FinExpert.e15.cz

Když se nebankovní půjčka prodraží: 95 korun za minutu!

Některé společnosti stále obcházejí zákon...

Jsou to lákavé inzeráty: zavolejte, půjčíme vám bez dokladů, rychle a diskrétně. A lidé ve finanční tísni nebo ti, kteří nedokážou odolat touze po posledním modelu čehokoli, zavolají. Důsledek? Extrémně vysoký účet za telefon.

Ačkoli již přes dva týdny novela zákona o spotřebitelském úvěru zakazuje při sjednávání půjčky využívat zpoplatněné linky, některé společnosti tento zákon obcházejí. Upozornilo na to sdružení dTest, které provedlo průzkum, v jehož rámci prověřovali linky nabízející rychlé půjčky.

Částka, kterou zájemce o půjčku zaplatil za telefonní hovory, byla v praxi často vyšší než poskytnutá půjčka, pokud vůbec k jejímu poskytnutí došlo,“ sdělil právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Když se chce, oklika zákona se vždy najde a někdy je to více než snadné. Novela zákona o spotřebitelském úvěru se totiž nevztahuje na podnikatele. „Poskytovatelé nebankovních půjček normu obcházejí tak, že se zájemce zeptají, zda má živnostenský list. V případě kladné odpovědi pak v zakázaných praktikách pokračují,“ sdělil Borovička.

Účet za telefon pak může zájemce nepříjemně překvapit. Podle dTestu totiž některé z bezplatných linek po chvíli vyzvánění automatickým hlasem odkazovaly na linku se sazbou 95 korun za minutu. „Tyto společnosti jsme nahlásili Asociaci provozovatelů mobilních sítí, která na prémiové linky dohlíží. Současně jsme podali podnět České obchodní inspekci, která za používání zpoplatněných linek může udělit pokutu až do výše dvaceti miliónů korun,“ dodal Borovička.

Zákon porušen nebyl

Asociace provozovatelů mobilních sítí dohlíží podle svého vyjádření na dodržování pravidel průběžně a individuálně řeší s poskytovateli audiotextových (ATX) služeb jednotlivé přestupky.„Právě tak tomu bylo i v případě, kdy nám JUDr. Borovička z dTestu dal podnět na podezření z porušení zákona,“ uvedla Michaela Vrbová Renčínová, prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Podle sdělení Vrbové Renčínové se od účinnosti novely zákona o spotřebitelských úvěrech asociace zabývala pouze dvěma podněty. Nepodařilo se však prokázat poskytování služby v rozporu s novelou zákona. „Ta se vztahuje pouze na poskytování spotřebitelských úvěrů – tedy úvěrů fyzickým osobám. V šetřeném případě bylo zjištěno, že se na uvedeném ATX čísle jedná o poskytování finančního poradenství a půjček pro podnikatele. Na tento případ se bohužel výše zmíněná novela nevztahuje,“ dodala.

Problém je především v tom, že prokázání poskytnutí spotřebitelského úvěru fyzické osobě je velmi obtížné. Nicméně pokud dojde k porušení zákona, má každý operátor možnost technicky přerušit poskytování takové služby. „Bohužel poskytovatelé těchto služeb jsou velmi vynalézaví, a nabízejí tímto způsobem půjčky pouze živnostníkům a podnikatelům, na které se už zákon o spotřebitelském úvěru nevztahuje,“ konstatovala Vrbová Renčínová.

Řešení? Informovaný a pozorný spotřebitel

Sdružení dTest podalo před dvěma týdny také podnět k zahájení správního řízení na Českou obchodní inspekci. Ta by se případem aktuálně měla zabývat. Ze zákona má ČOI na prošetření podnětu čas až dva měsíce.

Magazín FinExpert mohl do podnětu, který podalo sdružení dTest nahlédnout. Konkrétně byl podán na společnost Dicont GROUP s.r.o., společnost Maghera Royal s.r.o. a jednu neznámou osobu.

Jak vypadá inzerát na nebankovní půjčku společnosti Dicont GROUP s.r.o., si můžete prohlédnout ve výřezu z webu Prohlidni.cz.

půjčka.jpg

Zdroj: http://www.prohlidni.cz/ostat.php

Spotřebitelé by měli být při vyřizování jakékoli rychlé a nebankovní půjčky vždy obezřetní a zjistit si, kolik za hovor ve skutečnosti zaplatí. To by nemělo být náročné, protože v říjnu minulého roku zavedla Asociace provozovatelů mobilních sítí ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem bezplatnou informaci o ceně služby.

Ta je zpravidla uváděna ve tvaru Kč/min. a zákazníkovi je přehrána vždy před spojením hovoru na ATX číslo, které poskytuje služby především finančního charakteru,“ uvedla Vrbová Renčínová. Každý klient je tedy vždy bezplatně informován o ceně hovoru, a to před spojením na zpoplatněné číslo.

Další článek


 
celkem 7 komentářů

Poslední komentáře

Tak já mám zatím zkušenosti je s <a rel="nofollow...
Jindra
6. 11. 2013, 11:01
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:36
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:35
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:34
Telefonovat na tenhle typ linek můžou jenom hloupí l...
michaela jankova
8. 8. 2013, 10:04

Další články

Na trh práce míří tisíce absolventů vysokých škol. Problémy mají především ženy

Na trh práce míří tisíce absolventů vysokých škol. Problémy mají především ženy

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila
Firmy se přetahují o zaměstnance

Firmy se přetahují o zaměstnance

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana
Kolik skutečně platíme na daních?

Kolik skutečně platíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 11 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků.

Včera  |  Novák Daniel

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.150 Kč0.184 %
Americký dolarUSDUSD24.692 Kč0.814 %
Britská libraGBPGBP32.544 Kč-3.3 %
Japonský jenJPYJPY24.285 Kč1.503 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.194 %
více...
PX806.1002.03 %
CETV53.100-0.65 %
ČEZ408.2003.05 %
Erste Bank535.3004.86 %
Fortuna86.0000.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více