FinExpert.e15.cz

Inflace překvapila směrem nahoru

Kvůli dražšímu alkoholu, obuvi a pohonným hmotám v dubnu v souhrnu spotřebitelské ceny oproti březnu vzrostly o 0,6 %. Rovněž ve srovnání s loňským dubnem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 %.

„K meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v dubnu přispěly ještě mléčné výrobky, jejichž ceny se v posledních měsících naopak permanentně snižovaly. Dubnový vývoj na trhu s ropou se odrazil do pokračujícího nárůstu cen pohonných hmot. V meziročním srovnání jsou to však stále především potraviny a pohonné hmoty, které tlačí celkový index spotřebitelských cen dolů. Inflaci směrem nahoru naopak v dubnu táhl nejvíce dražší alkohol a tabák. Být abstinentem a nekuřákem se tak vyplatí nejen ze zdravotního hlediska,“ říká Jan Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Dubnová inflace sice svým růstem překvapila směrem nahoru, avšak v dalších měsících není příliš pravděpodobné, že by se přiblížila 1 %. Meziroční růst cen se bude i v nadcházejících měsících pohybovat spíše blíže nule a nad 1 % zamíří pravděpodobně až v závěru letošního roku. Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017,“ dodává Novák

 

Další článek


 

 


Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená