FinExpert.e15.cz

Když máme v elektřině přepětí

Přepětí v elektrické síti skutečně hrozí, ale můžete se pojistit. Jenže u každé pojišťovny nepochodíte. Víme, jak se můžete bránit.

Kapitoly článku


Blesky každoročně způsobí tisíce škod. Letos jich bude podle předběžných odhadů zřejmě výrazně více, protože bouřky začaly už v polovině května. Jen za červen a červenec se na obrátilo pojišťovny, které jsou členy České asociace pojišťoven, více než 3 700 klientů, kterým jejich majetek zničil nebo poškodil blesk, či jeho důsledek v podobě přepětí nebo dokonce požáru. Nejčastěji postiženými předměty po bouřce bývá domácí elektronika, elektrospotřebiče a komunikační technika.

„Asi před osmi lety v domě rodičů mé manželky vlétlo při bouřce přepětí do zásuvek a vyhořela vstupní, síťová část televizního přijímače. Oprava nebyla rychlá, opravář musel tehdy součástky speciálně objednávat,“ vzpomíná na řádění přepětí v distribuční síti elektrického vedení Pavel Duchek, vedoucí kanceláře generálního ředitele Středočeské energetické. Jako člověk „z oboru“ si dovedl poradit a když si jeho tchán po čase pořídil nový televizor, nechal po poradě s techniky nainstalovat jako ochranu proti přepětí tzv. „prodlužovací filtr". Jsou na něj připojeny nejen televizor, ale i rozhlasový přijímač, set-top box i telefonní linka.

Technici ČEZ radí

Prevence je v každém případě na místě. Doporučení techniků ČEZ Distribuce zní – nenechte nic náhodě, přepětí nikdy nespí a bohužel vám způsobenou škodu nikdo nezaplatí. „Rozsah a způsob ochrany je plně na rozhodnutí spotřebitele. Jinak si bude chránit své zařízení důchodce, který vlastní televizor a rádio pro zábavu, jinak počítačový expert, který používá drahou výpočetní techniku pro podnikání,“ uvedl pro FinExpert.cz Jiří Zapadlo ze společnosti ČEZ Distribuce. A dodává, že vždy ale doporučuje zákazníkovi, aby se obrátil na odbornou elektroinstalační firmu, případně projektanta, kteří za návrh ochrany a jeho realizace odpovídají.

Ochranných přípravků a modulů proti vlivům přepětí existují desítky. Nejrůznějších konstrukcí a v mnoha cenových relacích. Stačí na internetu do některého vyhledávače zadat heslo „přepětí“. Jde o zařízení, která jsou velmi rychlá, většinou jednoduchá, existují však i složitější a vícestupňová. Jsou nazývána bleskosvody, zemnící lana, svodiče přepětí, ochranná jiskřiště, průrazky, bleskojistky, polovodičové prvky apod.

Co na to pojištění

Události po úderu blesku, které často nahlašují klienti pojišťoven, jsou z 90 procent škodami způsobenými vlivem přepětí v souvislosti s úderem blesku někde v okolí. Pouze minimum lidí je však na přepětí pojištěno a jen málokterý majitel smlouvy o pojištění domácnosti ví, zda zničení spotřebičů nepřímým účinkem blesku, které je za bouřky nejpravděpodobnější, je v ní obsaženo či nikoliv. "Většina pojištění kryje ve svém základu pouze přímý zásah blesku, který zanechá viditelné škody, avšak takových případů je jen velmi málo," uvádí Olga Kobilková, odbornice na pojištění.

Blesk si nevybírá a každý majitel domácnosti nebo nemovitosti by ve svém vlastním zájmu měl včas do svého pojištění nahlédnout a zkontrolovat všechna nebezpečí, proti nimž je, nebo není pojištěním ochráněn a raději v předstihu případné nedostatky smlouvy napravit. Připojistit elektrospotřebiče, např. elektroniku, proti riziku přepětí v důsledku úderu blesku lze i zvlášť. Tuto možnost zatím využívá jen malý zlomek klientů pojišťoven. Přitom následky podobné pojistné události v běžně vybavené domácnosti mohou dosahovat značné výše.

Cena připojištění proti přepětí se u našich pojišťoven pohybuje řádově okolo 300 korun ročně a záleží i na výši pojistné částky, která může jít až do limitu 100 000 korun. Existuje samozřejmě i levnější varianta, a to při bouřce vytáhnout ze zásuvek všechny elektrospotřebiče, ovšem, kdo to dělá? (Ani já ne). Pozor si dejte na starší smlouvy, ty ještě přepětí nenabízely, ale dnes již není problém u velkých pojišťoven přepětí pojistit. Někde se sice pojišťuje zvlášť (např. Česká pojišťovna, Allianz), ale v jiných případech je i součástí celého pojištění domácnosti (Kooperativa).

Další kapitola
 
celkem 11 komentářů

Poslední komentáře

Re: Prepetova ochrana
Petr Komarek
7. 10. 2008, 22:15
Re: Prepetova ochrana
Pet
14. 9. 2007, 15:05
Re: Prepetova ochrana
Pet
14. 9. 2007, 15:04
Re: UPS
Rafter
11. 9. 2007, 13:36
Re: Prepetova ochrana
Pet
10. 9. 2007, 23:04

Další články

Srovnání: Ceny bytů letem světem

Srovnání: Ceny bytů letem světem

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Pět tipů: co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Pět tipů: co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

Včera  |  Štarková Petra

mBank mění sazebník: Jiná pravidla hry pro výběry zdarma

mBank mění sazebník: Jiná pravidla hry pro výběry zdarma

mBank připravila od září několik větších i menších změn.

1.  7.  2016  |  Ondráčková Kamila  |  64

Kreditka Style od „Raiffky“ je v létě s bonusem 1 500 Kč

Kreditka Style od „Raiffky“ je v létě s bonusem 1 500 Kč

Včera  |  Pospíšil Aleš
Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá mzda je základním údajem pro výpočet té čisté.

Včera  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.573 Kč-0.114 %
Britská libraGBPGBP32.291 Kč0.006 %
Japonský jenJPYJPY23.565 Kč1.697 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX889.290-0.35 %
CETV57.8003.68 %
ČEZ461.000-0.86 %
Erste Bank646.5001.32 %
Fortuna88.700-0.89 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více