FinExpert.e15.cz

Jak a kde si můžete přivydělat na mateřské

Řešíte na mateřské nedostatek financí? Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Pokud je žena na mateřské dovolené, spousta rodin řeší nedostatek financí. Je to samozřejmé, jeden příjem se podstatně zmenšil, navíc přibyl do rodiny další člen, který něco stojí. Jak se s tím vypořádat? Přinášíme několik tipů, jak i na mateřské můžete přispět do rodinného rozpočtu.

Nikde není psáno, že na mateřské se žena musí věnovat jen a pouze svému potomkovi. Když trošku povyroste, může se poohlédnout po nějakém přivýdělku na zkrácený úvazek, nejlépe s možností pracovat doma. Ulevíte napjatému rozpočtu a navíc bude návrat do práce jednodušší.

Jak hledat?

Kde si přivydělat:

 • Oprašte své znalosti a doučujte
 • Překládejte, tlumočte, dávejte lekce jazyků, případně znakové řeči
 • Zkuste zjistit, jestli v okolí nebydlí další maminky, kterým by pomohlo hlídání dětí, případně také výpomoc s úklidem, můžete si dát také inzerát, že vyžehlíte prádlo.
 • Nabídněte účetní a daňové služby
 • Baví vás to v kuchyni? Můžete péct dorty či drobné cukroví
 • Pokud se nestydíte, prodávejte kosmetiku. Spolupráci nabízí známý Avon, Oriflame, méně známá Dedra či Euroda
 • Přivydělávat si můžete i prodejem na internetu, nakoupit můžete levně na e-bay a prodat dráž na Aukru.
 • Roznášejte letáky. Spojíte pohyb s přivýdělkem.
 • Ráda tvoříte? Vyrábějte náušnice, keramiku, malujte, šijte; odbytiště můžete najít například na Fler.cz
   

V dnešní době není zrovna mnoho volných pracovních míst, natož pro maminky na mateřské. Navíc v České republice není bohužel příliš rozšířená práce na zkrácený úvazek. Ale když budete vytrvale hledat, snad najdete.

Předtím než rozhodíte sítě, si však všechno dobře promyslete. Měli byste mít jasno v tom, co přesně hledáte a hlavně kolik času můžete práci věnovat. Zhodnoťte, zda budete potřebovat hlídání nebo zvládnete práci i s malým dítětem.  

Typů práce, která se dá takto vykonávat, je spousta. Spousta maminek se věnuje poradenství, účetnictví i třeba manuální tvorbě dětských hraček a pomůcek. Další nápady jsme pro vás vypsali vedle do boxu.

Co říká zákon?

Pokud si najdete zaměstnání, můžete se do práce pustit již po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však pokračovat v zaměstnání, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Můžete pracovat i u stejného zaměstnavatele, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.

U jiného zaměstnavatele pracovat můžete. Pokud ale budete na stejné pozici jako u předchozího zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu potřeba jeho souhlas. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Pokud dostáváte mateřskou z nemocenského pojištění, které jste si hradila při podnikání, nemůžete zároveň pokračovat v samostatné výdělečné činnosti. Můžete však v podnikání pokračovat, pokud jste si takto přivydělávala při stálém zaměstnání. Pokud jste před nástupem na mateřskou nepodnikala, můžete s tím samozřejmě v průběhu mateřské dovolené začít. O peněžitou pomoc v mateřství tím nepřijdete.

Vyděláváme | Práce | Mateřská

Návrat po mateřské: Těžký život matek manažerek?

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, je možná i samostatná výdělečná činnost.

Mateřská nebo rodičovská?

Mateřskou neboli peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, jedná se o dávku nemocenskou. Nejdříve můžete peněžitou pomoc v mateřství čerpat osm týdnů před porodem. Pokud se vám narodí jedno dítě, na mateřské můžete zůstat 28 týdnů, pokud porodíte více dětí najednou, je mateřská dlouhá 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá na kalendářní den podle hrubé mzdy.

Rodičovský příspěvek je dávkou sociální a je vyplácen Odborem státní sociální podpory při Úřadu práce. Od ledna 2012 je délka čerpání pružnější. Maximální délka zůstává na čtyřech letech, spodní je závislá na čerpání příspěvku, který je pro všechny stejný – 220 tisíc korun. Měsíčně vám však stát vyplatí maximálně 11 500 korun. Abyste vyčerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Vedle rodičovského příspěvku jsou vypláceny i následující dávky související s rodičovstvím: přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, dávky pěstounské péče, porodné.

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 2 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více