FinExpert.e15.cz

Jak cestovat s dráhami na zvýhodněné jízdenky v zahraničí

Počínaje platností nového jízdního řádu představily České dráhy řadu novinek v oblasti mezinárodní dopravy. Jedná se o nové přímé vlaky například do Slovinska, německého pohraničí a dalších destinací. Součástí nabídek nového spojení je také nabídka jízdenek na tyto spoje za zvýhodněných cen.

Počínaje platností nového jízdního řádu představily České dráhy řadu novinek v oblasti mezinárodní dopravy. Jedná se o nové přímé vlaky například do Slovinska, německého pohraničí a dalších destinací. Součástí nabídek nového spojení je také nabídka jízdenek na tyto spoje za zvýhodněných cen.

Z Prahy do Lublaně tak lze například cestovat přímým vlakem již od cca 850 Kč (29 Euro), jízdenka z Prahy do Benátek včetně místa v lehátkovém voze stojí od 1 440 Kč (49 Euro), do Drážďan lze využít nové jízdenky EURegio. Jízdenky MünchenSpecial (zpáteční jízdenka Praha – Mnichov a zpět od 1 560 Kč) a NürnbergSpecial (zpáteční jízdenka Praha – Norimberk a zpět od 1 260 Kč) platí ve více spojích. V platnosti zůstává také možnost využít víkendové jízdenky SONE+ za 160 Kč (pouze osobní vlaky) nebo 360 Kč (také spěšné, rychlíkové a expresní vlaky) v příhraničních oblastech Saska, Bavorska a do pohraničních přechodových stanic v Rakousku a v Polsku.     

Do Lublaně od 29 Euro, do Benátek lehátkovým vozem od 49 Euro

Pro přímý vlakový spoj EuroCity Jóže Plečnik Praha – Lublaň připravily české, rakouské a slovinské železnice speciální jízdenku Ljubljana/Praha Spezial, která je určena cestujícím jedoucím mezi těmito hlavními městy. Cena jednosměrné jízdenky je cca 850 Kč (29 Euro). Počet míst s jízdenkou za tuto cenu je omezen. V případě jejich vyprodání lze využívat další cenově zajímavé nabídky, např. zpáteční zvýhodněné jízdenky CityStar.

Cena cca 1 440 Kč (49 Euro) je nabízena také pro omezený počet míst v přímých lehátkových vozech Praha – Benátky. Tyto jízdenky se nazývají SparNight. V jejich ceně je vedle přepravy již také zahrnut i poplatek za využití lehátka.

Zvýhodněné jízdenky pro noční vlaky SparNight se prodávají také pro další vlaky. Například ve vlaku DB NachtZug Kopernikus Praha – Kolín nad Rýnem lze zakoupit místo k sezení již za cca 850 Kč (29 Euro) nebo místo v lehátkovém voze za cca 1 440 Kč (49 Euro), v přímých lehátkových vozech Praha – Curych je v nabídce také jízdenka SparNight od cca 1 440 Kč (49 Euro). I v těchto případech platí, že počet míst za tyto zvýhodněné ceny je omezen. V případě jejich vyprodání lze využívat také další zvýhodněné tarify, např. jízdenky CityStar, EuroDomino atp.

EURegio do Německa nově i do Saska

Zvýhodněné zpáteční jízdenky EURegio byly nově zavedeny také pro trasy do Drážďan. Nově je mohou cestující kupovat pro tratě Ústí nad Labem – Děčín – Drážďany – Míšeň a Liberec – Budyšín/Drážďany. Tyto jízdenky platí jeden den, jsou zpáteční a lze je zakoupit na kterýkoliv den v týdnu. Lze je využít i v nově zavedených vlacích, které jezdí čtyřikrát denně od pondělí do pátku mezi Děčínem a Bad Schandau a z Liberce do Drážďan. Cena zpáteční jízdenky EURegio Děčín – Drážďany je cca 250 Kč, cena stejné jízdenky mezi Libercem a Drážďany je pak cca  610 Kč.

EURegio do Rakouska levněji a ve více relacích

Jízdenky EURegio lze nadále využívat také pro výhodné cesty do Rakouska. Pro majitele karty Z, junior pasu a senior pasu se ceny jízdenek výrazně snížily. Například zpáteční jízdenka EURegio mezi Brnem a Vídní platná také ve vlacích EuroCity pro držitele zákaznické karty stojí 300 Kč. Novinkou je rozšíření platnosti i na trasu Plzeň – Vídeň. Držitel zákaznické karty za ni zaplatí přibližně 640 Kč. Jízdenky EURegio do Rakouska jsou vždy zpáteční, platí až čtyři dny, takže je lze výhodně využít i pro celo víkendové návštěvy Rakousky a platí také ve vlacích EuroCity. Cena zpáteční jízdenky EURegio pro držitele karty Z z Brna do Vídně je přibližně 300 Kč, České Budějovice – Vídeň je to cca 453 Kč či z Českých Budějovic do Lince asi 271 Kč.      

München a Nürnberg Special nově ve více vlacích

Zvýhodněné jízdenky München a Nürnberg Special platné pro zpáteční cesty mezi Prahou, Plzní, Mnichovem a Norimberkem platí nově ve více spojích mezi těmito městy. Za zpáteční lístek  München Special z Prahy do Mnichova zaplatí cestující cca 1 560 Kč. Za obdobnou jízdenku z Prahy do Norimberka Nürnberg Special pak zaplatí cca 1 260 Kč. Výhodu jízdenek je také bezplatná přeprava dětí do 15 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů na území Německa. 

SONE+ - nejvýhodnější jízdenka na  víkend

V platnosti zůstávají i další cenově výhodné jízdenky pro přeshraniční dopravu. Například víkendová nabídka SONE+ v ceně 160 Kč (osobní vlaky) nebo 360 Kč (také spěšné vlaky, rychlíky a expresy). Tato jízdenka nadále platí na vybraných tratích v Sasku a v Bavorsku a například až do Drážďan nebo Řezna a také do pohraničních přechodových stanic v Rakousku a v Polsku.    

Cestující mohou v příhraničních oblastech Německa využít další výhodné jízdenky EGRONET a LIBNET+. Pro dálkové cesty nebo cesty v zahraničí lze využít i další nabídky City Star, EuroDomino nebo InterRail.

Zpracováno podle tiskové zprávy ČD

Další článek


 

Související články


 


Další články

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

21.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3
Levné hypotéky končí

Levné hypotéky končí

20.  1.  2017  |  Ondráčková Kamila  |  6
T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

20.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  6
Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho.

20.  1.  2017  |  Fichtner Vladimír  |  11

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

19.  1.  2017  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více