FinExpert.e15.cz

Elektřina v roce 2016 pravděpodobně nezdraží

Podzimní měsíce jsou už tradičně ve znamení nových ceníků.

S nastupujícím podzimem se domácnosti i podniky začínají opět zajímat o ceny energií. A nemůže za to jen začátek topné sezóny. Podzimní měsíce jsou už tradičně ve znamení nových ceníků. Na vyhlášení nových cen elektřiny si sice ještě pár týdnů počkáme, už dnes lze ale odhadovat, jestli se bude zdražovat, nebo ne. 

Dodavatelé elektřiny mají napilno. Právě teď nakupují do zásoby elektrickou energii na energetických burzách. Ještě někdy v létě se analytici sázeli, jestli cena silové elektřiny obchodované na energetické burze klesne pod magickou hranici 30 euro. Vyhrál ten, kdo říkal, že ano. Aktuálně se totiž cena megawatthodiny na energetické burze pohybuje kolem 29 euro, v přepočtu ji tak dodavatelé nakupují za nějakých 792 korun.

Zlevnění silové elektřiny o 50 procent

Pokud se podíváme do historie silové elektřiny obchodované na energetické burze, zjistíme, že nyní jsou ceny na několikaletých minimech. Loni se cena silové elektřiny pohybovala těsně nad hranicí 36 euro za megawatthodinu (asi 980 korun). V roce 2011 kupovali obchodníci silovou elektřinu za 60 euro za megawatthodinu. V porovnání s cenovou úrovní před čtyřmi roky tak cena elektřiny poklesla o více než 50 procent. 

Tiskové zprávy

Je pravý čas na změnu dodavatele plynu. Co si ohlídat?

Proč silová elektřina tak výrazně zlevnila? Může za to hned několik vlivů najednou. Cena silové elektřiny je určována tržně. „Dlouhodobý vývoj je od roku 2011 jednoznačně klesající, především kvůli pokračujícímu trendu zvyšování kapacit na produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu,“ uvedl například Jaroslav Codl, ředitel prodeje elektřiny a plynu Virtuse Energy. 

Víc elektřiny a levnější uhlí 

Německo, které po fukušimských událostech odmítlo jadernou energii, vsadilo na obnovitelné zdroje, především větrnou a solární energii. Navýšení výrobních kapacit ze slunce a větru je v ceně elektřiny na příští rok už započítáno. Do konce letošního roku tak bude vývoj ceny podléhat ekonomickým, geopolitickým a tržním vlivům. 

Kromě obnovitelných zdrojů a nadbytku elektřiny stojí za zlevňováními i nízká cena uhlí. „Cena evropského uhlí API2 je pod 50 dolary za tunu, což je úroveň naposledy dosažená v roce 2003. Klesající trend bude nejspíše i nadále pokračovat, jelikož významní spotřebitelé uhlí, Čína i  USA, plánují redukci tepelných elektráren. Navíc v Číně, která je největším světovým spotřebitelem uhlí, letos výrazně klesá poptávka po dovozu uhlí v důsledku zpomalení růstu ekonomiky,“ dodal Jaroslav Codl.

O kolik zlevní elektřina domácnostem?

Cena elektřiny, kterou platí domácnosti nebo podniky, ale není tvořena jen silovou (obchodní) složkou. Více než 50 % z celkové ceny elektřiny tvoří regulované poplatky, které jsou v kompetenci Energetického regulačního úřadu. Regulátor je vyhlašuje vždy koncem listopadu. Jestli se změní oproti letošnímu roku, není zatím jasné. Pravděpodobné je, že zlevnění silové elektřiny se v konečných cenách neprojeví v plné výši, podobně jako tomu bylo v předchozích letech. Svoji roli sehraje i kurz eura vůči koruně. 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

slyšel jsem že by měla ještě oproti loňskému roku el...
Karel Vodička
12. 11. 2015, 11:49
jojo, hlavně ne fixaci, jak píše <a rel="nofollow...
marcel
6. 10. 2015, 22:13

Další články

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Před 6 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  1
Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více