaopatřené děti, penzisté, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání, osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III, IV a osoby pečující o tyto osoby, osoby pečující o děti mladší 10 let závislé v I. stupni, invalidní důchodci ve III. stupni, osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku nebo předdůchodci.

Na co si dát pozor?

Každý občan musí být u své zdravotní pojišťovny veden v jedné ze čtyř kategorií (zaměstnanec, OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná, státní pojištěnec nebo OBZP – osoba bez zdanitelných příjmů). Zpravidla v praxi dochází k situaci, že když občan není veden v registru své zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec, potom je veden jako OBZP a má povinnost si zdravotní pojištění platit sám, a to do 8. dne následujícího měsíce ve výši 1 148 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 500 Kč).

Praktické příklady

Na několika praktických příkladech si uvedeme situace, kdy se může na první pohled zdát, že je občan státním pojištěncem a zdravotní pojištění si nemusí platit, ale skutečnost je jiná.

  • Student VŠ Novák (27 let) je v registru své zdravotní pojišťovny veden jako OBZP, neboť stát je plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti maximálně do věku 26 let. Student Novák si platí měsíčně zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Sýkora je doma a stará se o 18měsíční dceru, rodičovský příspěvek na dceru pobírá jeho manželka, která již nastoupila do práce. Pan Sýkora není příjemcem rodičovského příspěvku a je veden v registru své zdravotní pojišťovny jako OBZP. Pan Sýkora si platí měsíčně zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Svoboda byl sankčně vyřazen z evidence úřadu práce, v registru své zdravotní pojišťovny je od tohoto měsíce veden jako OBZP a vzniká mu povinnost si každý měsíc sám platit zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
  • Pan Špaček odešel do předdůchodu (předdůchod je vyplácen z doplňkového penzijního spoření, jedná se o vlastní naspořené prostředky občana), zdravotní pojištění tedy v období předdůchodu za pana Špačka platí stát. Avšak po několika měsících začne pan Špaček opět pracovat. Předdůchod nebrání tomu, aby občan měl v daném období příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. Ze svého příjmu bude však pan Špaček standardně odvádět zdravotní pojištění (ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ).

Nutná je spolupráce se zdravotní pojišťovnou

Každý občan si musí plnit svoji oznamovací povinnost, aby byl správně zařazen v příslušné kategorii u své zdravotní pojišťovny. Vždy je potřeba doložit skutečnost, že je plátcem zdravotního pojištění stát, aby nebyl občan veden v databázi jako OBZP a neměl povinnost platit měsíčně 1 148 Kč. Dlužné pojistné a následně vyčíslené penále vymáhají zdravotní pojišťovny v současné době velmi rychle.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

To je stejné, jako když někdo odjede pracovat do ciz...
Zuzka
15. 1. 2015, 14:34
Ten nas dokonaly system vubec nepocita s lidmi kteri...
Aure
27. 12. 2013, 21:48
Myslím, že se platí dost, leč rozhazuje se ještě víc...
Bob
15. 10. 2013, 10:48

Další články

Jak správně nastavit cestovní pojištění? Nezapomeňte na zuby!

Jak správně nastavit cestovní pojištění? Nezapomeňte na zuby!

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana

Účet u Creditas můžete nově založit online, stačí účet v jiné bance

Účet u Creditas můžete nově založit online, stačí účet v jiné bance

Před 7 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  1
Většina podnikatelů je prý na EET připravena, chválí si Finanční správa

Většina podnikatelů je prý na EET připravena, chválí si Finanční správa

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Dohání vás dluhy? Dejte šanci konsolidaci či refinancování

Dohání vás dluhy? Dejte šanci konsolidaci či refinancování

(Inzerce) Máte na krku několik úvěrů či kreditních karet s vyčerpaným limitem a jejich splácení vám pomalu začíná přerůstat přes hlavu? Nebo vás už unavuje každý měsíc hlídat několik termínu splatnosti vašich závazků?

Před 18 hodinami  |  Inzerce

Svěřenské fondy: Mohou zachránit i malou rodinnou firmu

Svěřenské fondy: Mohou zachránit i malou rodinnou firmu

Tento institut ale není jen pro horních deset tisíc.

Před 18 hodinami  |  Poncarová Jana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více