FinExpert.e15.cz

Kdy dostanou brigádnici zaplacenou daň zpět?

Studenti mohou srážkovou daň dostat zpátky.

Mnohdy je z dohody odvedena srážková daň. Studenti mohou přitom tuto daň dostat zpátky. Kdy? Co je potřeba udělat? Na dohodu o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Souběžně je možné pracovat na základě dohody o provedení práce pro více zaměstnavatelů. Výhodou dohody o provedení práce je jednodušší administrativa, proto je pro zaměstnavatele výhodná, zvláště při zaměstnávání studentů. 

Měsíční odměna do 10 000 Kč

Z měsíční odměny do 10 tisíc Kč se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Jestliže není podepsáno u zaměstnavatele prohlášení k dani, tak se srazí z odměny 15% srážková daň. I zaplacenou srážkovou daň je možné dostat při podání daňového přiznání od finančního úřadu zpět. 

Kotlíkové dotace to zase rozpálí, připraveny jsou miliardy

Peníze na kotlíkové dotace poplynou z evropských fondů.

Praktický příklad

Slečna Veselá, studentka VŠ, si během července a srpna přivydělá na základě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele 9 000 Kč a u druhého zaměstnavatele 8 000 Kč měsíčně. Ani u jednoho zaměstnavatele nepodepíše prohlášení k dani. Z první odměny je jí tedy sražena srážková daň ve výši 2 700 Kč (9 000 Kč x 2 měsíce x 15 %) a z druhé dohody o provedení je jí sražena srážková daň ve výši 2 400 Kč (8 000 Kč x 2 měsíce x 15 %). Slečna Veselá si vyžádá od obou zaměstnavatelů vyplněný tiskopis "potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce podle § 6". Tento tiskopis bude potřebovat k vyplnění daňového přiznání za rok 2015. V březnu 2016 podá slečna Veselá daňové přiznání za rok 2015. 

Potvrzení od prvního zaměstnavatele

Klepněte pro větší obrázek

Potvrzení od druhého zaměstnavatele

Klepněte pro větší obrázek

Slečna Veselá si následně podá v březnu 2016 daňové přiznání. Na základě podání daňového přiznání obdrží zaplacenou sraženou daň v souhrnné výši 5 100 Kč zpět, protože v daňovém přiznání uplatní základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. V daňovém přiznání se sražená daň uvádí v řádku č. 87a. 

Výpočet daňové vratky slečny Veselé

Klepněte pro větší obrázek

Podat daňové přiznání není nutností

Při práci na dohodu o provedení práce během roku není nutné podat začátkem roku daňové přiznání. Studenti, kteří pracují na dohodu o provedení práce, kteří podepíšou u zaměstnavatele prohlášení k dani a uplatní příslušné daňové slevy (na poplatníka a na studenta), přičemž nezaplatí nic na dani z příjmu, nemusí daňové přiznání podávat. 

Kdy se podání daňového přiznání vyplatí? 

Když studenti pracují na základě dohody o provedení práce pouze po část roku a jejich odměna je vyšší a zaplatí nějakou částku na dani z příjmu, tak by měli daňové přiznání podat, protože obdrží celou daň nebo její část zpět. Důvodem je skutečnost, že během roku nevyužili v plném rozsahu základní slevu na poplatníka, která za celý rok 2015 činí 24 840 Kč. Za každý měsíc je možné uplatnit základní slevu ve výši 2 070 Kč. Při práci během roku v rozsahu 4 měsíců a podepsání daňového prohlášení se uplatní základní sleva pouze ve výši 8 280 Kč, při podání daňového přiznání za celý rok se uplatní sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč. V daňovém přiznání za rok 2015 se uplatní základní sleva na poplatníka vždy v plné výši, i když výdělečná činnost trvá pouze část roku. 

Další článek


 

 


Další články

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 3 hodinami  |  Kleinová Andrea

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Týká se vás i příloha číslo dvě daňového přiznání.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
Většinou se stěhujeme jen za humna

Většinou se stěhujeme jen za humna

Včera  |  Rybová Romana
Nejvíce věříme starožitnostem, drahým kovům a stavebnímu spoření

Nejvíce věříme starožitnostem, drahým kovům a stavebnímu spoření

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více