FinExpert.e15.cz

Fio banka: 6 hlavních změn v novém internetovém bankovnictví

Fio banka představila nové internetové bankovnictví.

O záměru modernizace internetového bankovnictví Fio banka hovořila už dlouho. Jedni se proto radovali, že konečně zmizí postarší vzhled, jiní se naopak začali bát, co z toho ve výsledku vznikne. Banka byla maximálně obezřetná.

Změnila vzhled, vylepšila některé funkce, ale zase tak nic moc zásadního se nestalo. Což je dobře, aspoň nedala konzervativním uživatelům důvod ke zbytečným nářkům. Přesto by si ovládání zasloužilo drobné doladění, protože obsahuje pár absurdních chyb. Podívejte se na to nejdůležitější, co se v nedávné době změnilo.

Obrázky z původního internetového bankovnictví si připomeňte zde

1. Konečně svěží vzhled

Modrá a zelená – to jsou barvy Fio banky. Ve stejném stylu je i nové internetové bankovnictví, které působí svěže a mnohem přehledněji. Všechny prvky najdete na stejném místě, takže kdo byl zvyklý na původní ovládání, nemusí se ničeho bát.

Vypisovaná data jsou nadále v tabulkovém řazení. Pokud přes řádek přejedete myší, řádek změní barvu. Změna barvy je naneštěstí tak nepatrná, že dané podbarvení ztrácí smysl. Trochu větší kontrast by neuškodil, zvláště u rozsáhlých tabulek s více sloupci.

001.png 002.png003.png

2. Vlastní komentáře k transakcím

Někdy se může hodit komentář k provedeným transakcím, abyste později věděli, za co jste zaplatili. Komentáře můžete psát jak k odeslaným platbám, tak i k těm příchozím.

Když si ve výpisu (odkaz Nastavení) zapnete sloupec „Komentáře“, budete vidět vlastní poznámky k platbám. Komentáře automaticky přejímají text z pole „Vaše označení“, které mimochodem již „pojme“ více zadaných znaků, což je další novinka.

Komentář se upravuje kliknutím na modrý obrázek s písmenem „E“. Otevře se nové „okno“, kam můžete napsat vlastní text. Komentář je unikátní pro každého uživatele – jestli má k účtu oprávnění více osob, každý vidí svůj komentář. Potud to je zcela v pořádku.

004.png

Problém nastane tehdy, když se rozhodnete komentář napsat třeba v noci – objeví se upozornění: „Pokyny zadané od 24:00 do 6:00 budou z důvodu probíhající noční údržby zpracovány v 6:00 dne splatnosti“. Jak je vidět na obrázku, hláška navíc trpí nevhodnou znakovou sadou.

005.png

Když pomineme husarský kousek v podobě zmíněného času „24:00“ (správně má být 0.00), tak zarazí samotná hláška. Proč mě upozorňují na nějaké zadání pokynu, když žádný pokyn nezadávám?

Komentář se přesto pokusíte uložit – a ejhle, nic se nestalo. Tak ono to asi vážně v noci nefunguje. Okno zavřete červeným tlačítkem Storno. Když si stránku obnovíte třeba klávesou F5, v komentářích přitom uvidíte nový komentář.

Je to drobnost, kterou vývojáři určitě opraví. A když budou u toho, mohli by přepsat „Storno“ na „Zrušit“, které v českém prostředí působí lépe.

V předchozí části jsem psal o podbarvení řádku, na kterém je kurzor myši. Stejný efekt by se hodil aplikovat i na tlačítka. Pokud tlačítko aspoň trochu změní podobu, odnesete si z ovládání webu daleko lepší dojem – škoda, že na to v tomto případě nikdo nemyslel.

3. Oficiální PDF výpisy

Trnem v oku byla absence PDF výpisů. Z internetového bankovnictví jste si mohli vygenerovat neoficiální výpisy, které šly sestavit dle vlastních sloupců. Chybělo ale PDF, takže každý vytištěný výpis vypadal příšerně.

Banka starému druhu výpisů dala sbohem, od teď už můžete využívat pouze oficiální výpisy v nastaveném intervalu. Tak třeba každý měsíc se vám v internetovém bankovnictví objeví nový výpis, který si můžete stáhnout a konečně pohodlně vytisknout. Vaše účetní z nich bude mít určitě radost. Vedle toho samozřejmě zůstaly GPC a SCV.

