FinExpert.e15.cz

Dovolená 2014: Jak ušetřit a zároveň si užít?

Podívejte se na užitečné tipy, jak na dovolené zbytečně neutrácet.

Máte letos jen omezené finanční prostředky, které můžete utratit za dovolenou? Podívejte se na užitečné tipy, jak na dovolené šetřit, aniž byste si odepřeli zážitky. 

Je to právě dovolená, která patří k aktivitám, jež při nedostatku finančních prostředků omezujeme. Podle nedávného průzkumu společnosti Nielsen se ale pokles spotřebitelské poptávky v posledních dvou letech promítl do času, jenž Češi tráví na dovolené mimo domov, jen mírně. Čas strávený na dovolené mimo domov zkrátilo 18 procent respondentů a stejný počet během dovolené vůbec necestuje, tedy zůstává doma. 

Vyberte si nejlevnější destinace 

Cenu dovolené pochopitelně nejvíce ovlivňuje zvolená destinace. Není od zajímavosti, že v České republice letos svoji dovolenou stráví 42 procent Čechů, zatímco 13 procent se jich vypraví do Chorvatska, které je stále synonymem levnější zahraniční dovolené. K oblíbeným destinacím patří také Itálie nebo Řecko. 

Při výběru levné letní dovolené může napovědět server Tripadvisor, který každoročně připravuje přehled nejlepších míst, hotelů, pláží, ale také nejlevnějších letenek nebo měst. Jde o tzv. Tripindex, podle kterého patří v roce 2014 k nejlevnějším městům Hanoj, následuje indonéská Jakarta a Šarm aš-Šajch v Egyptě. V přepočtu se průměrná útrata v těchto městech pohybuje kolem 3 200 korun

Faktem ale je, že jde o poněkud vzdálenější destinace, které si pro svoji běžnou dovolenou Češi nevybírají. Na 5. místě nejlevnějších měst se nicméně umístila bulharská Sofie. Jen pro zajímavost – Praha skončila na 9. místě, hned za ní se umístila Budapešť. 

Ušetřete na cestě

Nejen výdaje na místě pobytu tvoří významnou část nákladů na dovolenou. Vhodné je popřemýšlet, jak ušetřit peníze vynaložené na cestu. Last minuty se staly již běžnou záležitostí, ale ještě levněji vás vyjdou tzv. Buy and Fly zájezdy. Jde sice o záležitost vhodnější pro dobrodružné povahy, ale vyzkoušet se má v životě vše. Jak to tedy funguje? Sbalíte si zavazadla, přijdete na letiště, kde vám cestovní kancelář nabídne nejbližší zájezd, ve kterém zbývají volná místa. Dopředu tedy nevíte, kam se budou vaše dovolenkové kroky ubírat

Ušetřit za cestovné je možné pochopitelně i jinak – na druhé straně stojí tzv. first minuty, tedy zájezdy, které si koupíte dostatečně dlouhou dobu dopředu. Na to je v současné chvíli již pozdě, ale popřemýšlejte třeba nad tím, jestli se na exotickou dovolenou k moři nevydat třeba až na podzim, když české léto bude už dávno za námi a sychravé počasí se ujme své vlády. Navíc dovolené mimo hlavní prázdninovou sezónu jsou prostě levnější. 

Zajímavou úsporu je možné získat při nákupu exotické dovolené u zahraniční cestovky. Německé cestovní kanceláře prostě stále nabízejí levnější zájezdy. Nezapomeňte si ale k ceně připočítat dopravu na německé letiště i poplatky za parkovací stání. 

Utrácejte chytře 

Na dovolené se přece jen chceme trochu rozmazlit a dopřát si odměnu za celoroční snažení. Přesto nemusíte zbytečně utrácet. Začít můžete například hned u výletů a návštěvy památek – vybírejte si takové zajímavosti, které mají vstup zdarma. Ve městech se přes léto koná řada zajímavých událostí (venkovní koncerty, festivaly, představení apod.), které nabízí zábavu zadarmo. 

Nezapomínejte využít různé slevy. Najděte si restaurace, které zavedly tzv. „happy hours“ – tedy šťastné hodiny, kdy servírují jídlo a pití levněji. To je zpravidla v odpoledních hodinách, což se může hodit, protože si dopřejete dobrý pozdní oběd. 

Potraviny nakupujte v běžných (místních) obchodech a supermarketech. Na tržnici dejte přednost lokálním specialitám a vydejte se je nakoupit až v pozdním odpoledni, kdy trhovci zpravidla ceny snižují zejména u zeleniny a ovoce, které již není tak čerstvé jako ráno. 

Při nákupu suvenýrů buďte obezřetní – raději se vyhněte předraženým a nevkusným dárkovým předmětům v turistických destinacích. Porozhlédněte se po zapadlejších krámcích, ve kterých občas můžete narazit na skutečné skvosty. A zamyslete se nad tím, zda si jako upomínku raději nepřivezete krásnou mušli, kterou jste našli při večerní procházce po pláži. 

A dalších pár užitečných tipů…

  • Ačkoli volání a SMS ze zahraničí zlevnily, využijte přece jen Skype nebo e-maily, které jsou zadarmo.
  • Rezervujte z domova – výhodné ceny za ubytování, půjčení auta nebo další služby získáte, pokud si je včas rezervujte online. 
  • Plaťte kartou a vybírejte peníze z bankomatu – zpravidla tak dosáhnete na výhodnější kurz. 
  • Zjistěte si informace – minimalizujte nepříjemná překvapení, která se mohou prodražit. Zjistěte si co nejvíce o destinaci, hotelu i službách ještě před odjezdem. 
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění – vyhnete se tak nepříjemnostem spojeným s drahým ošetřením. 
Další článek


 
celkem 1 komentář

Poslední komentáře

Mě se finančně vyplatilo cestovat autem na plyn a ve...
Luca
6. 8. 2014, 14:33

Další články

Proč není inteligence přímo úměrná výši příjmu

Proč není inteligence přímo úměrná výši příjmu

Jaký je skutečný vztah mezi inteligencí a kariérním úspěchem?

Před 9 hodinami  |  Štarková Petra  |  3

Na trh práce míří tisíce absolventů vysokých škol. Problémy mají především ženy

Na trh práce míří tisíce absolventů vysokých škol. Problémy mají především ženy

Před 12 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Firmy se přetahují o zaměstnance

Firmy se přetahují o zaměstnance

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana
Kolik skutečně platíme na daních?

Kolik skutečně platíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 22 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.110 Kč-0.148 %
Americký dolarUSDUSD24.484 Kč-0.85 %
Britská libraGBPGBP32.783 Kč0.729 %
Japonský jenJPYJPY23.909 Kč-1.573 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.111 %
více...
PX807.8002.24 %
CETV53.7000.47 %
ČEZ406.8002.70 %
Erste Bank539.7005.72 %
Fortuna86.4000.47 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více