FinExpert.e15.cz

Dotaci na zateplení můžete získat do konce roku

Dotace na zateplení budou ukončeny až koncem letošního roku.

Domácnosti, které se pustily do zateplování a snižování energetické náročnosti rodinných domů, mají stále možnost požádat o příspěvek v rámci programu Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení totiž oproti původnímu plánu budou ukončeny až poslední den letošního roku. 

Rozhodnutí prodloužit termín do 31. prosince padlo podle vyjádření ministerstva životního prostředí s ohledem na průzkum mezi odbornou veřejností a na rostoucí zájem o dotace ze strany žadatelů. Připomeňme, že program administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP), který koncem října evidoval na 2 762 žádostí za 534 milionů korun. Na podporu úsporných opatření je přitom vyčleněno 1,9 miliardy korun.

Stavební firmy prodloužení vítají

„Příjem žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám se prodlužuje až do konce tohoto roku. Poptávka po zpracování energetických posudků výrazně převyšuje aktuální kapacity zpracovatelů. Stavební sezóna ještě neskončila a my chceme vyjít vstříc co nejvíce zájemcům o dotace na energeticky úsporné bydlení," zdůvodnil rozhodnutí koncem října ministr životního prostředí Richard Brabec.

Investujeme | Bydlíme | Zajímavosti

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Ministerstvo životního prostředí při svém rozhodování zohlednilo i výstupy z diskuze s odborníky, kteří se zabývají zateplováním budov a snižováním jejich energetické náročnosti, jako je například aliance Šance na budovy nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví. 

„Tento krok jsme pochopitelně přivítali, na pracovních jednáních jsem vždy doporučoval prodloužení programu jako jednu z možností, jak snižovat energetickou náročnost v oblasti bytové výstavby v České republice,“ uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek a dodal: „Jako zástupce stavebních firem jsme také rádi, že vláda podpoří zejména středně velké a malé stavební firmy, které dostanou příležitost pro realizaci projektů v rámci Nová zelená úsporám.“

Dotace i na bytové domy

Dotační program Nová zelená úsporám se v současné době zaměřuje na podporu úsporných opatření v rodinných domech. Žadatelé mohou získat příspěvek na zateplení rodinných domů (izolace fasády), na výměnu oken a dveří. Podporována je i výstavba pasivních domů a výměna neekologických kotlů za nové úsporné zdroje, jako jsou kotle na biomasu, zemní plyn, tepelná čerpadla nebo solární panely. 

Majitelé rodinných domů mohou na zateplení získat podporu až 55 procent z celkové ceny opatření, na ekologické zdroje je poskytován příspěvek ve výši 75 procent. Platí přitom, že čím více způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu získá. Nově lze dosáhnout také na příspěvek na pořízení solárních systémů pro rodinné domy. 

Podpora úsporných opatření by se v příštích letech mohla rozšířit i na oblast bytových domů. Aktuálně o tom ministerstvo životního prostředí vyjednává s ministerstvem pro místní rozvoj. „Naším cílem je vytvoření stabilního a dlouhodobého programu na podporu energeticky úsporného bydlení. Počítáme tak s další výzvou v průběhu příštího roku, kdy do programu vstoupí i bytové domy," připomněl Brabec.

Program vychytává neduhy

Prodloužení Nové zelené úsporám není jedinou změnou, kterou program od svého zahájení v dubnu letošního roku prodělal. V červenci ministerstvo životního prostředí iniciovalo zjednodušení podmínek, což podnítilo nárůst zájmu žadatelů. Kromě toho byl navýšen i příspěvek na zpracování odborného posudku

Dalšího vylepšení se program dočkal v září, kdy se zrychlilo vyřizování žádostí. „Od zpracovatelů posudků máme informace, že dlouhá doba pro vyřizování žádostí byla pro potenciální žadatele jednou z hlavních překážek pro podávání žádostí. Můžeme potvrdit, že Státní fond životního prostřední nyní administraci zrychlil,“ sdělil ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Byla to mj. právě dlouhá doba vyřizování, které mnohé žadatele odrazovala. „Momentálně jsme schopni žádost vyřídit v řádu týdnů. Pokud je žádost v pořádku a nedochází k žádnému doplňování, zpracujeme ji za pouhé dva týdny,“ uvedl ředitel státního fondu Petr Valdman.

Žadatelům vyšel SFŽP vstříc i tím, že snížil potřebné množství dokladů pro podání žádosti. Tu je možné podat nejprve elektronicky a následně ji poslat poštou vytištěnou a podepsanou. K žádosti je třeba přiložit ještě výpis z katastru nemovitostí, případně souhlas spoluvlastníka objektu, projekt a energetický posudek s krycím listem.

Další článek


 

 


Další články

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Před 6 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Před 16 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Včera  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více