FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Turecko

V mysli některých turistů vyvolává Turecko představy sultánů s jejich harémy a zástupy služebníků, orientálním luxusem, dvorskou dekadencí a intrikami. To je ale velmi zastaralá představa současného moderního státu, jehož bohatá historie je ovšem patrná na první pohled.

Trója, Pergamon, Efes, Milétos a Halikarnas jsou jména měst opředených bájemi a mýty starého Řecka. Tyto antické památky prvořadé důležitosti ovšem neleží na současné řecké půdě, ale v Turecku. Po několika dnech pobytu vás už nepřekvapí, že většina současných moderních tureckých měst má římskou minulost a jsou citována v Bibli.

Počasí pro každého

Turecko je velká a extrémně členitá země s množstvím mikroklimatických oblastí. S ohledem na tuto skutečnost se dá říct, že příhodné počasí najdete v některé z částí země prakticky v kteroukoli roční dobu. Přesto se dá říci, že nejvhodnější měsíce pro návštěvu Turecka jsou od dubna, květen a červen společně se zářím a říjnem. V tuto dobu je příjemné podnebí jak na pobřeží Egejského i Středozemního moře, tak v Istanbulu. V jinak nesnesitelně horké centrální části země je chladněji a na většině území (s výjimkou pobřeží Černého moře) padá málo srážek. Klepněte pro větší obrázek

Hlavní turistická sezona trvá od července zhruba do poloviny září. V tuto dobu je v Turecku nejvíc turistů a v návaznosti na to stoupají ceny ubytování a ostatních služeb na maximu. Naopak nejméně turistů a nejnižší ceny jsou tady od listopadu do března. Pro vodní sporty jsou nejideálnější červen a září, ale velmi dobré měsíce jsou také květen, červen, říjen a listopad.

Až do minulého roku bylo potřebné mít pro cestu do Turecka platné vízum. Tato povinnost byla zrušena a do turecka se nyní dostanete s platným cestovním pasem.

Cestovní šeky? O banku dál, prosím

Kurz turecké měny téměř stabilně klesá, a proto se vám s výměnou peněz rozhodně vyplatí počkat až na místo. Někdy je dokonce moudré měnit každých pár dní a ne všechno naráz na začátku pobytu. Obdobně není chytré nechávat si větší množství lir „pro příště“. Před odjezdem zpět domů tedy vše vyměňte na dolary, nebo utraťte.

S výměnou cestovních šeků byste mohli mít problémy, protože i zaměstnancům bank občas připadá nezbytná administrativní procedura příliš složitá, a proto vás pošlou někam jinam. Každopádně nejlepší je měnit šeky v bankách, jelikož obchody a půjčovny aut vám nabídnou výrazně horší kurz. Vždy je potřeba předložit cestovní pas, což po vás občas mohou požadovat i při výměně hotovosti. Platební a kreditní karty jsou v Turecku použitelné především ve velkých městech, kde je i dostatek bankomatů pro výběr hotovosti.

Nejlevnější Evropa

Turecko patří podle mnoha měřítek do "velké" Evropy a určitě se tak řadí mezi nejlevnější země starého kontinentu. Minimální denní náklady se pohybují kolem 20–25 USD; za tuto částku si můžete dovolit nocování v penzionech, jídlo v restauraci jednou denně a dopravu nejlevnějšími autobusy a vlaky. Za částku asi o 15 USD vyšší můžete využít komfortnější hromadné dopravní prostředky, spát v jedno- či dvouhvězdičkových hotelech a většinou se stravovat v restauracích.

Suma od padesáti do sta dolarů již reprezentuje luxus v tří- a čtyřhvězdičkových hotelech, stravování výhradně v dobrých restauracích a leteckou dopravu na delší vzdálenosti. Nejvyšší ceny jsou ve velkých městech (především Istanbul) a postupně klesají směrem na východ.
Klepněte pro větší obrázekSpropitné od vás většinou nebude očekávat obsluha v nejlevnějších restauracích. Někde si ale k účtu automaticky přičtou 10–15 % "obslužného", a protože tato částka automaticky připadá vrchnímu číšníkovi, bude po vás obsluha navíc chtít 5–10% spropitné. Taxikářům se spropitné dávat nemusí, ale rozhodně je potřeba s nimi předem smluvit částku za dopravu. Smlouvání je především na tržištích prakticky nutností.

Pod tureckým širákem

Klasických kempů je v Turecku poměrně dost, ale levnější možností přespání pod otevřenou oblohou je ubytování na střeše hotelu, případně na hotelové zahradě s možností využívat hotelové zařízení. Obvykle za tuto službu zaplatíte od tří do šesti dolarů. Oficiální kempy s veškerým potřebným vybavením jsou prakticky stejně drahé jako levné hotely. Kempování na divoko může být v některých částech země nebezpečné. Navíc se na vás policie pravděpodobně nebude dívat přátelsky a pro obyvatele okolních vesnic se stanete hlavní atrakcí večera, což vám nemusí být příjemné.

Který hotel vybrat?

Klasických hostelů v Turecku moc nenajdete a většina z existujících je prakticky totožná (cenami i kvalitou ubytování) s levnými hotely. Přespání v hostelu či nejlevnějším hotelu vás bude stát od 5 USD za jednolůžkový pokoj v malém městě na východě po 20–30 USD za dvojlůžkový pokoj v Istanbulu. Pokoje za méně než 10 USD většinou nemají ani umyvadlo.

Hotely, které už mají nějakou tu hvězdičku, jsou už dost luxusní, vybavené výtahy a nosiči zavazadel v hotelových uniformách. Jedna až tři hvězdičky ukazují na pokoj za zhruba 20–90 USD na noc; čtyři a pět hvězdiček – připravte si 90–250 USD za pokoj.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Právě teď  |  Gola Petr  |  5

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila  |  1
2018: Rodiny s dětmi dostanou více peněz

2018: Rodiny s dětmi dostanou více peněz

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana
Jak se nestát otrokem svého e-mailu

Jak se nestát otrokem svého e-mailu

Moderní technologie, zejména internet, přinesly do našeho života nové, v minulosti netušené možnosti, ale také nové a často nepochopitelné závislosti.

Před 2 hodinami  |  web Investiční

Tipy: Jak vyšperkovat byt před prodejem?

Tipy: Jak vyšperkovat byt před prodejem?

Není na škodu byt trochu vyzdobit, zkrášlit, rozhodně pak uklidit.

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více