FinExpert.e15.cz

Jak cestovat s dráhami na zvýhodněné jízdenky v zahraničí

Počínaje platností nového jízdního řádu představily České dráhy řadu novinek v oblasti mezinárodní dopravy. Jedná se o nové přímé vlaky například do Slovinska, německého pohraničí a dalších destinací. Součástí nabídek nového spojení je také nabídka jízdenek na tyto spoje za zvýhodněných cen.

Počínaje platností nového jízdního řádu představily České dráhy řadu novinek v oblasti mezinárodní dopravy. Jedná se o nové přímé vlaky například do Slovinska, německého pohraničí a dalších destinací. Součástí nabídek nového spojení je také nabídka jízdenek na tyto spoje za zvýhodněných cen.

Z Prahy do Lublaně tak lze například cestovat přímým vlakem již od cca 850 Kč (29 Euro), jízdenka z Prahy do Benátek včetně místa v lehátkovém voze stojí od 1 440 Kč (49 Euro), do Drážďan lze využít nové jízdenky EURegio. Jízdenky MünchenSpecial (zpáteční jízdenka Praha – Mnichov a zpět od 1 560 Kč) a NürnbergSpecial (zpáteční jízdenka Praha – Norimberk a zpět od 1 260 Kč) platí ve více spojích. V platnosti zůstává také možnost využít víkendové jízdenky SONE+ za 160 Kč (pouze osobní vlaky) nebo 360 Kč (také spěšné, rychlíkové a expresní vlaky) v příhraničních oblastech Saska, Bavorska a do pohraničních přechodových stanic v Rakousku a v Polsku.     

Do Lublaně od 29 Euro, do Benátek lehátkovým vozem od 49 Euro

Pro přímý vlakový spoj EuroCity Jóže Plečnik Praha – Lublaň připravily české, rakouské a slovinské železnice speciální jízdenku Ljubljana/Praha Spezial, která je určena cestujícím jedoucím mezi těmito hlavními městy. Cena jednosměrné jízdenky je cca 850 Kč (29 Euro). Počet míst s jízdenkou za tuto cenu je omezen. V případě jejich vyprodání lze využívat další cenově zajímavé nabídky, např. zpáteční zvýhodněné jízdenky CityStar.

Cena cca 1 440 Kč (49 Euro) je nabízena také pro omezený počet míst v přímých lehátkových vozech Praha – Benátky. Tyto jízdenky se nazývají SparNight. V jejich ceně je vedle přepravy již také zahrnut i poplatek za využití lehátka.

Zvýhodněné jízdenky pro noční vlaky SparNight se prodávají také pro další vlaky. Například ve vlaku DB NachtZug Kopernikus Praha – Kolín nad Rýnem lze zakoupit místo k sezení již za cca 850 Kč (29 Euro) nebo místo v lehátkovém voze za cca 1 440 Kč (49 Euro), v přímých lehátkových vozech Praha – Curych je v nabídce také jízdenka SparNight od cca 1 440 Kč (49 Euro). I v těchto případech platí, že počet míst za tyto zvýhodněné ceny je omezen. V případě jejich vyprodání lze využívat také další zvýhodněné tarify, např. jízdenky CityStar, EuroDomino atp.

EURegio do Německa nově i do Saska

Zvýhodněné zpáteční jízdenky EURegio byly nově zavedeny také pro trasy do Drážďan. Nově je mohou cestující kupovat pro tratě Ústí nad Labem – Děčín – Drážďany – Míšeň a Liberec – Budyšín/Drážďany. Tyto jízdenky platí jeden den, jsou zpáteční a lze je zakoupit na kterýkoliv den v týdnu. Lze je využít i v nově zavedených vlacích, které jezdí čtyřikrát denně od pondělí do pátku mezi Děčínem a Bad Schandau a z Liberce do Drážďan. Cena zpáteční jízdenky EURegio Děčín – Drážďany je cca 250 Kč, cena stejné jízdenky mezi Libercem a Drážďany je pak cca  610 Kč.

EURegio do Rakouska levněji a ve více relacích

Jízdenky EURegio lze nadále využívat také pro výhodné cesty do Rakouska. Pro majitele karty Z, junior pasu a senior pasu se ceny jízdenek výrazně snížily. Například zpáteční jízdenka EURegio mezi Brnem a Vídní platná také ve vlacích EuroCity pro držitele zákaznické karty stojí 300 Kč. Novinkou je rozšíření platnosti i na trasu Plzeň – Vídeň. Držitel zákaznické karty za ni zaplatí přibližně 640 Kč. Jízdenky EURegio do Rakouska jsou vždy zpáteční, platí až čtyři dny, takže je lze výhodně využít i pro celo víkendové návštěvy Rakousky a platí také ve vlacích EuroCity. Cena zpáteční jízdenky EURegio pro držitele karty Z z Brna do Vídně je přibližně 300 Kč, České Budějovice – Vídeň je to cca 453 Kč či z Českých Budějovic do Lince asi 271 Kč.      

München a Nürnberg Special nově ve více vlacích

Zvýhodněné jízdenky München a Nürnberg Special platné pro zpáteční cesty mezi Prahou, Plzní, Mnichovem a Norimberkem platí nově ve více spojích mezi těmito městy. Za zpáteční lístek  München Special z Prahy do Mnichova zaplatí cestující cca 1 560 Kč. Za obdobnou jízdenku z Prahy do Norimberka Nürnberg Special pak zaplatí cca 1 260 Kč. Výhodu jízdenek je také bezplatná přeprava dětí do 15 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů na území Německa. 

SONE+ - nejvýhodnější jízdenka na  víkend

V platnosti zůstávají i další cenově výhodné jízdenky pro přeshraniční dopravu. Například víkendová nabídka SONE+ v ceně 160 Kč (osobní vlaky) nebo 360 Kč (také spěšné vlaky, rychlíky a expresy). Tato jízdenka nadále platí na vybraných tratích v Sasku a v Bavorsku a například až do Drážďan nebo Řezna a také do pohraničních přechodových stanic v Rakousku a v Polsku.    

Cestující mohou v příhraničních oblastech Německa využít další výhodné jízdenky EGRONET a LIBNET+. Pro dálkové cesty nebo cesty v zahraničí lze využít i další nabídky City Star, EuroDomino nebo InterRail.

Zpracováno podle tiskové zprávy ČD

Další článek


 

Související články


 


Další články

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

23.  9.  2016  |  Štarková Petra  |  4

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

23.  9.  2016  |  Rybová Romana
Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Některé pobočky si na svůj provoz prostě nevydělají.

23.  9.  2016  |  Rybová Romana

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

22.  9.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

22.  9.  2016  |  Štarková Petra

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.096 Kč0.208 %
Britská libraGBPGBP31.263 Kč-0.553 %
Japonský jenJPYJPY23.908 Kč0.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.603 Kč0.083 %
více...
PX872.250-0.41 %
CETV55.000-2.65 %
ČEZ429.300-0.39 %
Erste Bank712.000-1.10 %
Fortuna90.000-0.55 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více