006.png

4. Kalendář pro výběr data

Další novinkou je kalendář, který se zobrazuje všude, kde je potřeba uvést datum. Tak třeba v políčku pro zadání data splatnosti transakce určitě najde uplatnění.

007.png 

5. Autorizační SMS až na vyžádání

Možná vám vadilo, že po potvrzení příkazu k platbě byla na vaše telefonní číslo automaticky odeslána potvrzovací SMS s autorizačním kódem, i když jste zrovna příkaz podepisovat nechtěli.

Nově lze přímo v nastavení (Globální nastavení) zvolit možnost „Okamžik zasílání autorizačních SMS – po vyžádání“, které odešle autorizační SMS až sami budete chtít. Platby čekající na podepsání najdete v části „Informace o účtu“.

A když už budete v nastavení, nezapomeňte zakázat zobrazování hlavičky webu s logem (Hlavička), ať toho vidíte více.

6. Editace šablon

Určitě vás iritovalo, když jste někdy potřebovali upravit šablonu a ono to nešlo. Teď už to jde, navíc lze v šabloně uvést i částku. Přesto šablony trpí několika dětskými nemocemi, které by stály za to spravit.

Tak zaprvé, nedokáži pochopit, proč mezi položkami „Číslo účtu“ a „Kód banky“ jsou položky „Množství“ a „Měna“. Copak by nebylo logičtější dát číslo účtu a kód banky blíže k sobě? Jasně, že bylo.

008.png 009.png

Zadruhé, když vytváříte nebo upravujete šablonu, vidíte zelené tlačítko „Odeslat“. Přitom zde by se hodil popisek „Uložit“, protože ve skutečnosti nic neodesíláte a ani není nutné šablonu autorizovat pomocí SMS. To stejné u mazání šablon – nechci šablonu „Odeslat“, chci ji „Smazat“.

No a konečně zatřetí, pokud šablonu vytváříte/upravujete mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, objeví se obligátní varování: „Pokyny zadané od 24:00 do 6:00 budou z důvodu probíhající noční údržby zpracovány v 6:00 dne splatnosti“. Tentokrát dokonce v červené důrazné barvě, abyste upozornění náhodou nepřehlédli. V tu chvíli máte pocit, že je všechno špatně a že šablonu prostě neuložíte. Jak ale asi tušíte – uložila se naprosto v pořádku. Je to jen jedna z dalších zbytečně otravných hlášek.

Fio si zaslouží pochvalu

Zmíněné problémy jsou naštěstí jen drobnosti, které banka dokáže snadno opravit, pokud bude chtít. Fio banka si rozhodně zaslouží pochvalu za to, že nepodlehla tlakům a neudělala strohé internetové bankovnictví s polovinou funkcí.

Doufejme, že banka problémové části v brzké době vyřeší. Už v minulých dnech opravila problémy s PDF/GPC výpisy a zúžila zbytečně široké menu, které nebylo na menších rozlišeních košer.

Ještě v první polovině letošního roku se klienti dočkají vlastních platebních karet, které již budou viditelné přes internetové bankovnictví – online přehled plateb, blokace přes internet, nastavování limitů či změna PIN.

Autor působí jako webový vývojář, píše svůj blog a publikuje na Živě.cz. Najít ho můžete také na Twitteru: @ZdenekVecera [http://twitter.com/ZdenekVecera].

Další článek


 
celkem 71 komentářů

Poslední komentáře

A zase napsal jeden chytrolín, který by zmáknul napr...
Mirek Valenta
25. 2. 2012, 21:23
borix dělá ve fio bance čubu :-D
A.L.
24. 2. 2012, 22:54
to by me zajimalo, proc tam teda ty nemas ucet ... n...
Jarin.
24. 2. 2012, 16:15
sporka a najlepsie ib? tu uz raifka pred 6 rokmi ho ...
martin
23. 2. 2012, 17:15
FIO banka je banka pro debili a chudáky, kteří nemaj...
Gádžo
23. 2. 2012, 15:26

Další články

Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Před 8 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Včera  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více