FinExpert.e15.cz

EET: Kdo na tom vydělá nejvíc?

Poslanecká sněmovna schválila zavedení elektronické evidence tržeb.

Přes veškeré komplikace byla ve středu 10. 2. EET schválena. Autor zákona Andrej Babiš ji považuje za potřebnou kvůli daňovým únikům, TOP09 a ODS jsou proti. Pravice hrozí, že proti celé věci podá ústavní stížnost. Debatou nad EET poslanci strávili 40 hodin. Od návrhu si vláda slibuje 18 miliard ročně do státní kasy. Zákon musí být ještě schválen Senátem a podepsán prezidentem republiky. Zde by nemělo dojít k zádrhelu, protože Miloš Zeman EET podpořil již dříve.

První by se měly do evidence tržeb zapojit hotely a restaurace. Podle plánů by to mělo být v listopadu. Začátkem příštího roku by mělo dojít i na velkoobchod a maloobchod. Dále pak půjde o živnostníky podnikající v ostatních činnostech.

Šetříme | Cestování | Banky

Slevy: Na lyže s bankou

Některé banky vám poskytnou slevu na ubytování, jiné na vybavení či pojištění.

Jak to celé bude fungovat

Živnostník bude muset poslat zprávu o každé transakci finanční správě. Ta zašle potvrzení o přijetí s kódem účtenky, kterou živnostník vytiskne a dá zákazníkovi. Podnikatel si bude moct ověřovat evidenci o tržbě přes webovou aplikaci finanční správy. Technická specifikace toho, jak bude zařízení přesně komunikovat s centrem pro EET, by měla být zveřejněna zhruba dva měsíce po přijetí zákona.

Podnikatelé se na EET budou muset vybavit

Pro komunikaci s EET si bude muset potřebné zařízení pořídit podnikatel, který podléhá této povinnosti. Nebude důležité to, jestli je živnostník plátcem DPH nebo nikoliv. Pokud si nebude podnikatel jistý, zdali má plnit požadavky zákona nebo ne, může se obrátit na finanční správu nebo na certifikovaného daňového poradce. 

Kolik podnikatelé za technické vybavení zaplatí?

Pokud si živnostník zakoupí zařízení pro komunikaci s EET, bude si moct uplatnit nárok na 5 tisíc korun jako úlevu na dani.                                                                                                                          

Pokud bude podnikatel chtít využít pro komunikaci se státní správou platební terminál, zaplatí za něj asi 200 EUR (v případě konektivity IP) nebo zhruba 350 EUR (u konektivity GPRS). "Ohledně cen bych ale ráda byla opatrná, protože jsou závislé na objemu odebraného zboží a na dalších okolnostech. Mimo jiné i na tom, že terminál pro tyto účely může poskytnout i banka, doplňuje Lenka Bukalová, obchodní ředitelka společnosti Sonet. 

Bude EET obchodníkům komplikovat život?

V minulých dnech jsme slyšely různé názory. Někdo říká, že EET bude prospěšné, jiní to nazývají návratem do totality. Podle společnosti Sonet to zase tak moc komplikující nebude, protože si obchodníci prý nebudou muset pořizovat složitá a nákladná technická zařízení. Ovšem je otázkou, jestli stejného názoru bude například hostinský, který provozuje hospodské zařízení na malé vesnici, kam přijdou čtyři lidi na pět piv.

Jak tedy postupovat, pokud chceme takové technické zařízení

Mělo by stačit oslovit svého dodavatele pokladního systému a požádat jej o doplnění funkčnosti. Pokud nebude na tuto změnu připravený, budete muset najít jiného dodavatele, který už má vše promyšlené a vaši žádost splní. Třetí možností je zajistit komunikaci prostřednictvím jiného zařízení.

Kdo na tom vydělá nejvíce?

Pomineme-li náš stát, prodejce technického vybavení a softwarů, budou to mobilní operátoři. Ti budou nabízet internet potřebný pro komunikace podnikatelů s finanční správou a především pokladní aplikace. Ty totiž na rozdíl od nových pokladních systémů budou stát jen pár stovek měsíčně.
Vodafone už je připravený delší dobu.

"Zákazníkům již nyní nabízíme službu ePokladna, která i malým podnikatelům umožní evidovat data všech provedených transakcí. Jednoduché a levné řešení zefektivní podnikání a zároveň usnadní přechod na systém elektronické evidence tržeb," říká za Vodafone Adéla Konopková. Cena této aplikace bude buď 300 korun pro maloobchodníky, malé restaurace, komplexní služby (autoservis), nebo 420 korun pro maloobchod a restaurace. Vodafone poskytne ke všem balíčkům také mobilní kapesní tiskárnu na účtenky, kterou lze připojit pomocí bluetooth. Její cena bude 5 377 korun. 

Zato T-Mobile je velmi tajnůstkářský. "Samozřejmě našim zákazníkům něco nabídneme. Řešení v několika úrovních a cenových hladinách představíme v nejbližších týdnech. V tuto chvíli bohužel další informace nemůžeme poskytnout," říká Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile.

Další článek


 

 


Další články

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Před 6 hodinami  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Před 6 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 20 hodinami  |  Štarková Petra  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více