FinExpert.e15.cz

Kam směřují sociální sítě?

Jak z pohledu na cenu akcie určit, co investoři očekávají? Vcelku jednoduchým ukazatelem je aktuální ukazatel P/E.

Tuto složitou otázku se nebudu snažit uchopit vizionářsky, neboť odhadovat technologické a internetové možnosti v horizontu několika let není v mých silách, ale spíše z pohledu očekávání investorů, jak ti by si představovali budoucnost těchto platforem a co pro to už firmy samé dělají.

Jak z pohledu na cenu akcie určit, co investoři očekávají? Vcelku jednoduchým ukazatelem je aktuální ukazatel P/E (cena akcie děleno zisk na akcii, neboli kolik let musím počkat, aby se mi po rozdělení všech zisků společnosti investice vrátila). Technologický index Nasdaq má aktuálně tento ukazatel 17x, zatímco Facebook 35x, LinkedIn 38x a Twitter dokonce 184x. Podobně je to s ukazatelem P/S (cena akcie děleno tržby na akcii). Nasdaq má tento ukazatel 2,1x, zatímco Facebook 18,1x, LinkedIn 13x a Twitter 12,8x. Všechna tato čísla ukazují, že sociální sítě jsou extrémně drahé ve srovnání a ostatními technologiemi, ale stále jsou velmi populární a cena jejich akcií s krátkými přestávkami roste. Jak je to možné?

Investujeme | Zajímavosti

Ušili majitelé Googlu na ostatní akcionáře boudu?

Hlavní akcionáři společnosti Google – Sergey Brin a Larry Page – v obavě o svůj vliv ve firmě udělali něco zcela nestandardního.

Vysvětlením je obrovské očekávání, které vkládají investoři do těchto firem. Pokud by byly v oceňovacích modelech započítány pouze současné aktivity zmíněných firem bez dalšího rozšíření, cena akcií by prudce spadla výrazně pod průměr všech ostatních technologických firem. Jenže v modelech jsou započítány i budoucí aktivity, tedy ty, které možná nastanou, ale možná taky ne.

Možná budou stávající business rozvíjet ve stávajících kolejích, ale možná se rozkročí výrazně více i do jiných oborů. A možná budou úspěšně růst tempem desítek procent za rok, ale možná taky ne. A do extrému vzato, možná tady ty firmy za 5 let budou, ale možná ne. Na tomto jsem chtěl naznačit, že investoři věří v něco velkého, co ale nemusí nastat. A podle výše uvedených číselných srovnání v tu rozostřenou budoucnost věří nadále velmi silně. Co tedy musí sociální sítě udělat, aby se očekávání investorů naplnilo?

Musí investovat, nakupovat firmy mnohdy i vizionářské doufajíc, že jedna z deseti investic bude bombastická. Musí také vymýšlet, jak získat více peněz nejen z nových investic, ale i ze stávajících aktivit. A sociální sítě to činí. Jak jinak vysvětlit 31 akvizic Twitteru v loňském roce? Twitter koupil například aplikaci na sdílení videí Vine, firmy MoPub a Trendrr na podporu reklamy či Lucky Sort na vizualizaci velkých dat. Facebook zase nedávno nakoupil za horentní peníze aplikaci WhatsUp či vizionářský projekt virtuální reality Oculus a s Googlem se přetahoval (a prohrál) o firmu vyrábějící drony na solární pohon. Přesně takhle to investoři chtějí. Chtějí vidět, že jim management dává naději, že tržby, zisky a hotovost se skutečně budou vyvíjet směrem strmým nahoru. Jestli se budoucnost protne s aktuálním očekáváním je ve hvězdách, ale investoři věří, že ano. A sociální sítě musí v četných akvizicích a překotném vývoji dále pokračovat.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus

Další článek


 

 


Další články

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  2
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  6
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více