FinExpert.e15.cz

Investice do finančního IT masově rostou, nejvíce v Británii

Praha, 4. listopadu 2015

V sektoru bankovních a finančních služeb se stále častěji skloňuje pojem Fintech, tedy využití moderních IT technologií ve službách poskytovaných bankami, pojišťovnami nebo investičními společnostmi. Jde například o dokonalejší zabezpečení on-line plateb nebo o analýzu velkého objemu dat umožňující poskytovat nabídku na míru jednotlivým klientů. Investice do Fintechu celosvětově prudce rostou, v Evropě jen mezi lety 2013 a 2014 o 215 procent. Nejvíce se odvětví rozvíjí ve Velké Británii a Irsku, na které připadá 42 procent všech evropských investic.

Fintech tak představuje podle mnohých odborníků budoucnost bankovnictví. Britské ostrovy mají v tomto ohledu mnoho výhod: širokou a technologicky vyspělou základnu zákazníků, pozici Londýna jako světového centra finančních služeb, dostupnost potřebného kapitálu nebo pozitivní přístup regulačních úřadů. „Chci, aby se Velká Británie stala světovým lídrem v rozvoji Fintech. To jsou mé ambice – jasné a výstižné,“ uvedl britský ministr financí George Osborne.    

Britové jsou v přijímání moderních technologií oproti dalším velkým evropským zemím, jako je Německo a Francie, velmi aktivní. Například při pojištění auta tu finanční servery využívá již bezmála třetina populace, ve Francii je to jen 11 procent.  

V čem se mohou inspirovat Češi?

V České republice je velký prostor pro využití Fintech mimo jiné v oblasti bezhotovostních platebních služeb. „S tím jak se v Česku smazávají hranice mezi tradiční platbou v hotovosti a kartou, vyžadují zákazníci jednodušší, avšak spolehlivý přístup k moderním technologiím. A právě to Fintech přináší,” říká Jan Thompson, velvyslankyně Spojeného království v Praze.

Ačkoli české banky na tento trend reagují a pro své klienty nové technologie vyvíjí, často spoléhají jen na svá interní IT oddělení, která nemohou konkurovat dynamickým startupům a firmám, které se specializují přímo na návrhy inovativních Fintech řešení a navíc mají možnost je testovat a upravovat ve světovém finančním centru v Londýně. 

Co všechno Fintech nabízí a jakým způsobem se propojuje tradiční svět bankovnictví s moderními finančními startupy, bude předmětem Fintech Fora již za dva týdny v Praze. První velká konference na toto téma se uskuteční 19. listopadu 2015 v prostorách hotelu Thalia. Vystoupí na ní mimo jiné třináct zástupců úspěšných Fintech firem z Velké Británie, kteří českým a středoevropským finančním a bankovním institucím představí své know-how a možnosti, jak jej využít v regionu střední a východní Evropy.

Další článekDalší články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  6

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více