FinExpert.e15.cz

Kam na lyže v Rakousku?

Lyžování a snowboarding patří k oblíbeným „kratochvílím“ zimních měsíců. Dříve jsme jezdili lyžovat do zimních středisek našich hor a výjimečně na Slovensko. Po roce 1989 s otevřením hranic jsme začali hojně využívat areály okolních zemí Evropy.

České lyžaře cestující do zahraničí nejvíce tradičně láká nedaleké Rakousko. Kvalita středisek, upravenost tratí je dnes v zahraničí samozřejmostí. Při srovnání např. sjezdovek v Rakousku a Francii je největší rozdíl patrný na první pohled, v Rakousku jsou sjezdovky skvěle začleněny do krajiny, většinou vedou hustým lesem, protože nejsou v takových výškách jako ve Francii. Veškerý servis jako jsou restaurace, hotely, půjčovny lyží, servisní střediska ladící s koloritem krajiny. Většina staveb, přestože jsou novostavbami, je obložena dřevem aby co nejlépe zapadly do horského terénu.

Ledovce

Trendem je prodlužování lyžařské sezony co možná nejdéle, a to jak v před- tak i posezónním období. Samozřejmostí jsou sjezdovky s umělým zasněžováním. Snem je celoroční provoz, který možný právě na ledovcích. V Rakousku je několik takto komerčně využívaných. Na některých se lyžuje opravdu celoročně v těch nejvyšších partiích. Není to ale příliš skvělé lyžování. Přes noc se teploty ve výšce nad 3000 m drží pod bodem mrazu, jakmile však vysvitne slunce, jde teplota rychle nahoru. V létě je proto nejlepší přivstat si a vyrazit na první výjezd lanovky, kdy sníh je nejlepší a drží. Kolem poledne je již většinou mokry, převaluje se a lyžování na něm není žádným potěšením.

Pokud chcete lyžovat v létě nebo na jaře, je potřeba slevit ze svého komfortu co se týče vleků. Na ledovci není možné ukotvit sloupy na sedačkové lanovky. Většinou vás zde vyváží klasické kotvové vleky, byť výrazně rychlejší než u nás a s obsluhou, která vám kotvu podá a pomůže při nastupování. Rampy sloupů vleku jsou navrtávány přímo do ledu ledovce dlouhými vruty. Ledovec se přirozeně posouvá a proto dochází i k náklonu sloupů, které se musí občas opravit převrtáním na jiné místo. Tyto opravy by však byly pro sedačkové lanovky nemyslitelné.
 

Kaprun

Asi nejznámější ledovec Rakouska leží nedaleko lázeňského střediska Zell am See. Běžně se lyžuje v nadmořské výšce 2206-3029 m. Po katastrofě, která postihla tento ledovec před asi pěti lety, kdy v tunelu lanovky vedoucí do Alpincentra uhořelo na 180 osob, v Kaprunu vybudovali novou kabinovou lanovku, která vyřazenou tunelovou nahradila. Vleků je celkem 14, z toho 3 sedačkové a jeden kabinový.
www.kitzsteinhorn.at

Stubai

Ledovec ve výšce 1750-3150 m.n.m. leží asi 50 jižně od Innsbrucku. Celkem 17 vleků (asi polovina sedačky). Skvělým zážitkem je sjezd z ledovce během zimní sezony nebo speciální carvingová trať.
www.stubai.at

Pitztal

Od našich hranic zřejmě nejvzdálenější rakouský ledovec najdeme asi 150 km jihozápadně od Innsbrucku. Z vesnice Maishofen na konci Pitztalského údolí vás lanovka tunelem dlouhým 3,7 km přepraví do nadmořské výšky 2860 m, odkud vychází několik sedm vleků a jedna kabinová lanovka, která vede až do výšky 3440 m. n. m., což je nejvyšší místo v Rakousku, kde se dá komerčně lyžovat.
www.pitztaler-gletscher.at

Hintertux

Celoročně provozovaný ledovec s lyžováním v nadmořské výšce do 3250 m. Výhodou je možnost využití sedačkových a kabinových lanovek. Ledovec se do údolí posouvá poměrně úzkým pruhem a po jeho stranách jsou odkryté skály, kde sedačky lze ukotvit. V létě je hojně využíván mladými snowboardisty pro svoji U-rampu a fun-park.
www.tux.at

Dachstein

Ledovec, který není příliš vhodný pro sjezdové lyžování (pouze dva vleky), ale o to víc je vyhledáván milovníky bílé stopy. Každoročně zde trénují klasičtí lyžaři. I když při pohledu na jejich tréninkové tratě zjistíte, že nemají s rekreačním běžkováním na hřebenech hor nebo na Vysočině nic společného. Na poměrně placatém ledovci jsou rolbou vybroušeny běžecké stopy stylem: rovina, zatáčka, čelem vzad, rovina, zatáčka….

