FinExpert.e15.cz

Jak se dostat do registru dlužníků neoprávněně

Do registru se můžete dostat i chybou banky.

Nikdy jste nedlužili ani halíř, ale přesto jste vedeni jako dlužníci v registru klientských informací? Ptáte se, jak je to možné? Existuje hned několik možností, jak se na seznam nevědomky dostat, například chybou banky. Vy ale budete ti, kteří na to doplatí.

Od roku 2009 mluví zákon o tzv. kodexu mobility, který vám zařídí jednodušší a pohodlnější přechod k nové bance. Jinými slovy se nová banka bezplatně postará o všechny záležitosti potřebné pro převod účtu z původní banky. „Vyplňte jeden formulář a o zbytek se už postaráme“, volají banky. V tomto případě je na místě přísloví důvěřuj, ale prověřuj.

„Bezstarostná“ cesta k nové bance

Klientka Jana se rozhodla přestoupit k nové bance. Stejně jako většina klientů měnících banku spoléhala na to, že se nová banka o vše postará. „Vyplnila jsem žádost o změnu banky se všemi potřebnými náležitostmi. Mimo jiné jsem uvedla, že chci převést trvalé příkazy k úhradě a k inkasu.“

Ve stejnou dobu žádala s manželem o hypoteční úvěr, čekala ji ale nepříjemná zpráva v podobě zamítnutí žádosti. „Hypotéku nám nechtěli poskytnout z důvodu zápisu v registru dlužníků. Stalo se tak pochybením banky, která neprovedla převod a my jsme se kvůli jednomu trvalému příkazu na spotřebitelský úvěr v hodnotě 1500 Kč neoprávněně stali dlužníky a zároveň jsme nemohli čerpat hypoteční úvěr,“ říká klientka Jana. 

Aby paní Jana zjistila, za jakou částku je v registru postihnutá, musela navíc podat žádost o výpis z registru klientských informací, za který musela zaplatit okolo 600 Kč.

Úvěrový registr s klady a zápory

Registr dlužníků, častěji užívaný jako úvěrový registr, chrání bankovní i nebankovní subjekty proti neplatičům. Shromažďuje nejen negativní informace o klientech bankovních či finančních institucí, ale eviduje také pozitivní data. Dozvíme se z něho, jaké typy úvěrových produktů klient využívá, v jaké výši a zda splácí, popřípadě nesplácí své závazky. Do registru je zaznamenán už samotný okamžik, kdy klient žádá o úvěr. Tyto informace jsou pak na požádání zpřístupněny členům registru a klientům, o jejichž data se jedná.

Klient dává souhlas k uveřejnění informací do registru prostřednictvím písemného souhlasu při uzavírání smluvních vztahů. Ty jsou v seznamu vedeny po dobu čerpání úvěru a následně ještě další 4 roky poté. 

Vysoká bonita – plus pro vás

Jak je vidno, člověk se do registru dlužníků může dostat velice jednoduše, a to i neoprávněně. Registr není povinen klienta informovat, že byl na seznam dlužníků přidán. A tak se tuto nepříjemnost můžete dozvědět až v okamžiku, kdy žádáte o úvěr, který vám nikdo kvůli vaší bonitě poskytnout nechce.

Bonita klienta je pro bankovní instituce jedním z nejdůležitějších ukazatelů při poskytování úvěrových produktů. Banky si hlídají, zda má klient dobrou platební morálku a zda je schopen spolehlivě splácet úvěr.

Pokud nedisponujete vysokou bonitou a vaše jméno figuruje v registru, s půjčkou se pravděpodobně rozlučte. „Záznam v registru nemusí být ale bezpodmínečně překážkou v poskytnutí hypotéky. Potencionální věřitel bude vždy posuzovat, z jaké služby dluh po splatnosti vznikl, zda je již vyrovnán, či jak dlouho po vzniku dluhu k jeho úhradě došlo“, říká Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.

Braňte se a reklamujte!

Pokud přestupujete k nové bance, rušíte úvěrové produkty či kreditní karty, vždy se ujistěte, že vše proběhlo tak, jak mělo. Jakmile budete mít pochybnosti, neváhejte kontaktovat příslušnou banku, která za správnost údajů nese zodpovědnost.

„Reklamaci můžete podat v příslušné bance. Pokud banka uzná váš požadavek oprávněným, pošle přes svoji centrálu požadavek na opravu údajů v registru a záznam bude opraven,“ vysvětluje Jan Malík za společnost CBCB.

Můžete se bránit i podáním Žádosti o opravu nepřesných či nepravdivých informací přímo u Bankovního registru, do kterého vás banka zadala.

Nechte si zaslat výpis

Spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda nejste vedeni v registru, je nechat si poslat aktuální výpis z registru, který je však zpoplatněn. Zjistíte-li, že máte negativní záznam v registru, snažte se jej odstranit. Předně si vyžádejte zjištění bližších informací v pobočce dané bankovní instituce.

Nejjednodušší cestou, jak se z registru dostat ven, je daný dluh doplatit. Pokud je však záznam neoprávněný, reklamujte jej a nárokujte jeho pozastavení.
 

Další článek


 
celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Tak to nemusíte ani dlužit, my splácíme hypotéku 10 ...
milovník KB
5. 4. 2014, 01:21
Re: "Nejjednodušší cestou, jak se z registru dostat ...
mobilman
30. 12. 2013, 12:13
"Nejjednodušší cestou, jak se z registru dostat ven,...
Venca
29. 12. 2013, 12:07

Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč-0.055 %
Americký dolarUSDUSD24.324 Kč-0.238 %
Britská libraGBPGBP32.014 Kč-0.275 %
Japonský jenJPYJPY23.533 Kč1.045 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.083 %
více...
PX883.050-0.47 %
CETV56.200-0.97 %
ČEZ457.700-2.41 %
Erste Bank643.6001.32 %
Fortuna89.8501.01 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více