FinExpert.e15.cz

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Čtyřicátníci jsou v jedinečném období svého (finančního) života. Zpravidla si již vybudovali zázemí, mají úspory, postoupili v kariéře a se svými prostředky nakládají rozvážněji. Zároveň je ale čekají finanční výzvy, jako jsou dospívání a studium dětí, příprava na odchod do důchodu nebo splacení dluhů, třeba hypotéky.

Lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou jsou v ideálním věku, aby si pro své finance stanovili finanční plán, kterého se budou v příštích letech držet. Často ale takový plán vůbec nemají, finance téměř nezhodnocují nebo s nimi nakládají nahodile, což jim může přinést potíže například v případě nenadálých výdajů nebo neprozřetelných investic.

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Nespoří si na důchod

Vlastní úspory se pro odchod do důchodu staly nezbytností, z průzkumů ale vyplývá, že třetina pracujících Čechů si na stáří vůbec nespoří a spoléhá pouze na státem vyplácený starobní důchod. Jeho průměrná výše přitom v České republice nedosahuje aktuálně ani 60 % průměrné mzdy (mediánu), což je dle evropských měřítek takzvaný práh chudoby.

 Věk okolo čtyřicítky je díky výši příjmů ideální pro to, aby lidé začali brát spoření na důchod vážně a odkládali si na stáří více peněz než pár stokorun, což možná dělali (či spíše nedělali), když jim bylo dvacet nebo třicet.

Investujeme | Zajímavosti

Investujeme: Kdo se dostane k informacím na trzích jako první?

Někteří investoři mají náskok, který nedoženete.

Sahají na penzijní úspory

Úspory na penzi by rozhodně neměly sloužit jako kasička, do které se dá kdykoli sáhnout kvůli jiným výdajům nebo investicím. Síla penzijního spoření je v procentuálně ne příliš vysokém, ale dlouhodobém úročení peněz. Pokud se někdo rozhodne, byť s nejlepšími úmysly, na tyto peníze sáhnout, může se připravit o podstatnou část prostředků, které by v budoucnu naspořil. Nemluvě o tom, že v případě předčasně ukončeného penzijního připojištění se připraví i o stání příspěvky a úroky z nich. Čerpáním peněz naspořených na důchod lidé v podstatě okrádají své o pár desítek let starší a zranitelnější já, což je dost znepokojivá představa, která by je od toho měla odradit.

Nemají rozložené investice

Spoléhat se při investování na jeden typ produktu, například akcie, je velice riskantní. Ano, člověk může zažít vysoké zisky, ale také strmé pády. Nikdo by neměl podlehnout radám typu "dej všechno, co máš, tam a tam, vyděláš na tom balík". Zároveň není nutné se na vrcholu produktivního věku držet s investováním při zdi a připravovat se o možné zisky ze zajímavých investičních příležitostí.

Každé kvalitně sestavené investiční portfolio je rozložené a obsahuje více typů investičních produktů, kdy zisky z jedné části pokryjí případné ztráty z jiné. Zároveň by mělo odpovídat povaze člověka. Míra tolerance k riziku je u každého jiná. Zatímco někteří investoři jsou ochotní podstoupit riskantnější investice, jiní si stejnou investicí způsobí mnoho bezesných nocí.

Mají nedostatečnou rezervu

Je rozumné peníze investičně zhodnocovat, ale zároveň je dobré mít k nim rychlý přístup. Pokud nejde investované peníze rychle a bez dodatečných poplatků vybrat, vyplatí se mít dostatečnou finanční rezervu k okamžitému použití například na běžném účtu. Ve chvíli, kdy se musejí lidé vypořádat s nenadálým větším výdajem, často skočí do chřtánu poskytovatelům půjček, kteří jim vyměří vysoké úroky. Ty půjčku nejen výrazně prodraží, ale mohou i roztočit dluhovou spirálu, která může znamenat vážné finanční problémy.

Upřednostňují splacení hypotéky

Hypotéka bývá jako závazek na desítky let mezi dluhy často za strašáka. Ve snaze splatit hypotéku co nejdříve lidé přehlížejí to, že je jiné spotřebitelské úvěry na úrocích mohou připravovat o více peněz. Splatit jako první by se měl vždy ten dluh, u kterého je optimální poměr mezi dobou nutnou pro jeho splacení a výší úroků.

Podléhají lákadlům

Pořídit si větší bydlení, provést nákladnou rekonstrukci toho stávajícího nebo koupit výkonnější automobil jsou příklady lákadel, která na čtyřicátníky číhají. Díky rozjeté kariéře mívají lidé v tomto věku vyšší příjmy a uvedené statky se jim zdají dostupnější než dříve. Musejí k nim ale přistupovat obezřetně, aby je příliš nezatížily dodatečné náklady, které je budou provázet i v letech, kdy už tak ekonomicky výkonní nebudou.

Zapomínají na sebe

Snad každý rodič si přeje zaopatřit své děti během studií nebo na začátku jejich samostatného života. Dělat by to měl ale až ve chvíli, kdy dostatečně finančně zaopatří sám sebe. U financí platí podobný princip, jaký nám opakují před startem letadla pro případ komplikací za letu. Nejdříve nandejte dýchací masku sobě, pak až dětem. Pokud se sami dostanete do finančních komplikací, dětem tím můžete hodně přitížit. Když je naučíte správným finančním návykům již v dětství, je to jedna z nejlepších věcí, kterou pro ně můžete udělat.

Zdroj: Broker Trust, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Ano, tohle je správný přístup. Je to o tom mít vybud...
xls
18. 8. 2016, 01:15
Jako čtyřicátník musím říci, že největší chybou je p...
Radek Holeček
17. 8. 2016, 20:12
Leckdy je výhodné si na nemovitost půjčit a platit h...
Pavel Mareš
17. 8. 2016, 10:27
Ono jestli se oním spořením na důchod spíše nemyslí ...
Pavel Mareš
17. 8. 2016, 10:23
Poslední odstavec mne hodně zaujal a nemohu, než s n...
MOJE JMÉNO
17. 8. 2016, 10:12

Další články

ČNB udělila první P2P platformě licenci platební instituce

ČNB udělila první P2P platformě licenci platební instituce

Včera  |  Ondráčková Kamila
Berňák jde s dobou, údaje o placení daně pošle e-mailem (když vyplníte žádost)

Berňák jde s dobou, údaje o placení daně pošle e-mailem (když vyplníte žádost)

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Ministerstvo financí ohlásilo „Účtenkovku“. V EET loterii bude 65 mil. Kč ročně

Ministerstvo financí ohlásilo „Účtenkovku“. V EET loterii bude 65 mil. Kč ročně

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá vs. čistá mzda: Jak velké jsou rozdíly a proč?

Hrubá mzda je základním údajem pro výpočet té čisté.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

8.  12.  2016  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Průměrná mzda | Srovnání | Rodinný rozpočet | Nakupujeme

Češi maličko zbohatli, Západ ale zůstává v nedohlednu

Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy. více