FinExpert.e15.cz

ETF: Samoobsluha s fondy

Nabídka burzovně obchodovaných fondů v posledních letech výrazně vzrostla. Stejné ETF nabízí několik emitentů. Jak se v nabídce neztratit?

V současné době se setkáte jen na evropských burzách s více než sedmi sty ETF. I když emitenti burzovně obchodovaných fondů i samotné burzy rozdělují nabídku do několika skupin, můžete mít jako začínající investor problém vyhledat nejvhodnější ETF. Těm, kteří se nespoléhají jen na informace poskytnuté obchodníkem s cennými papíry nebo si chtějí sami dopředu vybrat několik vhodných fondů, ukážeme, jak postupovat.

Než začnete vybírat

Burzovně obchodované fondy lze získat stejně jako akcie pouze přes obchodníka s cennými papíry. Před každou investicí musí obchodník s investorem provést takzvaný test vhodnosti, případně test přiměřenosti. Tyto testy jsou zpravidla realizovány vyplněním investičního dotazníku. Při prvotním výběru nejvhodnějších ETF můžete postupovat podobně jako obchodník s cennými papíry. Dříve, než se pustíte do vyhledávání emitentů, burz, informací o jednotlivých produktech a začnete porovnávat jednotlivé parametry ETF, si odpovězte na tři základní otázky:

 1. jak dlouhou dobu budete investovat – investiční horizont,
 2. jaký máte přístup k riziku – akceptovatelný pokles hodnoty investice,
 3. jak vysoký výnos očekáváte.

Při výběru nejvhodnějšího investičního nástroje je třeba zohlednit i likviditu cenných papírů, současnou strukturu investičního portfolia, výši zamýšlené investice a úroveň dosavadních zkušeností s investičními nástroji.

Vhodný investiční nástroj

Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů se můžete podílet nejen na vývoji koše akcií reprezentujících určitý index, ale i vývoji indexu dluhových cenných papírů, měn či komodit. Pokud již víte, zda hledáte dynamickou či spíše konzervativnější investici, kolik a na jak dlouho chcete investovat, jaké riziko jste ochotni podstoupit a který trh, respektive index, chcete investicí pokrýt, můžete začít s výběrem nejvhodnějšího burzovně obchodovaného fondu. Na stránkách emitentů ETF i jednotlivých burz, kde se s těmito investičními nástroji obchoduje, naleznete všechny potřebné informace o nabízených fondech. Seznam emitentů burzovně obchodovaných fondů a jejich internetové stránky jsou v tabulce Nejvýznamnější emitenti ETF v Evropě.

Jednotlivé ETF jsou rozděleny do několika základních skupin podle typu cenných papírů, jejichž vývoj kopírují. Hlavní a také nejširší nabídku fondů naleznou dynamicky zaměření investoři, tedy ti, kteří sestavují portfolio z akciových titulů. V rámci skupiny akciových fondů se nejčastěji setkáte s podrobnějším rozdělením, a to podle:

 • jednotlivých zemí – tituly obchodované na hlavních trzích v USA, Japonsku, Číně, Velké Británii, Německu a v dalších zemích,
 • regionů a sektorů – banky, průmysl, spotřební zboží, zdravotnictví a další.

Pro konzervativní investice jsou vhodné ETF kopírující vývoj koše dluhových cenných papírů. V nabídce emitentů jsou k dispozici i alternativní ETF, které se například zaměřují pouze na společnosti investující podle islámských pravidel či fondy zaměřené na nemovitostní společnosti.

Nejdůležitější ukazatele

V porovnání s klasickými podílovými fondy jsou ETF charakteristické vysokou transparentností. Zatímco většina běžných podílových fondů zveřejňuje například pouze několik hlavních titulů s největším zastoupením v portfoliu, složení ETF je dáno sledovaným indexem. Někteří portfolio manažeři klasických podílových fondů nezveřejňují ndex – benchmark, jehož výkonnost se snaží překonávat. Tato situace nemůže u burzovně obchodovaných fondů nastat, protože jsou vždy navázány na konkrétní index.

