FinExpert.e15.cz

Dovolená na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří?

Každá z možností má své výhody i nevýhody.

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, zda využít služeb cestovních kanceláří či agentur nebo se vydat na vlastní pěst vstříc dobrodružství? Každá z možností má své výhody i nevýhody, záleží především na tom, jaký typ cestovatele jste a jak flexibilní dokážete být. Zásadní roli hraje samozřejmě otázka peněz.

K vycestování do zahraničí existuje řada možností, jako jsou výhodné First Minute či Last Minute cestovních kanceláří, nabídky slevových portálů, služba Buy and Fly nebo také volba cestování na vlastní pěst. Češi se totiž při plánování dovolené nespoléhají už jen na cestovní kanceláře nebo agentury, zařizují si ji sami a často mnohem levněji.

Dovolená ve vlastní režii

Názorným kladem dovolené tzv. na blind je hlavně nevázanost a možnost zorganizovat si cestu dle svých plánů. Důležitá je však jistá dávka dobrodružné povahy. Podnikáte-li dovolenou ve vlastní režii, zbavujete se povinnosti vázat se na předem daný program CK. Naopak sami můžete poznat oblasti, které jsou klientům CK nedostupné.

Prostřednictvím individuálního cestování lépe nasajete okolní atmosféru, poznáte místní zvyky a mentalitu domorodců.

K základním předpokladům však patří jazyková vybavenost a znalost dané oblasti. Cestování na vlastní pěst se doporučuje především do míst, které cestovatel dobře zná a nehrozí mu zde příliš rizik spojených s bezpečností nebo neočekávanými výdaji. „Mladý, samostatný, a především jazykově vybavený cestovatel dokáže vždy čelit jakýmkoli nenadálým problémům lépe, než například celá rodina či větší skupina osob. Také si lépe dokáže ohlídat mimořádné výdaje, které jsou spojené s individuálním cestováním,“ říká mluvčí CK Fischer a Nev-Dama Jan Osúch.

V poslední době jsou trendem exotické země, jako je Thajsko, které se stalo oblíbenou destinací tzv. baťůžkářů. V tomto případě vám stačí zapátrat po levných letenkách, které pořídíte například u nízkonákladových leteckých společností, a vše potřebné již zařídíte na místě a hlavně mnohem levněji. Ubytování seženete téměř na každém rohu a pokud máte smlouvavého ducha, cenu srazíte úplně na minimum. Na místních trzích využijte nepřeberného množství stánků s jídlem a najíte se i za 40 Kč.

Štěstí přeje připraveným

Pokud se nechcete vázat na termíny cestovních kanceláří, ale zároveň nejste zrovna dobrodružná povaha, připravte se a zarezervujte si vše dopředu přes internet. Chce to ale trpělivost, plánování dovolené po internetu není totiž pro každého. Nejenže vyhledávání levné dopravy, ubytování a jiných služeb zabere spoustu času, ale také celková garance výletu není tak 100%, jako u cestovní kanceláře či agentury.

Výrazně levnější lety nabízí i okolní letiště za hranicemi, a to především Německo a Rakousko. Ty jsou kvůli obrovské konkurenci a velké kupní síle obyvatelstva schopné nabídnout letenky až o polovinu levněji než u nás v ČR.

Vybrat si cílovou destinaci, sehnat levné letenky bez zbytečných přestupů, zajistit transfer z letiště a zpět, najít výhodné ubytování a objednat nějaký ten výlet do okolí   to vše zabere spoustu času a je třeba zajišťovat vše v dostatečném předstihu. Jakmile si ale z jednotlivých služeb vyberete a dovolenou poskládáte podle svých představ, vaše náklady na cestování se oproti využití cestovní kanceláře můžou snížit až na polovičku.

Cestovní kancelář – záruka dovolené

Sjednáním dovolené přes cestovní kancelář si zajišťujete maximální servis služeb včetně spolehlivé dopravy, česky mluvícího delegáta a především ušetříte spoustu času. Úspora času a pohodlí nejsou ale tou jedinou výhodou, kterou vám cestovní kancelář může nabídnout. Díky objemu poptávaných kapacit dokáží cestovní kanceláře vyjednat často lepší cenu než jednotlivec.

