FinExpert.e15.cz

Dvouciferný nárůst je motivační

(Inzerce) Export z ČR do Turecka rostl v období let 2009 až 2013 meziročně v průměru o 28 %.

Za růstem exportu do této země je kromě ekonomické konjunktury vidět i průběžné slaďování ekonomických standardů s právními předpisy EU. Význam této země coby odbytiště české produkce proto kontinuálně roste.

Zatímco ještě v roce 2008 bylo saldo obchodní bilance záporné, v roce 2013 skončil vzájemný obchod s přebytkem více než 20 miliard korun.

Turecko - brána na východ

Domácí exportéři se naučili využívat Turecko jako bránu k průniku na trhy dalších zemí na východě, především Gruzie, Iráku, Ázerbájdžánu a států v okolí Kaspického moře. Tento trend zaznamenává i Komerční banka, jejíž klienti jsou na tureckém trhu stále aktivnější.

Klepněte pro větší obrázek

„Aktivita našich klientů loni vzrostla o 13 % v počtech a dokonce o 83 % v objemech. Mezi malými a středními podniky je nárůst zhruba poloviční, přesto velmi zajímavý,“ říká Iveta Ocásková, výkonná ředitelka pro Korporátní bankovnictví KB, a dodává: „Místní ekonomika vykazuje sklony ke spotřebnímu chování generujícímu určitou nejistotu, což se odráží v historické volatilitě turecké liry. Je proto velmi důležité uvažovat o zajištění kurzových rizik. Rovněž doporučuji nepodceňovat platební riziko importéra a využívat dokumentární platby, případně záruky.“

Financování projektů a investic

Exportéři se podle Komerční banky také zajímají o možnosti financování svých projektů. V rámci exportního financování jim KB nabízí hned několik specializovaných produktů i přítomnost skupiny Société Générale přímo v Turecku.

Jedním ze základních produktů je exportní odběratelský úvěr. Hlavními výhodami pro exportéra jsou rychlost proplacení exportní pohledávky, možnost předložit při nabídkovém řízení v zahraničí současně s technickou nabídkou i nabídku financování, což odběratelé často požadují, a fakt, že úvěr nezatěžuje rozvahu exportéra, neboť úvěrovým dlužníkem je zahraniční kupující, resp. jeho banka. V oblasti investic nabízí Komerční banka úvěr na investice v zahraničí, který má charakter střednědobého či dlouhodobého úvěru se splatností delší než tři roky, a který je poskytován zahraniční společnosti ovládané českou firmou na investice v cizině.

Pro snížení rizik spojených s případnou politickou nebo ekonomickou nestabilitou v Turecku mohou exportéři s produktem Komerční banky využít rovněž státní podporu vývozu prostřednictvím pojištění zamýšleného projektu u společnosti EGAP. „Ta neeliminuje, ale řeší teritoriální rizika vyplývající z politické, finanční a makroekonomické situace země, a komerční rizika, mezi něž patří riziko neplacení, nesplnění kontraktu a podobně,“ vysvětluje Virginie Lenek, manažerka Exportního financování KB.

Znalost prostředí rozhoduje

Mimo tradiční vyspělé ekonomiky a země EU rozhoduje často o úspěchu obchodu znalost lokálního prostředí. Také tady mohou banky pomoci. Komerční banka může nabídnout pomoc s realizací přímo na místě, a to díky úzké spolupráci s istanbulskou pobočkou Société Générale, do jejíž bankovní skupiny patří. Nabízí tak detailní znalost prostředí, legislativy, klientů i bohaté zkušenosti, které zde Société Générale získává od roku 1989. „Zatímco třeba financování exportních projektů s pojištěním EGAP dokáže nabídnout více tuzemských bank, přítomnost na tureckém trhu je rozhodně benefit, který českým exportérům může nabídnout jen málo z nich,“ uzavírá Virginie Lenek.

Další článek


 

Další články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Před 8 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Před 10 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Před 12 hodinami  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Před 20 hodinami  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více