FinExpert.e15.cz

Kolik dáme za jídlo? Měsíčně 2000 korun za osobu

Zdražování potravin vnímá 97 procent obyvatel, 87 procentům přitom zdražování vysloveně vadí.

Za potraviny v obchodech lidé utratí nejčastěji okolo 2 tisíc korun za měsíc na osobu, dvě třetiny lidí vydají za potraviny více než před rokem. 82 procent lidí nakupuje potraviny podle ceny, polovina obyvatel proto sleduje pravidelně slevové letáky prodejců. Dále za zajímavého průzkumu společnosti Cetelem například vyplynulo, že pro devět lidí z deseti je důležité, zda kupují kvalitní potraviny. Přesto jenom každý pátý čte informace o jejich složení. A co je podle Čechů kvalitní potravina? Pro dvě třetiny zdraví nezávadná, která neobsahuje žádné náhražky.

2 tisíce korun. Nejčastější měsíční útrata za potraviny

Zdražování potravin vnímá 97 procent obyvatel, 87 procentům přitom zdražování vysloveně vadí. 66 procent lidí utratí v současné době za potraviny v obchodech více než před rokem, nejčastěji o 200 až 500 korun na osobu. 30 procent lidí své výdaje na potraviny ani přes rostoucí ceny nezvyšuje.

Měsíční výdaje za potraviny za osobu domácnosti vyčíslilo 39 procent respondentů na 1500 až 2500 korun. Dalších 23 procent utratí od 2500 do 3500 korun. Vyšší výdaje, tedy nad 3500 korun, uvedlo 12 procent dotázaných. Naopak do 1500 korun se vejde 27 procent lidí. Tyto útraty však nezahrnují jídlo v restauraci, obědy v restauraci v pracovní dny, fastfood apod.

„Zvyšující se výdaje za potraviny nemusí poukazovat jen na samotné zdražování, ale rovněž na to, že někteří lidé místo stravování se v restauracích či fastfoodech kupují potraviny v obchodech a dělají si častěji svačiny do práce, nebo si častěji vaří,“ komentuje Tomáš Siegler, ředitel marketingu Cetelem ČR, a.s.

Obliba slevových letáků vzrůstá

Z průzkumu také vyplynulo, že zhruba polovina lidí (51 procent) pravidelně sleduje slevové letáky prodejců. 42 procent respondentů se do nich podívá občas a jen 7 procent letáky nezajímají. A téměř polovina z těch (46 procent), kteří letáky sledují pravidelně či nepravidelně, uvádí, že je v současné době sleduje více, než před rokem. Jen zhruba každý čtvrtý (24 procent) z těch, kteří se o letáky více či méně zajímají, si pro zboží do prodejny skutečně zajde. Téměř polovina (47 procent) tam jde většinou, 26 procent naopak pro zlevněné potraviny z letáků většinou nejde a 3 procenta do obchodu pro zboží z letáků nechodí vůbec. 

Kromě ceny je pro Čechy důležitá i kvalita. Uvedlo to 90 procent respondentů. Zároveň přesně polovina dotázaných přiřadila kvalitě na pětibodové stupnici známku 1, tedy maximálně důležitá. V případě ceny tak učinilo jen 36 respondentů.

Kvalitní potravina? Zdraví nezávadná a bez náhražek

Pro dvě třetiny lidí je kvalitní potravinou ta, která je zdraví nezávadná a neobsahuje náhražky (oboje shodně 67 procent). To může být do značné míry důvodem, proč 90 procent dotázaných považuje kvalitu za tak důležitou, ale zároveň se řídí cenou. Zdravotní nezávadnost automaticky očekávají. Podle téměř poloviny Čechů (46 procent) je kvalitní potravina zdraví prospěšná. To, že je kvalita spojená s tím, že se jedná o český výrobek, uvedlo 35 procent respondentů a 31 procent vnímá jako kvalitní tu potravinu, která je označena certifikovanou značkou. Jen každý dvacátý (5 procent) si myslí, že kvalitní potravina musí být drahá, a pouhá 4 procenta spojují kvalitu s bioprodukcí.

Jakkoli je pro lidi důležitá kvalita potravin, informace o jejich složení čte pravidelně pouze 21 procent z nich. 51 procent je čte většinou a téměř každý třetí (28 procent) jim věnuje jen malou, či žádnou pozornost. Nejčastěji je lidé nečtou z toho důvodu, že je nezajímají (36 procent). Každý třetí z těch, kteří informace téměř či vůbec nečtou, pak na často malá písmena nevidí (30 procent) a každý pátý by jim stejně nerozuměl (21 procent).

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Uvedený článek je pěkná Blbost. Já žiju sám,nijak zv...
Karel
20. 10. 2014, 12:58
Jsme na tom stejně .. ono se dá ušetřit, když si kup...
Eva
29. 10. 2013, 14:57
O tom, že "Skodlivost nebyla prokazana" si udělejte ...
xmart
17. 10. 2013, 20:06
To je statistika a výsledek sčítání. Kojenec toho mo...
SocPredator
13. 10. 2013, 13:44
To už je dost. Já (v Praze) dám cca 1700 za potravin...
Jirka
11. 10. 2013, 07:49

Další články

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Air Bank: Pozor na lyžích a žádnej alkohol. Aneb nepodceňujte cestoví pojištění

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Spoření pro děti: Jak a kolik?

Spoření pro děti: Jak a kolik?

Jak a kolik spořit dětem, abychom jim v budoucnu finančně ulehčili start do samostatného života.

Před 7 hodinami  |  Cibulka Michal  |  7

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Pozor na zapomenuté kreditní karty

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je na úrovni 59 procent unijního průměru.

Před 17 hodinami  |  Lazarevič Arsen  |  4

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si váš důchod v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená