FinExpert.e15.cz

Karetní desatero, aneb co před cestou nezapomenout

Jak jsme před několika dny psali, Češi si oblíbili platby kartou v zahraničí. Aby ne, je to praktický pomocník téměř ve všech koutech světa, jen si před odjezdem zkontrolujte platnost karty. Zvolte si takovou banku, která vám umožní výběry kdykoliv a kdekoliv na světě zdarma bez omezení.

Na cesty je lepší si vzít dvě platební karty, minimálně pro případ, že by došlo k poškození jedné z nich. V řadě případů se vyplatí nakupovat kreditní kartou místo debetní, a to nejen na cestách. Kreditní kartou si například můžete rezervovat ubytování nebo zaplatit přes internet. 

Čísla telefonních linek pro blokaci platební karty si uložte do mobilního telefonu. V případě krádeže nebo ztráty platební karty okamžitě banku kontaktujte a požádejte o blokaci vaší karty. 

Bydlíme | Platíme | Daně | Nemovitosti | Splatnost | Inkaso

Nemovitosti mohou podražit, daň z nabytí bude brzy platit kupující

Nezapomeňte také na nastavení denního limitu na kartu. V případě jejího zneužití vás tak útočníci nepřipraví o veškeré peníze na účtu. A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, kterých byste třeba později litovali. Limit si můžete nastavit zvlášť pro hotovostní transakce (například platby kartou v obchodě a výběry z bankomatu) a transakce na internetu. Zvažte pojištění proti ztrátě či zneužití karty. 

Ke své kartě si můžete navíc sjednat klasické cestovní pojištění na celý rok. Umožňuje to dnes většina bank, a vy tak na pojištění nemusíte myslet před každou cestou a pojišťovat se vždy zvlášť. 

Během cesty

Při platbách v restauracích, na recepci v hotelu nebo při jiné manipulaci kartou obchodníkem nenechávejte platební kartu bez dozoru. Během platby v obchodě ideálně kartu do platebního terminálu vkládejte sami. I když je to již u nás standardem, v zahraniční to tak vždy být nemusí.

Nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN kód! Není to nutné pro žádný typ platebních transakcí. PIN kód do platebního terminálu či při výběru z bankomatu vždy zadávejte sami. PIN kód si také nepište ani na kartu samotnou, ani na lístek papíru uložený v peněžence společně s kartou. Abyste si jej lépe zapamatovali, umožnují některé banky jeho změnu za vámi zvolené čtyřčíslí v bankomatu, což můžete učinit ještě před odjezdem. Vyhněte se ale jednoduchým kombinacím jako 1111, nebo 1234.

Při výběrech z bankomatů buďte ostražití a kontrolujte i samotný bankomat, zda má obvyklou podobu. Výběry z bankomatů jsou obvykle velmi bezpečné, přesto je vhodnější používat bankomaty uvnitř anebo v těsné blízkosti bankovních poboček. Při jakémkoliv podezření raději zvolte jiný bankomat.

Pokud by nastala situace, kdy vám bankomat platební kartu nebo hotovost nevydá bez jakéhokoliv uvedeného vysvětlení, neodcházejte a kontaktujte banku nebo policii.

Zdroj: UniCredit Bank​

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Hmm, Kamila...:-D
a
8. 6. 2016, 20:49
Jako reklama banky asi dobré, ale z praktického hled...
xy
8. 6. 2016, 18:12

Další články

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Před 8 hodinami  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 12 hodinami  |  Kleinová Andrea

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Týká se vás i příloha číslo dvě daňového přiznání.

Před 15 hodinami  |  Gola Petr

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více