FinExpert.e15.cz

Investice do umění: Marže od nuly do desítek procent

Jedná se o zajímavý druh investování, nahlédli jsme pod pokličku.

Každý, kdo by chtěl investovat do umění, se musí připravit na nemalé náklady při nákupu, držení díla i při prodeji. Spekulovat na krátkodobý zisk je riskantní. Při nákupu uměleckého díla v galerii nebo antikvariátu je třeba počítat s marží, které se připočítává k vlastní ceně. Může být 10 či 20 i ale více procent. Výhodou je, že s obchodníkem se dá vždycky vyjednávat. 

Každý obchodník má také svou strategii stanovení cen, kterou ovlivňuje celá řada faktorů – například, jaké postavení má na trhu nebo jakého by chtěl dosáhnout, jaký má vztah k autorům, které nabízí, zda má výhradní právo nebo ho chce u umělce teprve prosadit. Některé galerie zase mají určitý okruh klientů a snaží se shánět díla podle jejich přání, vkusu a peněženky. Jiné zase sbírky svých zákazníků rozprodávají, a pak cenu ovlivňuje přání prodávajícího.

Kdo nakupuje v aukcích, většinou věří, že tam dosáhne skutečné tržní ceny vytvořené na základě nabídky a poptávky. Každopádně i aukční obchody si k vydražené ceně připočítávají marži. Je uvedena v aukčních podmínkách a pohybuje se od 15 do 20 %, ovšem ani to nemusí platit vždycky. Některé aukční síně v zahraničí mají tak složitý systém různých zvýhodnění a slev pro stále klienty, že se o pevné provizi ani nedá mluvit.

Veletrh nebo atelier

Umělecká díla je možné nakupovat na veletrzích umění, kde se během několika málo dnů na jednom místě soustředí obrovská nabídka i poptávka. Marže zde bývají o něco vyšší než v galeriích, protože do nich obchodníci musejí promítnout svoje náklady na účast, převoz děl, pojištění a podobně. Přesto se veletrhy těší stále větší popularitě zřejmě kvůli atmosféře, která na nich panuje.

Kupující se zde setkávají, povídají si i poslouchají, chlubí se a spekulují. Snadněji podléhají davové psychóze. Když si něco koupí jeden, musí ho mít i ten druhý, ať to stojí, co to stojí. V poslední době obchody uskutečněné na veletrzích stimulují růst cen podobně, jako výsledky dosažené ve veřejných aukcích. Tento druh prodeje uměleckých děl dorazil už i do Česka. Například v pražském Mánesu proběhne letos již 10. Veletrh moderního umění Art Prague.

Nejlepší by bylo nakupovat díla od současných umělců přímo u nich v atelieru. Jednak je to většinou mnohem levnější, protože neplatíme žádnému zprostředkovateli, a za druhé máme jistotu, že nejde o padělek, což je k nezaplacení. Dostat se k umělcům však nebývá lehké. Většina z nich chce na tvorbu klid, a pokud rovnou nežijí někde na venkově nebo v ústraní. Exkurze většinou nemilují. Někteří ani sami neprodávají, protože se uspali galerii nebo agentovi, nebo z nejrůznějších jiných důvodů. 

Průběžné a prodejní náklady

S určitými náklady je třeba počítat často i v průběhu držení uměleckých děl. Musíme je mít v takovém prostředí, aby se nepoškodila, neznehodnotila nebo nám je někdo neodcizil. Ne každý si může dovolit vlastní galerii s ostrahou nebo alespoň klimatizovaný depozitář. V bytě či rodinném domě je třeba zejména pro nákladnější obrazy vytvořit odpovídající podmínky, objekt zabezpečit a případně pojistit, a to není levné. 

Další náklady na nás čekají, když chceme investici do umění „zlikvidnit“ – tedy prodat. V galerii nebo v aukci nás čeká znovu marže jako při nákupu. Musíme počítat ještě s odměnou autorovi za opětovný prodej jeho uměleckého díla, pokud jsme za něj utržili více jak 1500 Eur. Majetková práva autora trvají po dobu jeho života a 70 let po jeho smrti. V praxi to vypadá tak, že část odměny si strhne obchodník z prodejní ceny a druhou část uhradí ze své provize.

Celou částku odvede Ochrannému svazu autorskému (Gestor). Odměna je odstupňovaná pásmově a není právě levná: do 50 tisíc Eur jsou to 4 %, od 50 do 200 tisíc Eur 3 %, od 200 do 350 tisíc Eur 1 %, od 350 do 500 000 Eur 0,5 % a nad 500 tisíc Eur se už strhává jen 0,25 %.

Jen pro ty, kteří mají dlouhé peníze

Investice na trhu s uměním si vyžadují nemalý kapitál a je nutné počítat s tím, že dokud hodnota díla nestoupne natolik, aby nám uhradila vstupní, výstupní a „provozní“ náklady, jsme na nule. Jde tedy především o dlouhodobou investici, ze které mohou sbírat zisky třeba až naši vnukové.

Spekulovat se odváží jen ti nejzasvěcenější, protože poptávka na trhu stále kolísá. Ovlivňují ji nejen módní trendy, ale například také šířící se obavy z padělků určitých autorů. Velkou roli hraje i vymezenost české trhu – Češi nakupují hlavně české autory, často protože jsou cenově ještě přece jen dostupnější.

Jenže málokteří jsou ve světě natolik známí, aby se dali při nasycenosti poptávky na domácím trhu prodat v zahraničí. Zahraničních investorů, kteří by podpořili nákupem růst cen na českém trhu, není zase mnoho.    

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jste-li člověk mající zájem být v životě úspěšný, pa...
busyman
24. 3. 2011, 15:15

Další články

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Před 11 hodinami  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Před 13 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Před 15 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  6
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Před 23 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Včera  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více