Tím, že si zakoupíte služby CK dopředu a najednou, máte pod kontrolou celkovou cenu a dodatečné náklady vás nezaskočí. „Kvalitní a spolehlivé cestovní kanceláře disponují odborníky, kteří zajišťují klientům pohodlí a servis od okamžiku plánování dovolené, až do návratu z ní. Znají podmínky v destinaci, kvalitu hotelů, prostřednictvím sítě kontaktů a delegátů zajistí pomoc v případě jakýkolich problémů,“ vysvětluje Jan Osúch.

V ceně celého zájezdu máte zajištěné transfery z i na letiště plus další dodatečné služby, jako je využívání bazénu, zapůjčení sportovních potřeb, hlídání dětí, parkovné zdarma či se slevou, možnost fakultativních výletů aj. Nesporná výhoda je povinnost cestovní kanceláře pomoci vám v nesnázích či právo na reklamaci celé dovolené.

Sjednejte si cestovní pojištění

Ať už cestujete sami nebo s cestovní kanceláří, nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění. Ve většině případů je pojištění součástí zakoupení zájezdu u CK. „V mnoha případech je ale vhodné cestovní pojištění sjednat individuálně, protože pak má pojištěný přesnou představu o tom, co v rámci svého pojištění má ošetřeno,“ říká Jan Marek z České pojišťovny.

Trendem letošních dovolených se staly typizované druhy cestování šité přímo na míru. Jedná se o balíčky určené pro rodiny s dětmi, seniory, sportovce či individuální cestovatele. Výhodou je naplňování individuálních přání a potřeb klientů.

Nejužívanějším způsobem z těchto balíčků jsou adrenalinové a jiné aktivně strávené dovolené, kdy je třeba sjednat si i pojištění odpovědnosti. „V případě, že se někdo za hranice vydává tzv. na vlastní pěst, měl by samozřejmě volit takové pojištění, které odpovídá jeho cestovatelským záměrům. Trendem jsou zejména akčněji trávené dovolené s množstvím různých adrenalinových činností. Proto by cestovatelé měli pamatovat i na to, aby jejich pojištění krylo i tyto skutečnosti,“ dodává Jan Marek.

Akční nabídky cestovních kanceláří jsou lákavé a stále je z čeho vybírat. Přesto vybírejte osvědčené cestovní kanceláře, protože i špatnou volbou se vaše dovolená může proměnit v noční můru. Ověřte si reference na danou CK a pročtěte si diskuse na internetových serverech – osobní zkušenosti ostatních klientů CK jsou často ty nejužitečnější.

Pokud však máte cestovního ducha, dobrodružnou povahu a povalování na pláži není vaší vysněnou dovolenou, cestujte po vlastní ose a ušetřte navíc značnou část vaší peněženky.

Další článek


 
celkem 7 komentářů

Poslední komentáře

Ahoj, já cestuji jedině s cestovní kanceláří KubíkTr...
Tereza
26. 8. 2015, 14:11
No já zrovna řeším, jestli vyrazit s rodinou na vlas...
Martina
28. 3. 2014, 08:40
No, my s přítelkyní už po zkušenostech z předešlých ...
Ondra
25. 6. 2012, 14:56
Někdy i dovolená "přes cestovku" může zklamat. včera...
Jana
25. 6. 2012, 12:03
Thajsko, které se stalo oblíbenou destinací tzv. bať...
dropino
23. 6. 2012, 12:25

Další články

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

4.  7.  2016  |  Ondráčková Kamila

21 triků, jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

21 triků, jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

Odhalte, jaké záludnosti na vás čekají za zdmi supermarketů!

12.  7.  2016  |  web Investiční  |  6

Zaměstnavatel neplatič: můžeme se nějak bránit?

Zaměstnavatel neplatič: můžeme se nějak bránit?

Denně chodíme do práce, dřeme do úmoru, ale v den výplaty nic.

Před 2 hodinami  |  Rybová Romana

Fórum: Dodatečné náklady na koupi bytu

Fórum: Dodatečné náklady na koupi bytu

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daňové slevy na děti se opět zvýší

Daňové slevy na děti se opět zvýší

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.035 Kč0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.594 Kč0.085 %
Britská libraGBPGBP32.235 Kč-0.174 %
Japonský jenJPYJPY23.258 Kč-1.32 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.613 Kč0.055 %
více...
PX890.6900.14 %
CETV56.700-1.73 %
ČEZ466.9000.80 %
Erste Bank644.5000.08 %
Fortuna88.1500.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více