FinExpert.e15.cz

Jak si přivydělat na rodičovské a „neodkládat“ při tom dítě

Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Rodičovská dovolená je sice tím nejkrásnějším obdobím v životě každé ženy, ale je to velká zátěž pro rodinný rozpočet. Matky totiž od státu dostávají často jen zlomek své předešlé mzdy a vše tak visí na manželovi. Není proto divu, že se většina žen snaží alespoň nějak si přivydělat.

Pokud muž vydělává málo, je logické, že se matky snaží najít si nějakou brigádu nebo práci na částečný úvazek, protože složenky se zkrátka neptají. Jenže v takovém případě je nutné zajistit dítěti hlídání. Když není k dispozici vstřícná babička, musí se platit chůva, případně se dítě umístí do jeslí. A ani jedno z toho není zrovna levné, takže matka musí najít dobře placenou práci, aby se jí to vyplatilo. 

Co říká zákon?

Pokud si najdete zaměstnání, můžete se do práce pustit již po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však pokračovat v zaměstnání, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Můžete pracovat i u stejného zaměstnavatele, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.

U jiného zaměstnavatele pracovat můžete. Pokud ale budete na stejné pozici jako u předchozího zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu potřeba jeho souhlas. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Pokud dostáváte mateřskou z nemocenského pojištění, které jste si hradila při podnikání, nemůžete zároveň pokračovat v samostatné výdělečné činnosti. Můžete však v podnikání pokračovat, pokud jste si takto přivydělávala při stálém zaměstnání. Pokud jste před nástupem na mateřskou nepodnikala, můžete s tím samozřejmě v průběhu mateřské dovolené začít. O peněžitou pomoc v mateřství tím nepřijdete.

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, je možná i samostatná výdělečná činnost.

Přitom málokterá žena je ochotná nechávat batole v jeslích celé dny, protože dítěti i matce se pochopitelně stýská. Existuje ovšem řada možností, jak si přivydělat nebo i vydělat poměrně velké částky a přitom se nemuset „zbavovat“ dítěte – zkrátka se dá vydělávat i s ním.

Domácí práce

Internet je plný nejrůznějších nabídek na domácí práce, kdy si můžete celkem snadno přivydělat a nevytáhnout paty z domu. Je to ideální možnost pro matky malých dětí, které jsou přes den plně vytížené a čas na práci si najdou až večer nebo ve chvílích, kdy dítě spí. Tohle se dá dělat kdykoliv a záleží jen na domluvě se zaměstnavatelem, jaký objem práce si určíte.

Vyděláváme | Aktuálně | Mateřská | Kalkulačky | FinExpert.cz

Kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2016

Tento druh práce je výhodný především pro manuálně zručné, protože leckdy jde o nějaké šití nebo výrobu drobných předmětů. Stejně tak se ale často nabízí přepisování různých textů, lepení obálek a tak dále, takže si vyberou i naprostí techničtí anti-talenti. Jen je třeba být obezřetní a nenaletět podvodníkům, kteří se touto cestou jen snaží vylákat z důvěřivců peníze. Poctivá domácí práce se ale sehnat dá, jen se na to musí jít s rozumem a opatrností.

Blogování a focení

Ti, kdo mají alespoň trochu talent na psaní, umějí si poradit s photoshopem, znají základy tvorby webových stránek, případně umí hezky fotografovat, si v dnešní době internetu mohou z pohodlí domova přivydělávat touto cestou. 

Vždy se dá najít řada jednorázových i dlouhodobých zakázek, kdy někdo potřebuje vytvořit webové stránky, napsat na ně texty, umístit obrázky a tak dále. Ženy na mateřské a rodičovské, které navíc umějí hezky psát, si také mohou přivydělat posíláním článků do magazínů zaměřených na mateřství a děti. A stejně tak o vašich každodenních trampotách s dítětem můžete psát blog nebo natáčet videa a umisťovat je třeba na Youtube, kde se na reklamách dají také vydělat slušné částky. Stačí jen vymyslet tu správnou cestu a dítě se vám stane nejen výbornou inspirací a zdrojem nápadů, ale i perfektním parťákem.

Rozvoz letáků

Další možností, jak si přivydělat a nemuset přitom dítě odkládat do žádné instituce, je rozvoz či roznos letáků nebo třeba rozdávání reklamních letáčků v centrech měst. V prvním případě dostanete od dané firmy obvykle balíky letáků, které můžete rozvážet autem a dítě přitom mít s sebou. Zabere to obvykle maximálně 2 hodiny denně, ale vše záleží na dohodě. 

Ve druhém případě, kdy rozdáváte reklamní letáky, můžete mít dítě taktéž s sebou a pojmout to vždy třeba jako procházku. Objem letáčků není tak velký a při pěkném počasí to dítěti i prospěje. A i když si touto prací nevyděláte zrovna moc, i to málo se hodí.

Hlídání a venčení

S malými dětmi se chodí na procházky, tak proč nespojit příjemné s užitečným? Kdo má rád psy, může se někomu nabídnout a přes den mu pejska vyvenčit. Inzerátů poptávajících přesně tyhle služby je nespočet a dá se tím slušně přivydělat.

Vyděláváme | Aktuálně | Práce | Zákony | Mateřská

Může se těhotná žena nechat zaměstnat kvůli mateřské?

Další variantou je založit si hlídací koutek, tedy ne oficiální jesle nebo školku. Při splnění všech podmínek je to možné, a nebo prostě můžete hlídat děti svým známým a kamarádkám, které tak také mohou jít pracovat a vaše dítko si bude mít celý den s kým hrát. Chce to ale pevné nervy a odhodlání, protože mít doma kupu dětí je hodně náročné. Na druhou stranu si za to můžete říct poměrně velké částky.

Skok do podnikání

Řada žen se během rodičovské dovolené pouští do podnikání. Uvědomují si totiž, že po skončení rodičovské bude jejich postavení na trhu práce víc než špatné. Kdo chce zaměstnat matku tříletého dítěte, která pravděpodobně brzy znovu otěhotní, aby neměla jedináčka? A tak se ženy pouštějí do vlastních projektů. 

Podnikat se dá s čímkoliv a jakkoliv – můžete si udělat manikérský či vizážistický kurz nebo se stát kosmetičkou. Můžete si založit e-shop s jakýmkoliv sortimentem vás napadne. Můžete si otevřít soukromou mateřskou školu a tak dále. Fantazii se meze nekladou. Výhodné je tu především to, že si ženy vše určují samy a nezanedbávají tak dítě ani domácnost. 

Mohou pracovat brzy ráno nebo v noci, dítě s sebou mohou brát na různé pracovní schůzky, případně se dá pracovat, když si dítě třeba hraje. Jen je třeba myslet na to, že je třeba platit sociální a zdravotní pojištění, odvádět daně a zkrátka dodržovat veškerou legislativu platnou pro OSVČ.

Dalo by se vyjmenovat ještě nespočet dalších tipů na přivýdělky, kdy můžete mít dítě s sebou a téměř naplno se mu věnovat. Záleží hlavně na matce, kolik času je v práci ochotna strávit, kolik si potřebuje vydělat a jak moc je odvážná. 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Virtuální asistentka - s firmami spolupracuje extern...
Markéta
30. 4. 2016, 17:54
To jsme se ovšem dozvěděli "novinky".
...
26. 4. 2016, 14:48

Další články

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Levné hypotéky končí

Levné hypotéky končí

20.  1.  2017  |  Ondráčková Kamila  |  4
T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

20.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  6
Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho.

20.  1.  2017  |  Fichtner Vladimír  |  11

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

19.  1.  2017  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více