FinExpert.e15.cz

EET: Kdo na tom vydělá nejvíc?

Poslanecká sněmovna schválila zavedení elektronické evidence tržeb.

Přes veškeré komplikace byla ve středu 10. 2. EET schválena. Autor zákona Andrej Babiš ji považuje za potřebnou kvůli daňovým únikům, TOP09 a ODS jsou proti. Pravice hrozí, že proti celé věci podá ústavní stížnost. Debatou nad EET poslanci strávili 40 hodin. Od návrhu si vláda slibuje 18 miliard ročně do státní kasy. Zákon musí být ještě schválen Senátem a podepsán prezidentem republiky. Zde by nemělo dojít k zádrhelu, protože Miloš Zeman EET podpořil již dříve.

První by se měly do evidence tržeb zapojit hotely a restaurace. Podle plánů by to mělo být v listopadu. Začátkem příštího roku by mělo dojít i na velkoobchod a maloobchod. Dále pak půjde o živnostníky podnikající v ostatních činnostech.

Šetříme | Banky | Cestování

Slevy: Na lyže s bankou

Některé banky vám poskytnou slevu na ubytování, jiné na vybavení či pojištění.

Jak to celé bude fungovat

Živnostník bude muset poslat zprávu o každé transakci finanční správě. Ta zašle potvrzení o přijetí s kódem účtenky, kterou živnostník vytiskne a dá zákazníkovi. Podnikatel si bude moct ověřovat evidenci o tržbě přes webovou aplikaci finanční správy. Technická specifikace toho, jak bude zařízení přesně komunikovat s centrem pro EET, by měla být zveřejněna zhruba dva měsíce po přijetí zákona.

Podnikatelé se na EET budou muset vybavit

Pro komunikaci s EET si bude muset potřebné zařízení pořídit podnikatel, který podléhá této povinnosti. Nebude důležité to, jestli je živnostník plátcem DPH nebo nikoliv. Pokud si nebude podnikatel jistý, zdali má plnit požadavky zákona nebo ne, může se obrátit na finanční správu nebo na certifikovaného daňového poradce. 

Kolik podnikatelé za technické vybavení zaplatí?

Pokud si živnostník zakoupí zařízení pro komunikaci s EET, bude si moct uplatnit nárok na 5 tisíc korun jako úlevu na dani.                                                                                                                          

Pokud bude podnikatel chtít využít pro komunikaci se státní správou platební terminál, zaplatí za něj asi 200 EUR (v případě konektivity IP) nebo zhruba 350 EUR (u konektivity GPRS). "Ohledně cen bych ale ráda byla opatrná, protože jsou závislé na objemu odebraného zboží a na dalších okolnostech. Mimo jiné i na tom, že terminál pro tyto účely může poskytnout i banka, doplňuje Lenka Bukalová, obchodní ředitelka společnosti Sonet. 

Bude EET obchodníkům komplikovat život?

V minulých dnech jsme slyšely různé názory. Někdo říká, že EET bude prospěšné, jiní to nazývají návratem do totality. Podle společnosti Sonet to zase tak moc komplikující nebude, protože si obchodníci prý nebudou muset pořizovat složitá a nákladná technická zařízení. Ovšem je otázkou, jestli stejného názoru bude například hostinský, který provozuje hospodské zařízení na malé vesnici, kam přijdou čtyři lidi na pět piv.

Jak tedy postupovat, pokud chceme takové technické zařízení

Mělo by stačit oslovit svého dodavatele pokladního systému a požádat jej o doplnění funkčnosti. Pokud nebude na tuto změnu připravený, budete muset najít jiného dodavatele, který už má vše promyšlené a vaši žádost splní. Třetí možností je zajistit komunikaci prostřednictvím jiného zařízení.

Kdo na tom vydělá nejvíce?

Pomineme-li náš stát, prodejce technického vybavení a softwarů, budou to mobilní operátoři. Ti budou nabízet internet potřebný pro komunikace podnikatelů s finanční správou a především pokladní aplikace. Ty totiž na rozdíl od nových pokladních systémů budou stát jen pár stovek měsíčně.
Vodafone už je připravený delší dobu.

"Zákazníkům již nyní nabízíme službu ePokladna, která i malým podnikatelům umožní evidovat data všech provedených transakcí. Jednoduché a levné řešení zefektivní podnikání a zároveň usnadní přechod na systém elektronické evidence tržeb," říká za Vodafone Adéla Konopková. Cena této aplikace bude buď 300 korun pro maloobchodníky, malé restaurace, komplexní služby (autoservis), nebo 420 korun pro maloobchod a restaurace. Vodafone poskytne ke všem balíčkům také mobilní kapesní tiskárnu na účtenky, kterou lze připojit pomocí bluetooth. Její cena bude 5 377 korun. 

Zato T-Mobile je velmi tajnůstkářský. "Samozřejmě našim zákazníkům něco nabídneme. Řešení v několika úrovních a cenových hladinách představíme v nejbližších týdnech. V tuto chvíli bohužel další informace nemůžeme poskytnout," říká Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile.

Další článek


 

 


Další články

Firmy se přetahují o zaměstnance

Firmy se přetahují o zaměstnance

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana
Kolik skutečně platíme na daních?

Kolik skutečně platíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 9 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků.

Včera  |  Novák Daniel

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

9 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Včera  |  web Investiční  |  10

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.150 Kč0.184 %
Americký dolarUSDUSD24.692 Kč0.814 %
Britská libraGBPGBP32.544 Kč-3.3 %
Japonský jenJPYJPY24.285 Kč1.503 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.194 %
více...
PX803.400-1.97 %
CETV52.000-2.71 %
ČEZ401.0001.24 %
Erste Bank532.3004.27 %
Fortuna86.0000.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více