FinExpert.e15.cz

Když zazvoní muž v obleku a nabídne vám „slevu“

Po jejich návštěvě zbude nová smlouva s novým a oči pro pláč.

I když celá řada měst a obcí přijala vyhlášku zakazující podomní prodej, stále u našich dveří zvoní seriózně vyhlížející pánové nebo dámy. Jejich argumenty jsou ohrané, přesto se jimi nějakou náhodou necháme zlákat. Po jejich návštěvě zbude smlouva s novým dodavatelem a oči pro pláč. Co s tím?

Podomní prodejci jsou vynalézaví. Kromě klasických tvrzení, kdy vám nabízí slevu, disponují celou řadou promyšlených argumentů, kterými z vás lákají údaje, podle nichž vyplní novou smlouvu. Tu vám dají podepsat, aniž by vás informovali o důsledcích

Nižší zálohy nebo krach dodavatele 

„Navštívil mě pár – muž a žena. Byli sympatičtí a říkali, že mi jen přichází prodloužit smlouvu na dodávky energie, aby mě neodpojili. Tak jsem jim to podepsala. Až při návštěvě vnučky jsme zjistily, že jde o změnu dodavatele,“ svěřila se sedmdesátiletá Helena z Plzně. 

Kontrola elektroměru či plynoměru, prodloužení smlouvy, krach původního dodavatele, změna fakturační adresy. To je jen zlomek vynalézavých metod, které prodejci při podomním prodeji používají. Abychom ale byli spravedliví, jsou i tací, kteří narovinu přiznávají, že jdou s nabídkou alternativního dodavatele. 

„Odpoledne u mě zazvonil muž a mával mi před nosem ceníkem, že je od nového dodavatele a nabízí skvělé ceny. Sliboval mi, že na měsíčních zálohách ušetřím asi tři stovky. To se mi zdálo jako výhodná nabídka, tak jsem smlouvu podepsala,“ uvedla Jana z Karlových Varů. 

Když prodejce odešel, vše se jí rozleželo v hlavě a sedla si k počítači. „Srovnala jsem si ceny elektřiny a plynu na internetové kalkulačce a zjistila, že nový dodavatel vychází ještě dráž, než ten původní. Rychle jsem proto jednala a od smlouvy odstoupila,“ dodala žena. 

Čas na odstoupení do 14 dnů od podpisu, ale i 1 rok

Nový občanský zákoník, který je považován za silnější „bič“ na podomní prodejce, přinesl nejen změny, ale také nejasnosti. „I podle nového občanského zákoníku platí, že od smlouvy je možné odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Je ale otázka, zda je myšleno 14 dní od doby zahájení dodávky energie nebo od podpisu smlouvy,“ sdělila předsedkyně SOS-Asociace Gerta Mazalová s tím, že se aktuálně pracuje na pozměňovacích návrzích, které by do ustanovení vnesly jasno. 

Podle Jiřího Chvojky z Energetického regulačního úřadu (ERÚ) má spotřebitel v souladu s ustanovením § 1829 nového občanského zákoníku odstoupit od smlouvy do 14 dnů s tím, že lhůta běží ode dne uzavření smlouvy. Upozornil zároveň na to, že spotřebitel musí být ze strany prodejce řádně poučen o právu na odstoupení (u smluv uzavřených mimo prostory určené k podnikání). 

„Pokud nebyl spotřebitel o právu na odstoupení poučen, může od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů od podpisu smlouvy. Když však podnikatel spotřebitele dodatečně poučí (tj. během jednoho roku a 14 dní od podpisu smlouvy), běží 14denní lhůta pro odstoupení ode dne, kdy spotřebitel poučení obdržel,“ dodal Chvojka. 

 

Tipy, které vás ochrání před podomním prodejem
  • Důsledně si ověřte totožnost osoby, která přichází s určitou nabídkou, především levnějšími sazbami za elektřinu nebo plyn. 
  • Odečet elektroměru nebo plynoměru provádí vždy pracovník distributora (nikoli dodavatele!) a rozhodně k tomu nepotřebuje vidět vaše faktury. 
  • Před podpisem jakýchkoli dokumentů (vč. plné moci) je třeba seznámit se podrobně s veškerými podklady, obchodními podmínkami, ceníkem apod.
  • Není vhodné kývnout hned na první nabídku, ale ceny elektřiny nebo plynu si porovnat na některém nezávislém kalkulátoru, popř. konzultovat změnu dodavatele s nezávislým odborníkem.  

 

Jak odstoupení napsat?

Nový občanský zákoník říká, že odstoupení musí být zasláno v textové podobě, tedy v takové, kdy je možné poskytnuté údaje uchovat a opakovaně zobrazovat. Vhodné je zaslat odstoupení doporučeně poštou, případně s dodejkou. Rozhoduje přitom datum odeslání. Vzory odstoupení najdete na stránkách ERÚ. 

Co když jste lhůtu prošvihli?

Pokud již uplynulo více než 14 dní od doby, kdy vás podomní prodejce navštívil, je zde ještě jedna možnost. Energetický zákon (§11a) říká, že od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu je možné odstoupit ještě 5 dnů před zahájením dodávky. 

Jak být příště moudřejší?

Předsedkyně SOS-Asociace Gerta Mazalová upozorňuje na to, že ačkoli je podomní prodej v některých městech i obcích zakázaný, stále funguje. „Zákazy podomního prodeje vítáme a spotřebitelům doporučujeme zásadně nepouštět cizí lidi do svých bytů a domů. Prodejci však  i nadále porušují vyhlášky obcí a měst, které zakazují podomní prodeje a riskují i sankce, které se jim zřejmě vyplatí.“

„Pokud je na území dané obce či města zakázán podomní prodej, vždy zavolejte městskou policii, aby danou věc prošetřila. Stejně tak je potřeba postupovat v případě, že se podomní obchodníci vydávají za inspektory ERÚ, zástupce distribučních firem, případně vymýšlejí další falešné a podvodné identity. Jedná se o podvodníky, které by měla policie minimálně pokutovat,“ uzavřel Chvojka. 

Další článek


 
celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Re: Je dobře, že o tom zrovna píšete. Já nedávno zaž...
Ondrej
8. 7. 2014, 08:36
Je dobře, že o tom zrovna píšete. Já nedávno zažil n...
drtič
7. 7. 2014, 21:04
dobře vám tak komu není rady tomu není pomoci.
cmalacek
7. 7. 2014, 16:01

Další články

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

Před 13 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Británie odchází. Co to může znamenat?

Británie odchází. Co to může znamenat?

Jaké budou ekonomické dopady pro zbývající země?

Včera  |  Rybová Romana

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

Placení funguje na bázi NFC, stačí mobil s Androidem.

24.  6.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  6

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Česká spořitelna začala akceptovat karty UnionPay

Česká spořitelna začala akceptovat karty UnionPay

23.  6.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.100 Kč0.148 %
Americký dolarUSDUSD24.491 Kč2.981 %
Britská libraGBPGBP33.618 Kč-5.107 %
Japonský jenJPYJPY23.920 Kč6.016 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.604 Kč0.139 %
více...
PX812.790-4.97 %
CETV54.100-1.64 %
ČEZ410.200-3.48 %
Erste Bank544.000-10.70 %
Fortuna84.500-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více

Napište nám

Napište nám | Redakce | Inzerce