FinExpert.e15.cz

Karetní desatero, aneb co před cestou nezapomenout

Jak jsme před několika dny psali, Češi si oblíbili platby kartou v zahraničí. Aby ne, je to praktický pomocník téměř ve všech koutech světa, jen si před odjezdem zkontrolujte platnost karty. Zvolte si takovou banku, která vám umožní výběry kdykoliv a kdekoliv na světě zdarma bez omezení.

Na cesty je lepší si vzít dvě platební karty, minimálně pro případ, že by došlo k poškození jedné z nich. V řadě případů se vyplatí nakupovat kreditní kartou místo debetní, a to nejen na cestách. Kreditní kartou si například můžete rezervovat ubytování nebo zaplatit přes internet. 

Čísla telefonních linek pro blokaci platební karty si uložte do mobilního telefonu. V případě krádeže nebo ztráty platební karty okamžitě banku kontaktujte a požádejte o blokaci vaší karty. 

Bydlíme | Platíme | Daně | Nemovitosti | Splatnost | Inkaso

Nemovitosti mohou podražit, daň z nabytí bude brzy platit kupující

Nezapomeňte také na nastavení denního limitu na kartu. V případě jejího zneužití vás tak útočníci nepřipraví o veškeré peníze na účtu. A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, kterých byste třeba později litovali. Limit si můžete nastavit zvlášť pro hotovostní transakce (například platby kartou v obchodě a výběry z bankomatu) a transakce na internetu. Zvažte pojištění proti ztrátě či zneužití karty. 

Ke své kartě si můžete navíc sjednat klasické cestovní pojištění na celý rok. Umožňuje to dnes většina bank, a vy tak na pojištění nemusíte myslet před každou cestou a pojišťovat se vždy zvlášť. 

Během cesty

Při platbách v restauracích, na recepci v hotelu nebo při jiné manipulaci kartou obchodníkem nenechávejte platební kartu bez dozoru. Během platby v obchodě ideálně kartu do platebního terminálu vkládejte sami. I když je to již u nás standardem, v zahraniční to tak vždy být nemusí.

Nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN kód! Není to nutné pro žádný typ platebních transakcí. PIN kód do platebního terminálu či při výběru z bankomatu vždy zadávejte sami. PIN kód si také nepište ani na kartu samotnou, ani na lístek papíru uložený v peněžence společně s kartou. Abyste si jej lépe zapamatovali, umožnují některé banky jeho změnu za vámi zvolené čtyřčíslí v bankomatu, což můžete učinit ještě před odjezdem. Vyhněte se ale jednoduchým kombinacím jako 1111, nebo 1234.

Při výběrech z bankomatů buďte ostražití a kontrolujte i samotný bankomat, zda má obvyklou podobu. Výběry z bankomatů jsou obvykle velmi bezpečné, přesto je vhodnější používat bankomaty uvnitř anebo v těsné blízkosti bankovních poboček. Při jakémkoliv podezření raději zvolte jiný bankomat.

Pokud by nastala situace, kdy vám bankomat platební kartu nebo hotovost nevydá bez jakéhokoliv uvedeného vysvětlení, neodcházejte a kontaktujte banku nebo policii.

Zdroj: UniCredit Bank​

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Hmm, Kamila...:-D
a
8. 6. 2016, 20:49
Jako reklama banky asi dobré, ale z praktického hled...
xy
8. 6. 2016, 18:12

Další články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 8 hodinami  |  web Investiční  |  7

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více