FinExpert.e15.cz

Klienti pozor. Banky varují před phishingem

V poslední době se množí phishingové útoky na klienty bank.

V poslední době se množí phishingové útoky na klienty bank. Finanční domy tak vydávají svá varování. Minulý týden varovala Česká spořitelna a Air Bank.

„Rádi bychom vás upozornili na opakující se šíření podvodného e-mailu (tzv. phishingu), o kterém jsme vás informovali koncem dubna 2014. Zpráva vyzývá příjemce k úhradě dlužné částky, která vznikla v důsledku využívání bankovního produktu. V jednotlivých e-mailech se liší identifikační číslo i dlužná částka, zprávy jsou rozesílány pod různými jmény a z různých e-mailových adres. Zpráva obsahuje množství gramatických chyb a překlepů, nemá ani hlavičku žádného finančního ústavu. Důrazně varujeme před otevíráním přílohy a jakoukoliv reakcí na tento e-mail. Příloha je infikovaná trojským koněm. Žádné takové zprávy klientům nerozesíláme a prostřednictvím e-mailu takovéto záležitosti neřešíme. Prostřednictvím e-mailu ani nepožadujeme žádné bezpečnostní údaje,“ varuje Česká spořitelna. 

phis.jpg phis2.jpg
Phishingové útoky, na které upozornila Česká spořitelna
 

 Na tuto podvodnou zprávu pak koncem minulého týdne upozornila Air Bank.

air8.jpg

Banky navíc v současné době evidují případy, kdy pachatelé trestné činnosti na internetu ve svých praktikách začínají využívat tzv. bílé koně. Základní princip je stejný, jako u dříve řešených případů – přes infikované maily a aplikace do mobilu se dostanou k přístupu na internetové účty klientů a k ověřovací SMS. V  nově identifikovaných případech pak v prvním kroku odcizené peníze zasílají na bankovní účet bílého koně, který je pak posílá pachateli. Bílým koněm se může stát důvěřivá osoba, kterou pachatel naláká zpravidla na pracovní příležitost. V dobré víře, aniž by tušil, že dělá něco nezákonného, pak pro pachatele přeposílá odcizené peníze na určené účty a přispívá tak k praní špinavých peněz.

Jak se bránit?

Opakování je matka moudrosti, takže přidáváme bezpečnostní desatero od Air Bank.

  • Nepřihlašujte se na počítači, kterému nevěříte. Posílat peníze z počítače, se kterým nemáte předchozí zkušenosti, například ve veřejné internetové kavárně, není dobrý nápad. Bezpečnost počítače, který každý den využívají desítky lidí, je pak vždycky pochybná. Počítač může být navíc připojený k veřejné síti, což vašemu heslu a ostatním údajům soukromí zrovna nezaručuje.
  • Pravidelně aktualizujte svůj operační systém, internetový prohlížeč a další související aplikace. V prohlížeči si při vstupu do internetového bankovnictví také hlídejte adresní řádek. Vždycky byste měli vidět zelený certifikát Air Bank (zeleně podbarvený řádek nebo zámeček), který ověřuje pravost webu (mrkněte na galerii obrázků dole).
  • Používejte antivirový program a pravidelně ho aktualizujte.
  • Do systému se přihlašujte výhradně z našeho webu, nevěřte odkazům z mailů – může jít o podvod.
  • Nevěřte mailům, které po vás chtějí vaše hesla nebo telefonní číslo. Nikdy takové údaje nikomu neposílejte, i když se tváří jako důvěryhodná instituce.
  • Neinstalujte na svůj telefon nebo počítač programy nebo aplikace z nedůvěryhodných zdrojů – jen z Google Play, App Store, Windows Marketplace a dalších důvěryhodných značkových obchodů.
  • Hlídejte si svůj telefon a používejte zámek k zamčení displeje.
  • Pokud máte podezření, že se na vašem účtu děje cokoli podezřelého, hned nám zavolejte na klientskou linku 840 30 30 30 a nechte svůj účet zablokovat
  • Nikdy nikomu neříkejte své heslo do internetového bankovnictví nebo PIN ke kartě.
  • Zkontrolujte si, jak máte nastavené limity na převody peněz v internetovém bankovnictví, přes mobilní aplikaci nebo případně výběry z bankomatu. Můžete si také nastavit zasílání zpráv o změně zůstatku.
Další článek


 
celkem 4 komentáře

Poslední komentáře

To jistě. A sotva si vyřídím platební kartu, tak mi ...
Karel Kahovec
20. 5. 2014, 08:34
varovat pred blbosti lidi je nesmysl, ta je vecna a ...
jaryn
20. 5. 2014, 08:03
1. Zdarma jen příchozí platby ? Nejme ve středověku....
borek
20. 5. 2014, 07:57
Místo české spořitelny používejte <a rel="nofollo...
Návod
19. 5. 2014, 12:52

Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více