FinExpert.e15.cz

Hotovost na ústupu – bezkontaktní platby

Nový způsob placení, který umožňuje hradit menší částky kartou, ale bez zbytečného zdržení.

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Bezkontaktní platby jsou běžné transakce platební kartou, při nichž zákazník hradí danou částku obchodníkovi, avšak s tím rozdílem, že operace probíhá bez dotyku karty a platebního terminálu. Jinak řečeno to znamená, že svou čipovou platební kartou „projedete“ kolem terminálu a je zaplaceno.

Je to velmi jednoduché a pro zákazníky to znamená především úsporu času. Z výše uvedených, zejména bezpečnostních důvodů se pro bezkontaktní placení stanovují maximální limity plateb (v České republice to bude pravděpodobně 500 Kč). Do výše této částky nebude třeba autorizace, a tak stačí jen „mávnout a jít“ (pay and go). Nad stanovenou částku se bude karta „chovat“ zcela běžně a budete se muset autorizovat PINem.

Pro obchodníky je to velká příležitost zejména z toho důvodu, že se významně rozšíří segment, který platební karty obsluhují (tj. objem prováděných transakcí), který ve finále znamená větší marže a zisky pro poskytovatele platebních technologií i platebních karet. Roman Mentlík, Mezinárodní obchodní ředitel Global Payments Europe, s.r.o. to potvrzuje:

„Díky technologii PayPass mohou nyní platební karty a jejich přijímání penetrovat i do zcela nových tržních segmentů. Naše společnost GPE tak může nabídnout platební řešení úplně novým skupinám zákazníků, jako jsou municipality či vyšší územně správní celky a státní instituce, například vzdělávací či zdravotnická zařízení. Oblast zdravotnictví je pro GPE samozřejmě perspektivní i v soukromém sektoru. Technologie PayPass nabízí široké možnosti využití zejména v dopravě, ale i u dalších korporátních klientů. Předpokládám, že klienti budou vyžadovat i další aplikace, například identifikační funkcionality či věrnostní systémy.“

Příchod do České republiky

Společnost MasterCard Worldwide právě uzavřela dohodu s Global Payments Europe, s.r.o. o implementaci bezkontaktní technologie MasterCard® PayPass™ v České republice. Global Payments Europe, s.r.o. je významným dodavatelem řešení bezhotovostních plateb pro banky a finanční instituce v České republice, a proto lze tento krok vnímat jako reálný záměr bezkontaktní platby do Česka zavést. Ačkoliv systém bezkontaktního placení lze implikovat do čipových karet, které již jsou v Česku běžně v oběhu, bude třeba ještě přesvědčit banky i samotné obchodníky, aby do projektu vložily své prostředky. Malý průzkum na toto téma jsme učinili v článku Revoluce v platbách kartou, který na FinExpertu vyšel na podzim.

Uzavřený kontrakt mezi MasterCard a Global Payments Europe však svědčí také o tom, že projekt bezkontaktních plateb se v zahraničí osvědčil a dostal do budoucnosti zelenou. Česko se tak zařadilo mezi několik evropských zemí, které systém přijaly.

MasterCard vede, v závěsu je VISA

Bezkontaktní platby prosazují a testují MasterCard i Visa. MasterCard ho pojmenovala PayPass, VISA pak PayWave. Technologie jsou vzájemně kompatibilní. Dosud však jednoznačně v zavádění tohoto způsobu plateb vede MasterCard, která jako první v Evropě technologii spustila v červenci 2006 v Turecku (ve spolupráci s Garanti Bank). Od té doby se rozšířila do dalších evropských zemí.

V listopadu 2006 to bylo ve Francii, konkrétně v Toulouse a Štrasburku. Ve stejném roce ve Velké Británii ve spolupráci s Royal Bank of Scotland Group. V následujícím roce (2007) se do projektu zapojila např. společnost McDonald's ve Švýcarsku. Výčet dalších zemí je následující: Itálie, plného provozu se dočkal tento způsob placení ve Velké Británii, v září 2007 začal probíhat pilotní provoz ve španělském městě Segovia. Ve Francii běží pilotní provoz od listopadu 2007 – jedná se o karty vydávané ve spolupráci Banque Accord a řetězcem hypermarketů Auchan ve městě Lille. Celostátní zavádění technologie PayPass ve Francii je naplánováno na rok 2009. Jako zatím poslední země se připojilo v prosinci minulého roku sousední Polsko. Jako první mohli pomocí této technologie platit obyvatelé Varšavy a Poznani a to v obchodech McDonald´s, EuroApteka a Mercer´s Coffee.

Společnost VISA je ve fázi pilotních provozů. V současné době je Visa PayWave spuštěna v pěti městech Evropy – v Paříži, Madridu, Curychu, Istanbulu a Londýně. V Londýně jsou terminály podporující tuto technologii instalovány od podzimu, a to ve spolupráci s bankami jako jsou HSBC, HBOS, Lloyds TSB, RBS a Barclays.

Platit mobilem a hodinkami?

Bezkontaktní platby otevírají nové možnosti i pro design. Karty nejsou omezeny svým tvarem, a mohou být tedy zabudovány do různých věcí, které běžně používáme. Jako ideální se nabízí mobilní telefon, který by mohl získat další položku ke své multifunkčnosti. Z konkrétní zkušenosti si dovolím uvést, že v mladí Japonci mohou mobilem platit například časopisy v trafice. V Evropě bylo testování technologie v mobilu zahájeno ve Francii.

V Turecku zase zkouší od května 2007 platit hodinkami. Ve fastfoodech, městské dopravě, v trafikách, na nádražích se pro bezkontaktní platby nabízí široké možnosti.

Nezanedbatelná je i úloha designu. Jestliže karta nemusí mít klasický obdélníkový tvar, je možné čip zabudovat například i do klíčenky.

image003.jpg

 

Dlaší informace o bezpečnosti a principu bezkontaktních plateb ve druhé kapitole.

Další kapitola
 

Související články


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Už se těším
eroplan
14. 2. 2008, 20:25
Cipova totalita stale silnejsi
Vlado
6. 2. 2008, 07:57
Nedostatky
Noxik
5. 2. 2008, 18:04
A co moje banka?
Kmotr
5. 2. 2008, 13:46
Gramatika - dobrá, styl - dobrá, ale už i logické
Otřesné
5. 2. 2008, 13:03

Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

26.  8.  2016  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

26.  8.  2016  |  Schwarzmann Marek  |  3
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

26.  8.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

26.  8.  2016  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

25.  8.  2016  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více