FinExpert.e15.cz

Investujeme: Každý pátý diamant je falešný či nadhodnocený

Pokud chcete využít tento typ investice, poraďte se při výběru s odborníkem.

Český investiční trh se pomalu začíná měnit. I když jde stále velké množství úspor českých domácností na bankovní účty, do nákupů bytů, domů či akcií, tak je stále častější mít jako součást investice i umělecké předměty a šperky s diamanty i drahými kameny. Na českém trhu je ale odhadem 15-20 procent nadhodnocených či falešných diamantů, u kterých certifikát nesouhlasí s konkrétním kamenem. Proto je nutné přesně vědět, co kupujeme a nenaletět.

Investice do diamantových šperků či uměleckých děl je vhodnou formou uložení peněz na dlouhé období se zhodnocením rodinného majetku pro další generaci. Tzv. investiční šperky, jež jsou samotné rovněž umělecká díla, mají oproti například obrazům, sochám apod. ještě faktickou hodnotu v podobě právě drahých kamenů a materiálu, zlata, platiny, ze které jsou vyrobeny. Tyto alternativní formy investic jsou stabilní a jejich hodnota dlouhodobě roste. Například prsten z bílého zlata s pětikarátovým drahokamem se v roce 2012 prodal za 475 tisíc korun a po třech letech má hodnotu přes 760 tisíc korun. Velice dobře se dají zhodnotit i malé prsteny. Prsten s 0,16 karátovým diamantem se dal v roce 2009 získat kolem 19 tisíc korun. Dnes se jeho hodnota blíží téměř ke 34 tisícům korun, tedy k dvojnásobku původní hodnoty. Přitom na celkovém zhodnocení se nepodílí, jak už bylo zmíněno, pouze exkluzivní materiál, ale i umělecká hodnota. 

Investujeme | Zajímavosti

O šperku přemýšlejte jako o investici

Diamantové šperky i šperky s drahými kameny řadíme do kategorie alternativních investic.

Podvodníci jsou i mezi obchodníky s diamanty

Problémem ovšem je, jak se při nákupu uměleckých předmětů a investičních šperků nestát obětí podvodu. V Česku jsou na trhu bohužel i obchodníci, kteří využívají neznalosti zákazníků a nabízí jim nekvalitní zboží za předraženou cenu. 

Jak tedy nekoupit falešný či předražený šperk s diamantem nebo drahým kamenem?
U šperků s diamanty a drahými kameny není laik schopen ve většině případů rozpoznat kvalitu a odhadnout adekvátní cenu. Je nutné vědět, od koho šperky kupujete. I k diamantu zasazenému do šperku byste měli dostat certifikát a každý kousek by měl mít osvědčení od nezávislého soudního znalce. U větších kamenů by měl existovat mezinárodní certifikát, že splňují nejpřísnější kritéria na kvalitu kamene. 

Certifikáty vydávají gemologické laboratoře, a podle certifikátu se pak daný kámen jasně identifikuje. Nejznámější a zároveň nejpřísnější je certifikát od G.I.A., jedné z nejuznávanějších gemologických institucí na světě, který byste měli vyžadovat u diamantů o váze větší než jeden karát. 
Další známé mezinárodně uznávané certifikáty jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant - Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) a nebo IGI (Mezinárodní gemologický institut). Certifikaci diamantů, drahých kamenů, ale i šperků provádí také Česká gemologická loaboratoř. 

Certifikát je pro diamant stejně důležitý jako rodný list pro člověka nebo zápis do katastru nemovitostí pro rodinný dům. Jsou v něm zaznamenány jedinečné vlastnosti každého jednotlivého drahokamu, velikost, barva a další charakteristiky. Certifikát současně ověřuje, že diamant byl získán legální cestou.

Každý certifikát lze ověřit na webových stránkách gemologických laboratoří, kam se zadá číslo certifikátu. To však neznamená, že máte v ruce správný kámen. Pravost kamene ověří pouze soudní znalec nebo samotná gemologická laboratoř. V Čechách se standardně konečná cena za posouzení jednoho šperku soudním znalcem pohybuje mezi 1 500 až 2 500 korunami. 

K ověřování pravosti se, kromě jiného, používají přístroje na měření vodivosti. Diamanty totiž mají 6x větší tepelnou vodivost než měď. Této vlastnosti se využívá jak při testování diamantů, tak při použití diamantů v nanotechnologiích.

Opravdový investiční šperk je vyroben ručně, klenotnickou technikou, podle osobitého a promyšleného návrhu. Takový šperk se vyrábí v jednotlivých kusech, často pro konkrétního zákazníka, nebo jen v malých sériích pro butikový prodej. Náročnosti provedení pak rovněž odpovídá i výběr vysoce kvalitních kamenů. Pokud tedy chcete využít tento typ investice, poraďte se při výběru s odborníkem.

Autor je klenotníkem a majitelem Alo diamonds.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

<a rel="nofollow" href="http://www.jakbytbohaty.c...
Ha Ha
1. 7. 2015, 08:53
Diamanty jsou falešné, zlato se vyrábí ze slitiny ol...
Pavel
30. 6. 2015, 14:57

Další články

Levné hypotéky končí

Levné hypotéky končí

Před 6 hodinami  |  Ondráčková Kamila
T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

T-Mobile s Vodafonem nabízí mladým nezvykle výhodně tarify s 10 GB dat

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho.

Před 16 hodinami  |  Fichtner Vladimír  |  11

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více