FinExpert.e15.cz

Kdy se vyplatí pojištění schopnosti splácet?

K čemu je dobré pojištění schopnosti splácet a nemámí z vás banky peníze navíc?

V posledním roce výrazně stoupl počet lidí, kteří mají potíže se splácením hypotéky, leasingu nebo jiného úvěru.

Mnoho lidí podlehlo přesvědčování bank. Pokud je pojištění schopnosti splácet zahrnuto ve splátce, je půjčka výhodnější nebo snad bezpečnější. Tito lidé dnes zjišťují, že se pojištění schopnosti splácet nemusí pokaždé vyplatit. Ne vždy vám totiž při prodeji úvěru řeknou o tomto pojištění úplně všechno.

Když budete něco kupovat na úvěr nebo si brát půjčku, obvykle dostanete současně také nabídku na pojištění schopnosti splácet, které má pokrýt splácení půjčky v případě vaší nepříznivé životní situace. Přistupujte k těmto nabídkám vždy s rozvahou, protože toto pojištění navýší splátky dluhu a tím zvýší vaše finanční zatížení. Navíc je s ním také spojeno mnoho výluk.

Jak to funguje?

Na pojištění schopnosti splácet narazíte převážně na přepážce bank, a to jako na automatickou či volitelnou součást splátek. Jedná se o jakýsi pojistný balíček, který obvykle zahrnuje krytí rizika nesplacení dluhu v případě úmrtí dlužníka, jeho invalidity nebo pracovní neschopnosti. Rozšířené pojištění zahrnuje navíc krytí rizika nezaměstnanosti. Je třeba vědět, že tento balíček pojištění dojedná mezi sebou banka a pojišťovna formou rámcové smlouvy. Klientovi je ale v mnoha případech
předložena nikoliv rámcová smlouva, ale pouze prováděcí smlouva. Toto může tvořit záludný systém pojištění, a proto nezbývá nic jiného, než číst pečlivě pojistné podmínky.

Pozor na skrytá úskalí

Na rozdíl od běžného životního pojištění, které funguje jako zajištění úvěru, má pojištění schopnosti splácet zcela odlišné parametry. Při požadavku banky postavit levné pojištění schopnosti splácet, může poskytující pojišťovna nastavit „užší mantinely“ rozsahu tohoto pojištění. A potom pojištění často neobsahuje plnohodnotné krytí.

Získejte úplné informace

Největší problém distribuce pojištění schopnosti splácet je v paušalizování a zjednodušování informací o tomto typu pojištění. Problém je ale také ve formě distribuce. Na přepážce banky nemusíte od bankovního úředníka dostat k pojištění schopnosti splácet všechny potřebné informace. Nejen u nás, ale také třeba ve Velké Británii, jsou známy případy, kdy banky právě v souvislosti s tímto typem pojištění dostaly již několik pokut za takzvaný mis-selling. Tedy za prodej produktu, který neodpovídá potřebám klienta. Poškození klienti nezískali od banky kompletní informace o podmínkách pojištění.

Rovněž v České republice byly medializovány případy, kdy si klient stěžoval na neplnění pojišťovny v případě pojištění schopnosti splácet. Možná je škoda, že se na zaměstnance bank nevztahuje povinnost skládat zkoušky odborné způsobilosti, jako na ostatní zprostředkovatele pojištění. V praxi jsou časté případy předkládání formulářů prohlášení o zdravotním stavu nebo zjednodušené zdravotní dotazníky, které mají ověřit, zda je dlužník v dobré zdravotní kondici. Pokud není úplně zdravý, nemusí mu vzniknout nárok na plnění a zjednodušení zkoumání zdravotního stavu se otáčí proti samotnému dlužníkovi. Tyto informace však bankovní úředník nesmí zkreslit ani zatajit.

Kdy se vyplatí?

Přes tyto zkušenosti se najdou případy, kdy je pojištění schopnosti splácet užitečné. Často jej banky nabízí za zprůměrovanou cenu pojistného. Tato sazba je cenově výhodná zejména pro starší žadatele o úvěr. Přes tuto cenovou výhodu je však vždy nutné zjistit, co dané pojištění skutečně kryje, a teprve na základě dostatečných informací se rozhodnout. Pro radu, jaký typ pojištění si pro zajištění dluhu vybrat, je vždy lepší obrátit se na nezávislého finančního poradce.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Dost výstižné.Pravdivé.
Dagmara
13. 9. 2011, 21:48
Smutná pravda
verka
19. 3. 2010, 01:12
dost dlouhé
Hájek M
21. 1. 2010, 18:22
Dost nekonkrétní
Klára
21. 1. 2010, 09:58

Další články

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Před 8 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Hospodářská komora: zaměstnavatelé budou zvyšovat mzdy o 5 procent

Hospodářská komora: zaměstnavatelé budou zvyšovat mzdy o 5 procent

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana
Mateřská 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Mateřská 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Jak se bude mateřská počítat? Podívejte se na konkrétní případy.

Před 13 hodinami  |  Gola Petr  |  1

Vánoce se blíží, hodit se mohou „kreditky“ s tisícovými bonusy

Vánoce se blíží, hodit se mohou „kreditky“ s tisícovými bonusy

Před 14 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Jak si můžete přivydělat na mateřské

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Řešíte na mateřské nedostatek financí? Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více