 

Jednodenní lyžování?

Během zimní sezony, která v Rakousku trvá od začátku prosince do poloviny dubna, lze lyžovat ve spoustě zdejších středisek. Uvádíme zde proto jen ty největší, nejznámější nebo nejblíže pro nás z Česka.

Nejdostupnější pro nás na jednodenní lyžování jsou střediska Dolního Rakouska. Nejčastěji se tak jezdí na Lackenhof, Hochkar nebo Semmering. Jedná se o poměrně malá střediska, ale účel řady našich lyžařů - zalyžovat si během jednoho dne o víkendu – splní. Celková délka sjezdovek je kolem 18 km, nadmořská výška od 700 do 1800 m.

Saalbach-Hinterglemm

Skvělé středisko najdete nedaleko Zel lam See. Konalo se zde i mistrovství světa v alpském lyžování. Celkem je tady umístěno 150 km tratí včetně speciálních carvingových. Sjezdovky jsou po obou stranách údolí a tak se dá celý areál objet na lyžích dokola. Zvlášť severní svahy jsou výborné. Nadmořská výška 980-1998 m.
www.saalbach.at

Sport Welt Amadé

Před třemi lety se spojilo několik středisek Štýrska se středisky poblíž Salzburcku. Tím vznikla oblast s 800 kilometry sjezdovek, která zahrnuje vyhlášené oblasti Schladming, Gastein, Flachau, Wagrein, ve kterých můžete využít nejrůznější slevové průkazy a pernamentní vstupenky. Pro lyžaře, odkojené našimi kopci, je to naprostá hudba budoucnosti. Mohli bychom se někdy dočkat jedné permanentky třeba na Pradědu?
www.amade.at

Schladming

Celkem 80 vleků a 160 km sjezdovek. Na své si zde přijdou i běžkaři v nedalekém Ramsau, kde se konalo v roce 2000 Klasické mistrovství světa. Jádro areálu tvoří čtyři kopce – Haus Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm, navzájem propojené vleky. Asi nejznámější z nich je Planai se závodní sjezdovkou, na které se každoročně pořádá noční slalom Světového poháru mužů. Tato sjezdovka je dovedená až do centra Schladmingu na stadion.
www.planai.at

Kitzbühel

Nejobtížnější sjezdová trať Streif na kopci Hannenkamm patří k naprostým lahůdkám. Bohužel její dojezd je v poměrně malé nadmořské výšce, proto je lepší využít obrovský areál nad Hannenkammem až do výšky 1938 m. Na kitzbühelský skipas je možné navštívit také areál na Pass Thurnu, který leží asi 20 km od centra Kitzbühelu, a je snad ještě lepší a hlavně je výš až do 2004 m.
www.bergbahn-kitzbuehel.at

Kvalitních zimních středisek je v Rakousku mnohem víc. Ta, která jsme připomenuli v tomto článku jsou nejlépe dostupná z lyžaři z České republiky a jsou jimi také hojně využívána.


Porovnání zimních středisek u nás a v zahraničí se věnoval měsíčník Osobní finance ve svém listopadovém čísle, které je právě v prodeji.


Další článek


 

Související články

celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Tady jsou další tipy na lyžování v Rakousku: <a ...
P.
19. 2. 2013, 23:58
Tady jsou další tipy na lyžování v Rakousku: <a ...
P.
19. 2. 2013, 23:58
Já dovolenou na lyžích preferuji v Itálii (Rakousko ...
Mirek
23. 8. 2012, 03:13

Další články

V kterých zemích se žije nejlépe?

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami.

11.  5.  2016  |  Gola Petr  |  7

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Při prodeji bytu, domu či pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže však legislativním procesem úspěšně projde novela, dojde ke změně poplatníka.

Před 1 hodinou  |  Ivanco Gabriela

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Minimální mzda by se měla opět zvýšit. Je ale otázkou o kolik

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana
Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Před 12 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX885.440-0.54 %
CETV56.4500.09 %
ČEZ428.800-0.49 %
Erste Bank656.000-0.67 %
Fortuna86.1001.29 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více