Základním zdrojem informací je takzvaný factsheet. Ten je dostupný na internetových stránkách emitentů ETF. Z množství údajů, které jsou u jednotlivých fondů uvedeny, jsou nejdůležitější:

 • druh cenných papírů zahrnutých ve sledovaném indexu – akcie, dluhopisy, komodity,
 • benchmark – sledovaný index,
 • poměr, v jakém ETF daný index kopíruje – 1:1, 1:10, 1:100,
 • manažerský poplatek,
 • TER – průběžné náklady na správu fondu,
 • spread – rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou,
 • měna investice.

Emitent pod lupou

Na burze se běžně setkáte s několika ETF od různých emitentů, které sledují shodný index. Příkladem mohou být ETF na index DAX – db x-trackers DAX ETF, iShares DAX, Lyxor DAX. Jak porovnat a vybrat mezi jednotlivými emitenty? Jedním ze základních parametrů každé investice jsou náklady. Ty snižují dosažený výnos. Z tohoto důvodu je třeba porovnávat u ETF kopírujících stejný index především výši manažerského poplatku, spread a zohlednit měnu investice. Nákladem jsou i poplatky obchodníka za nákup a prodej – ty zde však nebudeme porovnávat.

Uvedené ETF investují do shodných titulů, kopírují index DAX ve stejném poměru 1:100 a jsou vedeny v eurech. Manažerský poplatek, který je započítán v ceně ETF, je u všech tří emitentů 0,15 % p. a. Výše manažerského poplatku se může u jednotlivých emitentů lišit. Různá jsou již rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou ETF, tedy spread. Pro srovnání je důležitá relativní výše spreadu. V prvním případě je spread 0,07 % – 0,04 EUR, ve druhém 0,06 % – 0,03 EUR a v posledním 0,11 % – 0,06 EUR. V případě českého investora je konečný výnos investice ovlivněn i vývojem kurzu koruny vůči euru. Český investor, na rozdíl od německého, nese v tomto případě měnové riziko – při posilování koruny vůči euru ztrácí. Uvedené ETF sledující index německých akcií investují v eurech. Fondy jako takové tedy nejsou zatíženy měnovým rizikem. Pokud by byly fondy vedeny v eurech a investovaly i do cenných papírů obchodovaných v jiných měnách, jako USD či JPY, obsahují měnové riziko.

Najdete je i u nás

ETF patří stejně jako akcie mezi burzovně obchodované investiční nástroje, které lze nakupovat a prodávat v průběhu obchodních hodin příslušné burzy přes obchodníka s cennými papíry – což bývá broker nebo banka. Na rozdíl od klasických podílových fondů lze realizovat celý obchod během několika málo minut. Jednotlivé ETF jsou průběžně přeceňovány, v každém okamžiku tedy znáte cenu vybraného fondu. Díky rychlosti obchodování lze využít ETF ke spekulacím na růst či pokles vybraného trhu. I když je minimální objem obchodu stanoven na 1 ETF, bývají skutečné objemy obchodů vyšší kvůli nutnosti platby poplatků u obchodníků s cennými papíry.

V České republice nejsou burzovně obchodované fondy masově využívaným investičním nástrojem. Většina investičních poradců se snaží nabídnout klasické podílové fondy, které slibují provizi. K malé míře využití ETF v investičních portfoliích přispívá i okrajový zájem ekonomických médií. I přes to nechybějí burzovně obchodované fondy v nabídce domácích obchodníků s cennými papíry. Z těch největších lze jmenovat brokerjet České spořitelny, Patria Finance či Fio.

Autorka provozuje portál www.etfs.cz.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

 


Další články

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

Před 2 hodinami  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Včera  |  Rybová Romana  |  6

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

22.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více