FinExpert.e15.cz

Jak na odečet energií?

Jak si pohlídat, aby stav elektroměru byl shodný s tím, co zaznamenává technik při odečtu energií?

Můžete se dostat do situace, kdy dostanete roční vyúčtování plynu nebo elektřiny a třeba ani nevíte, že odečet proběhl. Nebo vám na vyúčtování něco nesedí? Jak v těchto případech postupovat a jak je řeší energetické společnosti? Zeptali jsme se jich na to.

Jak si pohlídat, aby stav elektroměru byl shodný s tím, co zaznamenává technik při odečtu energií?
Jelikož jsou měřicí přístroje na trvale přístupných místech, většinou se odečet děje bez přítomnosti zákazníka. Podle energetických společností k chybě ale téměř nemůže dojít, protože při zápisu odečtu a jeho předání do systému ke zpracování je automaticky prováděno několik na sobě nezávislých kontrol.

Bydlíme | Šetříme | Rodinný rozpočet | Smlouvy | Energie | Dodavatelé

Vyplatí se i dnes změnit dodavatele energie? (Příklady)

Dodavatelé nepřestávají lákat na slevy. Jaké jsou úspory?

„Pokud zákazník chce stavy měřidla hlídat, je minimálně vhodné porovnat stav na faktuře se stavem na přístroji. Zákazníkům doporučujeme pravidelné kontroly a zápis stavů, ideálně měsíčně. Při porovnání měsíční spotřeby lze pak velice snadno zjistit případné závady – měřidlo vůbec neměří, měří neúměrně více nebo, v případě elektroměru, nepřepíná vysoký či nízký tarif,“ říká Vladimír Vácha ze společnosti E. ON. Pražská energetika například před návštěvou svého pracovníka zákazníky informuje, kdy odečet proběhne. Zákazník si tak může zapsat stav elektroměru a porovnat si jej s vyúčtováním.

Proč je fakturace v megawatthodinách

Zatímco elektroměry jsou v kilowatthodinách, energetické společnosti fakturují v megawatthodinách. Proč tomu tak je? Je to díky Energetickému regulačnímu úřadu. Všechny regulované položky, o jejichž cenách právě ERU rozhoduje, jsou uváděny v Kč/MWh. Je totiž nutné, aby všechny tyto položky byly účtovány ve stejných jednotkách. To samé platí i pro plyn.              

V kilowatthodinách přes to všechno účtuje Pražská energetika. Podle tiskového mluvčího Petra Holubce s tím však mají nemalé problémy. Někdy jsou nuceni hodnoty uvádět na mnoho desetinných míst. Faktury na zemní plyn v kilowatthodinách vystavuje i RWE.

Hlídejte si měřidla

Pokud chcete mít vše pod kontrolou, dělejte si průběžné odečty měřícího zařízení. Například Centropol svým klientům nabízí aplikaci „Strážce spotřeby“, kterou si mohou nainstalovat i do mobilu.

Pokud máte podezření na poruchu, kontaktujte dodavatele a požádejte o kontrolu. U nejnovějších typů elektroměrů s displejem se v případě poruchy na displeji objeví jiný symbol, než hodnota spotřeby. Kontrolou může být i to, že máte najednou znatelně jinou spotřebu energie než v předchozích obdobích. Samozřejmě musíte mít stále stejné spotřebiče atd. Zkontrolovat lze i stav plomby. Pokud vypnete hlavní jistič a elektroměr nebude v tuto chvíli ukazovat nulu, také je něco v nepořádku.            

Šetříme | Zajímavosti | Energie

Šetřete za energie, když jste na dovolené

„V případě podezření zákazníka na nesprávnou funkčnost plynoměru má zákazník právo požadovat jeho přezkoušení v autorizovaném měřicím středisku. Jedná se však o službu, která je v případě neprokázání chyby plynoměru zpoplatněna a zákazník se k případné dodatečné úhradě tohoto poplatku předem zavazuje,“ říká Pavel Grochál z RWE.

Jak reklamovat vyúčtování

Reklamaci můžete podat elektronicky, nebo pomocí webového formuláře, přes zákaznickou linku či zákaznická centra.

Odečet odhadem

Kdy mohou energetické společnosti provádět odečet odhadem? „Odečet odhadem se může dělat při změně ceny (nejčastěji na přelomu roku), dále při změně dodavatele a v případě, že není odběrné místo volně přístupné pro odečtení pracovníkem distributora. Odhad spotřeby (stavu elektroměru, plynoměru) provádí distributor na základě spotřeby z minulého období a charakteru odběru daného odběrného místa,“ vysvětluje Lukáš Pokrupa z Centropol Energy. 

Další článek


 

 


Další články

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou.

Před 7 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

25.  2.  2017  |  FinExpert.cz
Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více