FinExpert.e15.cz

Hypotéky v roce 2016: bouřlivý rok plný rekordů, lidé si v průměru brali hypotéky se sazbou 1,87 %

Praha, 19. ledna 2017

Rok 2016 přinesl na hypotečním trhu v České republice několikanásobné pokoření nejrůznějších rekordů. Průměrné úrokové sazby u nově sjednaných hypoték v průběhu roku poklesly z 2,06 % v lednu na 1,77 % v prosinci 2016. Podle dostupných odhadů analytiků se v roce 2017 začnou postupně úrokové sazby zvyšovat.

Rozjezd rekordního roku 2016 byl pozvolný, ale už v létě bylo patrné, že objemy i počty hypotečních úvěrů budou útočit na pokoření historických rekordů. Celý trh rostl zejména ve druhé polovině roku.

„Loňský rok nelze v hypotečních úvěrech nazvat jinak než rekordní. Banky sjednaly hypotéky v celkovém objemu přes 225 miliard korun, s průměrnou úrokovou sazbou za celý rok ve výši 1,87 procenta. Během celého roku průměrné sazby devětkrát prohlubovaly historická minima Fincentrum Hypoindexu a před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru se podařilo sjednat hypoteční úvěry v objemu, na který se ještě před několika lety sbíraly čtvrt roku,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

U bank zapojených do zpracování ukazatele Fincentrum Hypoindex si občané sjednali celkem 114 550 hypotečních úvěrů. To je bezkonkurenčně nejvyšší počet uzavřených smluv za rok od roku 2003, kdy projekt Fincentrum Hypoindex vznikl. Doposud byl rekordní rok 2015, kdy bylo za 12 měsíců sjednáno „pouze“ 104 639 hypotečních úvěrů.

Objemy samozřejmě také rostly. Zcela neobvyklého výsledku dosáhly banky v listopadu 2016, kdy poskytly hypotéky v objemu 29,683 miliardy Kč. Celkově si lidé za rok 2016 půjčili 225,809 miliardy korun. Předloni přitom byly uzavřeny hypotéky v celkovém objemu 190,42 miliard korun. Rok 2016 tedy zvýšil rekordní objemy o 35,389 miliardy korun.

V minulém roce rostla také průměrná výše hypoték. Nejvyšší průměrná výše hypoték byla poskytována již v lednu, a to 2 138 995 korun. K tomuto rekordu se pak přiblížila průměrná výše hypotéky v listopadu a prosinci, kdy pokaždé byla překonána hranice dvou milionů korun.

Výkony bank v oblasti hypoték neovlivnily negativně ani změny, které byly schváleny v oblasti regulace. Od října Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou, která byla znatelnější, ale na jejíž dopady se ještě čeká, je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku.

Další článekDalší články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 1 hodinou  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více