FinExpert.e15.cz

Kdo má a nemá nárok na mateřskou?

Nárok na mateřskou není ze zákona automatický. Je potřeba splnit zákonné podmínky. Kdy má tedy žena (výjimečně muž) nárok na mateřskou?

Peněžitá podpora v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Vyplácena je buď zaměstnavatelem nebo místně příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ). Podmínky nároku na mateřskou jsou definovány v § 32 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

Kdy má nárok na mateřskou zaměstnankyně?

Pro přiznání nároku na mateřskou je zapotřebí splnit dvě podmínky:

  • Zaměstnankyně má nárok na výplatu mateřské, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou ji trvá účast na nemocenském pojištění (tj. je v zaměstnaneckém poměru). Případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v ochranné lhůtě. Základní délka ochranné lhůty je 7 dní, u těhotných žen je však prodloužena na 180 dní.

  • Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Není-li tato hlavní podmínka splněna nemá žena na mateřskou nárok.

Mateřskou nelze pobírat, pokud by žena nadále pro svého zaměstnavatele pracovala. Lze však pracovat pro jiného zaměstnavatele a pobírat mateřskou od původního zaměstnavatele. Nebo si lze např. přivydělat na dohodu o provedení práce nebo začít provozovat samostatně výdělečnou činnost.

Kdy se započítává do doby pojištění studium?

Do doby pojištění se nezapočítává např. doba v evidenci na úřadu práce, doba pobírání nemocenské nebo neúspěšné studium. Doba studia na střední, vyšší od odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění se započítává, jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia.

Kdy má nárok na mateřskou OSVČ?

OSVČ musí splnit stejnou podmínku ohledně délky pojištění v posledních dvou letech. Dále musí být účastna jako OSVČ po dobu 180 kalendářních dní v období jednoho roku před porodem. OSVČ musí být přihlášena k dobrovolnému nemocenskému pojištění a řádně jej každý měsíc platit. Musí být zaplacen i měsíc bezprostředně předcházející kalendářnímu měsíci, v němž vznikl nárok na pobírání mateřské.

Dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ činí 1,4 % z vyměřovacího základu. V letošním roce činí minimální výše nemocenského pojištění 83 Kč měsíčně a maximální výše nemocenského činí 1 992 Kč. Protože je platba nemocenského pro OSVČ dobrovolná, platí jej ve skutečnosti pouze 14 % všech OSVČ v Česku. Samostatně výdělečně činné ženy plánující potomka by měly dobrovolné nemocenské pojištění vždy platit. V opačném případě nebudou mít na mateřskou nárok.

Další podmínkou pro OSVČ je, že během pobírání mateřské osobně nevykonávají samostatně výdělečnou činnost. Můžou však začít pracovat jako zaměstnankyně nebo na dohodu o provedení práce.

Kdo nemá na mateřskou nárok?

Podmínku pro výplatu mateřské nejčastěji tedy nesplňuje:

  • žena pracující na dohodu o provedení práce

  • OSVČ neplatící si dobrovolné nemocenské pojištění

  • žena v evidenci úřadu práce

  • studentka v průběhu studia

  • pracující žena, která nesplňuje podmínku 270 dní pojištění v posledních dvou letech

  • žena, která čerpala první mateřskou v ochranné lhůtě a během pobírání rodičovského příspěvku otěhotněla

Shrnutí

Nárok na mateřskou nemá každá žena (výjimečně může mateřskou pobírat i muž). Je potřeba splnit zákonné podmínky. Na rodičovský příspěvek (navazující na mateřskou) má však nárok již každá žena (nebo muž), není potřeba splnit podmínky pojištění či zaměstnání… V případě, že nesplní žena podmínky pro výplatu mateřské, začne pobírat rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte. Rodičovský příspěvek lze přitom pobírat až do 4 let věku, mateřská se pobírá 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat).

Další článek


 
celkem 15 komentářů

Poslední komentáře

Dobrý den. Potřebuji poradit v nároku na mateřskou. ...
Lenka
16. 5. 2016, 10:54
Dobrý den mám dotaz ohledně mateřské zdali mám nárok...
Pavlína
9. 11. 2015, 18:09
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok...
Natálie
2. 11. 2015, 20:35
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to bude s mou m...
Lucie
19. 6. 2015, 13:55
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jste měla náro...
Andrea
17. 4. 2015, 16:45

Další články

Brigády a „růžový papír“

Brigády a „růžový papír“

Jaká platí pravidla pro uplatnění daňových slev? Kdy lze podepsat „růžový papír“?

Před 1 hodinou  |  Gola Petr

Chcete ušetřit? Levnější doprava v osmi krocích

Chcete ušetřit? Levnější doprava v osmi krocích

Přinášíme několik tipů, které vám ušetří nemalé částky.

23.  6.  2016  |  web Investiční  |  3

Lidé nejčastěji dluží za volání, operátoři vymáhají stamilióny

Lidé nejčastěji dluží za volání, operátoři vymáhají stamilióny

Včera  |  E15.cz
Euronet rozšiřuje síť vkladových bankomatů

Euronet rozšiřuje síť vkladových bankomatů

Včera  |  Ondráčková Kamila, Rybová Romana
E-shopy nás stále klamou

E-shopy nás stále klamou

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Brigády a „růžový papír“

Brigády a „růžový papír“

Jaká platí pravidla pro uplatnění daňových slev? Kdy lze podepsat „růžový papír“? více

EuroEUREUR27.130 Kč0.055 %
Americký dolarUSDUSD24.433 Kč-0.041 %
Britská libraGBPGBP32.829 Kč-0.049 %
Japonský jenJPYJPY23.781 Kč-0.122 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.604 Kč0.083 %
více...
PX814.6900.8 %
CETV53.000-2.39 %
ČEZ413.0002.48 %
Erste Bank541.000-0.41 %
Fortuna88.0002.39 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více