FinExpert.e15.cz

Jak na platby do zahraničí

Integrace naší země do Evropy se projevuje stále častějším počtem kontaktů s různými zahraničními institucemi a obchodními společnostmi. Naše finanční ústavy tento trend, byť s určitým zpožděním reflektují.

Většina bank váže platby do zahraničí na nutnost mít zřízen účet a poskytuje tuto možnost pouze svým klientům. Pozitivní výjimku představuje služba Eurogiro Poštovní spořitelny. Platbu do zahraničí lze s využitím služby Eurogiro odeslat v hotovosti složením částky v českých korunách na přepážce každé pošty nebo bezhotovostně z účtu u Poštovní spořitelny, vedeného v korunách.

Jak na to

Odeslání platby na přepážkách České pošty se provádí pomocí vyplněného tiskopisu. Platbu v zahraničí lze vyplatit příjemci v hotovosti nebo převést na jeho účet, způsob vyplacení určuje zadavatel platby. Platba je doručena do zahraničí čtvrtý pracovní den od převzetí vyplněného tiskopisu, resp. platebního příkazu.
Je-li platba Eurogiro určena k výplatě v hotovosti, příjemce platby v zahraničí nepotřebuje mít u místní banky účet.  Smluvní banka nebo poštovní správa v zahraničí, se kterou Poštovní spořitelna tyto platby realizuje, odešle příjemci platby výplatní doklad na jméno a adresu, kterou do instrukce platby uvedl odesílatel. Po předložení tohoto dokladu na přepážce pošty nebo banky a po ověření totožnosti příjemce je hotovost vyplacena.
Pomocí Eurogira je možné posílat peníze do Německa, Rakouska, Slovenska, Švýcarska, Portugalska, Maďarska, Chorvatska a od ledna nově také do Japonska a Lucemburska.
Výhodou oproti zasílání peněz klasickou poštovní poukázkou je skutečnost, že Poštovní spořitelna komunikuje přímo s bankou příjemce. Proto je Eurogiro rychlejší. Výplata zaslání peněz poukázkou v Mezinárodním peněžním poukázkovém styku, jak se obdobná služba České pošty oficiálně jmenuje, trvá deset dnů až dva týdny.

Poplatky za službu Eurogiro

(1) Kromě Slovenska, kde platí speciální nižší sazby
(2) Pro platby v hotovosti lze použít pouze poplatek typu OUR
(3) Platby určené pro převod na účet příjemce jsou prováděny jako SHA nebo BEN, kdy poplatky místní banky hradí příjemce. S poplatkem OUR je lze odeslat pouze do vybraných bank, jejichž seznam poskytne Poštovní spořitelna.
Zdroj: Osobní finance

Konkurenční alternativy

Mezi banky, které koncem roku zlevnily platby do zahraničí patří Komerční banka a Česká spořitelna. Komerční banka nyní poskytuje Europlatbu, která pro její klienty představuje nejlevnější způsob, jak poslat peníze do zahraničí. Poplatek má pro všechny typy klientů, tedy soukromé osoby i firmy stejnou výši a to 225 Kč. Je stejný pro odeslané platby i pro platby ze zahraničí připsané na tuzemský účet. Nižší poplatek, 100 Kč, se platí u plateb do ekvivalentu 10 000 Kč přijatých ze zahraničí nebo u plateb v cizí měně přijatých z tuzemské banky. Podmínkou Europlatby je, že se jedná o platbu provedenou prostřednictvím  internetového bankovnictví.
Česká spořitelna snižuje od února poplatky v oblasti zahraničních plateb. Poplatek za přeshraniční převody, tj.  převody v měně EUR do hodnoty 12 500 EUR do zemí EU, s poplatkovou dispozicí SHA a bez specifických instrukcí bude činit 220 Kč. Poplatek za platební příkaz do Slovenské spořitelny ve všech měnách činí 50 Kč.

Konkurence online

Zajímavou alternativu představuje služba Moneybookers.com (www.moneybookers.com). Zaregistrovaným uživatelům dává možnost online převodů mezi fyzickými osobami i plateb za různé služby. Stránky fungují pouze v angličtině, uživatel po zaregistrování obdrží číslo svého virtuálního účtu, ke kterému se hlásí jako u běžného internetového bankovnictví. Uživatel nejprve „nabije“ svůj účet peněžními prostředky, kterými následně zaplatí dalšímu uživateli. Ten může s prostředky na svém účtu dále platit, případně si je nechat převést na svůj bankovní účet. Společnost provozující Moneybookers.com má bankovní účet také v České republice a čeští uživatelé tak mohou převádět peněžní prostředky za cenu tuzemských bankovních převodů. Při převodu peněz z virtuálního účtu je účtován poplatek 1,80 EUR. Cena za převod v rámci služby mezi uživateli je jedno procento z převáděné částky, nejvýše však 0,50 EUR. Služba je využitelná např. při platbách nízkých částek, např. za zboží získané v internetových aukcích v zahraničí. Je to vlastně obdoba u nás zatím nedostupné, v řadě zemí však velmi populární služby Paypal (www.paypal.com).

Pro platby do zahraničí platí následující označení:  

  • Volba OUR: Plátce hradí všechny poplatky spojené s platbou, tzn. poplatky banky plátce (tuzemské poplatky) a poplatky banky/poštovní správy příjemce platby (zahraniční poplatky). V tomto případě příjemce platby obdrží celou poukazovanou částku.
  • Volba SHA: Plátce hradí jen poplatky banky/poštovní správy plátce (tuzemské poplatky). V tomto případě příjemce platby uhradí poplatky banky příjemce (zahraniční poplatky). 
  • Volba BEN: Příjemce hradí všechny poplatky spojené s platbou, tzn. poplatky banky plátce (tuzemské poplatky) a poplatky banky/poštovní správy příjemce platby (zahraniční poplatky). V tomto případě příjemce platby obdrží částku sníženou o poplatek banky plátce (tuzemské poplatky) a uhradí rovněž poplatky banky/poštovní správy příjemce platby (zahraniční poplatky).


 Další finanční tipy a triky najdete také v měsíčníku Osobní finance. První letošní číslo Osobních financí vyšlo 20. ledna.


Další článek


 

Související články

celkem 2 komentáře

Poslední komentáře

Re: Nevýhody u pošty
petr
2. 2. 2005, 20:20
Nevýhody u pošty
Patrik Chrz
2. 2. 2005, 08:05

Další články

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Před 10 hodinami  |  Dufek Petr
Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

20.  5.  2016  |  Rybová Romana  |  5

Podání výpovědi v šesti bodech

Podání výpovědi v šesti bodech

Zaměstnanci mohou ukončit pracovní poměr výpovědí. Podívejme se s čím počítat při podání výpovědi.

Před 14 hodinami  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX875.8600.12 %
CETV57.1501.15 %
ČEZ429.400-0.69 %
Erste Bank638.0001.79 %
Fortuna85.000-0.76 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více