FinExpert.e15.cz

Jak a kolik si můžu přivydělat k důchodu?

Někteří penzisté mají i v důchodu sil a energie na rozdávání. Jak si lze přivydělat v důchodu a jaké se platí daně?

Občanů v penzijním věku pracujících či přivydělávajících si k důchodu každoročně stoupá. Zdravotní stav současných penzistů je totiž výrazně lepší než před 20 lety. Pro odchod do důchodu je podle zákona zapotřebí dosáhnout důchodového věku a mít potřebný počet let pojištění, současně je však potřeba si o důchod požádat na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Důchodový věk není totiž výpovědní důvod. Člověk nemusí do důchodu odejít, je to jeho rozhodnutí. V případě, že už se člověk rozhodl do důchodu odejít, měl by udělat druhý krok a to domluvit se se svým zaměstnavatelem na odchodu do důchodu. V tomto případě se ukončí pracovní poměr většinou dohodou.

Odejít do důchodu nebo pracovat na procenta?

Dovršení důchodového věku není důvodem k odchodu do důchodu, občan může samozřejmě nadále pracovat. Jeho důchod pak bude samozřejmě vyšší. Za každých 90 dní, které odpracuje navíc po dovršení důchodového věku, se mu jeho penze zvyšuje o 1,5 %. Aby se starobnímu penzistovi jeho mzda zvýšila alespoň o 20 %, musí pracovat přes důchodový věk 3,5 roku.

Výhodnější je tedy odejít normálně do starobního důchodu a současně dále pracovat a pobírat tak mzdu i důchod. V tomto případě bude muset s vámi zaměstnavatel uzavřít smlouvu na dobu určitou v maximální délce na jeden rok. Následně lze však takovou smlouvu prodloužit. Při splnění této podmínky může mít občan neomezený příjem. To znamená, že může pobírat např. důchod ve výši 10 200 Kč a mít k tomu ještě čistý příjem 17 500 Kč (z hrubé mzdy se normálně odvádí daň z příjmu fyzických osob i pojištění). Výhodu pobíraní důchodu i mzdy lze však uplatnit pouze u klasického starobního důchodu, u předčasných důchodů nemůže být prováděna výdělečná činnost na základě pracovní smlouvy.

U starobního důchodu lze samozřejmě mít výdělečnou činnost i na základě dohody o provedení práce či činnosti. Občan mající příjem na základě dohody musí počítat se stejným zdaněním jako u příjmu ze závislé činnosti – tj. s rovnou daní ve výši 15 %.

Když při důchodu podnikám

Při starobním důchodu lze také neomezeně podnikat a být tzv. OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Z příjmu z podnikání musí penzista samozřejmě platit daň z příjmu fyzických osob, sociální i zdravotní pojištění. U sociálního pojištění je však zvýhodněný režim. Jestli je zisk z podnikání (tj. příjmy po odečtu výdajů) u penzisty v letošním roce 2009 nižší než 56 532 Kč, tak sociální pojištění platit nemusí. Jeho výdělečná činnost se považuje ze zákona jako vedlejší zdroj příjmů (hlavní zdroj příjmů je jeho penze). Daňové přiznání a Přehledy na sociální a zdravotní pojištění se odevzdávají ve stejných termínech jako ostatní OSVČ (tj. přiznání do konce března, Přehledy do konce dubna).

Jak si mohu přivydělat u předčasného důchodu?

Předčasný důchod přináší občanovi velkou výhodu - může odejít do důchodu až o 3 roky dříve. Mezi jeho nevýhody mimo nižší penze však patří i omezenost příjmu z výdělečné činnosti a nemožnost změny trvale kráceného předčasného důchodu na řádný důchod. U předčasného důchodu lze mít přivýdělek, ze kterého se neodvádí sociální pojištění. Těmito možnostmi jsou:

  • vlastní výdělečná činnost jako OSVČ – roční zisk však musí být v letošním roce nižší než 56 532 Kč,
  • práce na základě dohody o provedení práce - dohoda se uzavírá k jednorázovým pracím a lze ji uzavřít během roku s více zaměstnavateli, u každého zaměstnavatele však nesmí počet hodin přesáhnout 150 za rok, tato dohoda nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, a proto se z příjmu z této dohody neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, smluvená odměna není rozhodující (tj. ani z dohody na 30 tisíc se pojistné neodvádí),
  • činnost prováděná na základě dohody o pracovní činnosti (výdělek v tomto případě však musí být nižší než 2 000 Kč za měsíc) - na základě dohody o pracovní činnosti nesmí být vykonávána práce ve větším rozsahu než činí polovina pracovní týdenní doby.
Další článek


 

Související články

 


Další články

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Včera  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Včera  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Včera  |  Štarková Petra  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více