FinExpert.e15.cz

Dovolená: Kde si turisté letos nově připlatí?

Na placení různých pobytových tax a turistických poplatků v zahraničních destinacích si už mnozí turisté zvykli. V minulých letech byly zavedeny např. pobytové taxy v Chorvatsku, Maroku a Zanzibaru, turistická karta v Dominikánské republice, městské daně v italských městech, odletová taxa na Maledivách ad. Tunisko od vybírání dodatečných poplatků od turistů upustilo a vlivem nižšího počtu příjezdů vloni odletovou taxu zrušilo. Naopak Řecko se chystá vedle navýšení DPH na 24 % zavést tzv. návštěvnickou taxu, ovšem až od roku 2018.

Cestování | Dovolená

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Podívejme, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.

„Turistické poplatky, které se pohybují maximálně ve stovkách korun na osobu a pobyt, jsou v drtivé většině hrazeny v místě pobytu, a to přímo ubytovateli v cizí měně, případně na letišti při příletu/odletu. České cestovní kanceláře mají o dodatečných poplatcích hrazených v místě pobytu klienty informovat. Výjimkou je Chorvatsko, u kterého vybírají pobytovou taxu cestovní kanceláře, ovšem v české měně a v ČR, a tento poplatek by měl být zahrnut v konečné ceně zájezdu,“ uvádí Kateřina Petříčková, výkonná ředitelka AČCKA, a současně dodává: „Každým rokem se počet destinací, kde jsou taxy vybírány, zvyšuje. Letos musí turisté počítat, že si připlatí na dovolené na Baleárských ostrovech, na Maltském souostroví či v exotické Tanzanii.“

Kde si připlatíme:

Baleárské ostrovy – S účinností od 1. července 2016 schválil parlament Baleárských ostrovů tzv. ekologickou daň. Dani budou podléhat všechna přenocování hostů v rámci turistického ubytování (včetně luxusních apartmánů, pronájmu nemovitostí, agroturistiky a kempů). Daň byla stanovena ve výši mezi 0,5 EUR až 2 EUR za osobu a den, v závislosti na typu ubytování. Parlament rovněž ustanovil určité výjimky a slevy z výše daně. Děti ve věku do 16 let budou od platby daně osvobozeny.

Na pobyty během mimo sezóny (od 1. listopadu do 30. dubna) se vztahuje sleva z poplatku ve výši 50 %. 50% sleva se rovněž vztahuje na turisty pobývající na Baleárech dlouhodobě, a to od 9. dne jejich pobytu.

Maltské souostroví – Od 1. června 2016 byla na všech maltských ostrovech zavedena tzv. ekologická daň (příspěvek na životní prostředí), kterou hradí osoby ve věku od 18 let ubytované v místních ubytovacích zařízeních všech typů (vč. hostitelských rodin). Poplatek se nezahrnuje do ceny za pokoj, vybírají jej ubytovatelé přímo v místě pobytu, a to ve výši 0,5 EUR/osoba/noc, max. 5 EUR/osoba/pobyt. Osoby mladší 18 let jsou od poplatku osvobozeny.

Tanzanie – Tanzanie zavedla od 1. července 2016  DPH ve výši 18 % vztahující se na turistické služby, mj. na vstupné do národních parků, pozemní dopravní služby, průvodcovské služby, vodní safari atd.

Zdroj: AČCKA

 

Další článek


 

 


Další články

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila
Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

24.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3
Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  2.  2017  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

23.  2.  2017  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více