FinExpert.e15.cz

Dynamik Plus: Poplatky? Neřekneme!

Jeden z nejprodávanějších a nejpropagovanějších produktů rezervotvorného životního pojištění v ČR, Dynamik Plus od České pojišťovny, je poplatkově zcela neprůhledný.

"Počáteční, správní a inkasní náklady jsou u produktu Dynamik Plus stanoveny na základě pojistně technických zásad a jsou součástí vlastního nákladového modelu produktu, který Česká pojišťovna standardně nezveřejňuje.“ Tato kultovní věta se v různých obměnách táhne jako červená nit celou historií českého pojišťovnictví od uvedení kapitálového a později investičního životního pojištění na trh. Přesně tato věta je odpovědí odboru komunikace České pojišťovny na dotaz FOND SHOPu ohledně poplatkové struktury jednoho z nejprodávanějších a nejpropagovanějších produktů rezervotvorného životního pojištění v ČR – Dynamiku Plus.

Desetitisíce klientů netuší, jak velké poplatky jim pojišťovna účtuje za správu rezervotvorné (investiční) složky pojištění.  Počítány jsou podle „nákladového modelu, který pojišťovna standardně nezveřejňuje.“ Doplňkové pojistné podmínky životního pojištění Dynamik Plus informují v několika bodech o existenci poplatků. Jejich výše nebo způsob výpočtu ale chybí.

O poplatcích jen obecně

Potenciálního klienta, který nehodlá investovat peníze bez znalosti nákladové struktury produktu, zaujme v pojistných podmínkách zejména bod 2.5: „Kapitálová hodnota se snižuje k 1. dni každého zúčtovacího období o rizikové pojistné za základní pojištění, počáteční a správní náklady a poplatky.“ Jak velké mohou být zmíněné počáteční a správní náklady a poplatky? Kolik si pojišťovna z klientem zasílaného pojistného „ukrojí“? To se dozví v bodě 3.1.: „Pojistitel je oprávněn od data počátku pojištění první den každého zúčtovacího období snižovat kapitálovou hodnotu pojištění o počáteční a správní náklady stanovené podle pojistně technických zásad pojistitele.“ Dál cesta nevede. Více informací o poplatcích není k dispozici. Z pohledu klienta se jedná o černou skříňku. Nějaké poplatky mu budou podle nějakých zásad z pojistného strhávány. S touto informací se musí spokojit.

Při čtení pojistných podmínek však narazí na další zajímavé body. Hned další, 3.2: „Pojistitel je oprávněn započítat pojistníkovi inkasní náklady za každé zaplacené pojistné.“ Opět bez informace podle čeho se inkasní náklady počítají a jak mohou být velké. Další dva body pojistných podmínek produktu zmiňují poplatek za správu portfolia a poplatek za evidenci podílových jednotek. Oba se odvolávají na přehled poplatků. V přehledu poplatků však nejsou zmíněny.

Přehled uvádí řadu víceméně nedůležitých poplatků, jako například poplatek za vyžádanou informaci o stavu pojistné smlouvy 50 Kč nebo poplatek za přerušení placení 220 Kč. Z důležitých je uveden poplatek za mimořádný vklad pojistného 2,2 % až 2,8 % z hodnoty vkladu a 50 Kč za mimořádný výběr. Podstatné poplatky, které mají největší potenciál ukrajovat z investovaných peněz, zmíněny nejsou.

Nikdo nic neřekne

Autor článku se vypravil na jednu z větších poboček České pojišťovny jako potenciální klient s požadavkem na upřesnění nákladové struktury produktu a výše poplatků. Klientská pracovnice měla k dispozici pouze již zmíněný přehled poplatků a k bodům v pojistných podmínkách odvolávajících se obecně na nějaké „počáteční a správní náklady a poplatky“ nedokázala nic bližšího říci. Podivín, který čte pojistné podmínky a navíc se dožaduje vysvětlení obecných formulací o poplatcích, jí nebyl příjemný. Přesto byla milá a omlouvala se, že v tomto případě nemůže poradit. Závěr: Klient nemá šanci dozvědět se o poplatcích v produktu rezervotvorného životního pojištění Dynamik Plus nic podstatného.

Nezbývalo než se jako novinář obrátit na tiskové oddělení České pojišťovny s požadavkem na upřesnění bodů v pojistných podmínkách odvolávajících se na poplatky. Oficiální odpověď byla uvedena v úvodu článku – „standardně nezveřejňujeme“. Z odpovědi vyplývá, že poplatek za správu portfolia i poplatek za evidenci podílových jednotek je nulový a počáteční, správní a inkasní náklady jsou počítány podle „vlastního modelu“.           

Netransparentnost = STOP

Produkt Dynamik Plus je hybrid kapitálového a investičního životního pojištění. Klient může investovat do fondů ČP Investu nebo do technických rezerv pojišťovny. Redakce FOND SHOPu vytvořila ukazatel nákladovosti TANK (viz FOND SHOP 15/2007) a snaží se jej aplikovat na všechny investiční produkty. Cílem je porovnávání nákladovosti jednotlivých produktů. Dynamik Plus se v přehledu neobjevil. Důvod byl objasněn v tomto článku – informace o poplatcích nejsou dostupné. Pro investory a seriózní poradce by měla netransparentnost znamenat stop. Pro redakci FODN SHOPu důvod k intenzivnější snaze nákladovou strukturu rozkrýt.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 17/2007.

Fond Shop logo.gif

Další články z časopisu FOND SHOP 17/2007:

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím, mám podobnou zkušenost. Doporučuji nedat se...
Mike
18. 1. 2016, 16:13
Tak dopadnou všichni, kteří uzavírají jakékoliv smlo...
Petr
30. 12. 2015, 12:28
Stejný podvod je i živ. poj. DIAMANT. Zasláno 54000K...
Mike
8. 9. 2015, 08:26
Dynamik je podvod na duverive obcany, mel by to nekd...
Mila
13. 2. 2014, 18:50
Re: Dynamik
Koubek
22. 2. 2009, 18:12

Další články

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

23.  9.  2016  |  Štarková Petra  |  4

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

23.  9.  2016  |  Rybová Romana
Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Některé pobočky si na svůj provoz prostě nevydělají.

23.  9.  2016  |  Rybová Romana

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

22.  9.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

22.  9.  2016  |  Štarková Petra

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.096 Kč0.208 %
Britská libraGBPGBP31.263 Kč-0.553 %
Japonský jenJPYJPY23.908 Kč0.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.603 Kč0.083 %
více...
PX872.250-0.41 %
CETV55.000-2.65 %
ČEZ429.300-0.39 %
Erste Bank712.000-1.10 %
Fortuna90.000-0.55 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více