FinExpert.e15.cz

Když se nebankovní půjčka prodraží: 95 korun za minutu!

Některé společnosti stále obcházejí zákon...

Jsou to lákavé inzeráty: zavolejte, půjčíme vám bez dokladů, rychle a diskrétně. A lidé ve finanční tísni nebo ti, kteří nedokážou odolat touze po posledním modelu čehokoli, zavolají. Důsledek? Extrémně vysoký účet za telefon.

Ačkoli již přes dva týdny novela zákona o spotřebitelském úvěru zakazuje při sjednávání půjčky využívat zpoplatněné linky, některé společnosti tento zákon obcházejí. Upozornilo na to sdružení dTest, které provedlo průzkum, v jehož rámci prověřovali linky nabízející rychlé půjčky.

Částka, kterou zájemce o půjčku zaplatil za telefonní hovory, byla v praxi často vyšší než poskytnutá půjčka, pokud vůbec k jejímu poskytnutí došlo,“ sdělil právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Když se chce, oklika zákona se vždy najde a někdy je to více než snadné. Novela zákona o spotřebitelském úvěru se totiž nevztahuje na podnikatele. „Poskytovatelé nebankovních půjček normu obcházejí tak, že se zájemce zeptají, zda má živnostenský list. V případě kladné odpovědi pak v zakázaných praktikách pokračují,“ sdělil Borovička.

Účet za telefon pak může zájemce nepříjemně překvapit. Podle dTestu totiž některé z bezplatných linek po chvíli vyzvánění automatickým hlasem odkazovaly na linku se sazbou 95 korun za minutu. „Tyto společnosti jsme nahlásili Asociaci provozovatelů mobilních sítí, která na prémiové linky dohlíží. Současně jsme podali podnět České obchodní inspekci, která za používání zpoplatněných linek může udělit pokutu až do výše dvaceti miliónů korun,“ dodal Borovička.

Zákon porušen nebyl

Asociace provozovatelů mobilních sítí dohlíží podle svého vyjádření na dodržování pravidel průběžně a individuálně řeší s poskytovateli audiotextových (ATX) služeb jednotlivé přestupky.„Právě tak tomu bylo i v případě, kdy nám JUDr. Borovička z dTestu dal podnět na podezření z porušení zákona,“ uvedla Michaela Vrbová Renčínová, prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Podle sdělení Vrbové Renčínové se od účinnosti novely zákona o spotřebitelských úvěrech asociace zabývala pouze dvěma podněty. Nepodařilo se však prokázat poskytování služby v rozporu s novelou zákona. „Ta se vztahuje pouze na poskytování spotřebitelských úvěrů – tedy úvěrů fyzickým osobám. V šetřeném případě bylo zjištěno, že se na uvedeném ATX čísle jedná o poskytování finančního poradenství a půjček pro podnikatele. Na tento případ se bohužel výše zmíněná novela nevztahuje,“ dodala.

Problém je především v tom, že prokázání poskytnutí spotřebitelského úvěru fyzické osobě je velmi obtížné. Nicméně pokud dojde k porušení zákona, má každý operátor možnost technicky přerušit poskytování takové služby. „Bohužel poskytovatelé těchto služeb jsou velmi vynalézaví, a nabízejí tímto způsobem půjčky pouze živnostníkům a podnikatelům, na které se už zákon o spotřebitelském úvěru nevztahuje,“ konstatovala Vrbová Renčínová.

Řešení? Informovaný a pozorný spotřebitel

Sdružení dTest podalo před dvěma týdny také podnět k zahájení správního řízení na Českou obchodní inspekci. Ta by se případem aktuálně měla zabývat. Ze zákona má ČOI na prošetření podnětu čas až dva měsíce.

Magazín FinExpert mohl do podnětu, který podalo sdružení dTest nahlédnout. Konkrétně byl podán na společnost Dicont GROUP s.r.o., společnost Maghera Royal s.r.o. a jednu neznámou osobu.

Jak vypadá inzerát na nebankovní půjčku společnosti Dicont GROUP s.r.o., si můžete prohlédnout ve výřezu z webu Prohlidni.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: http://www.prohlidni.cz/ostat.php

Spotřebitelé by měli být při vyřizování jakékoli rychlé a nebankovní půjčky vždy obezřetní a zjistit si, kolik za hovor ve skutečnosti zaplatí. To by nemělo být náročné, protože v říjnu minulého roku zavedla Asociace provozovatelů mobilních sítí ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem bezplatnou informaci o ceně služby.

Ta je zpravidla uváděna ve tvaru Kč/min. a zákazníkovi je přehrána vždy před spojením hovoru na ATX číslo, které poskytuje služby především finančního charakteru,“ uvedla Vrbová Renčínová. Každý klient je tedy vždy bezplatně informován o ceně hovoru, a to před spojením na zpoplatněné číslo.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak já mám zatím zkušenosti je s <a rel="nofollow...
Jindra
6. 11. 2013, 11:01
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:36
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:35
Dobrý den, přeposílám odkaz na stránky Hromadné žalo...
Michaela
3. 9. 2013, 10:34
Telefonovat na tenhle typ linek můžou jenom hloupí l...
michaela jankova
8. 8. 2013, 10:04

Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Včera  |  Rybová Romana  |  4
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Včera  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

23.  3.  2017  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více