FinExpert.e15.cz

Dotaci na zateplení můžete získat do konce roku

Dotace na zateplení budou ukončeny až koncem letošního roku.

Domácnosti, které se pustily do zateplování a snižování energetické náročnosti rodinných domů, mají stále možnost požádat o příspěvek v rámci programu Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení totiž oproti původnímu plánu budou ukončeny až poslední den letošního roku. 

Rozhodnutí prodloužit termín do 31. prosince padlo podle vyjádření ministerstva životního prostředí s ohledem na průzkum mezi odbornou veřejností a na rostoucí zájem o dotace ze strany žadatelů. Připomeňme, že program administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP), který koncem října evidoval na 2 762 žádostí za 534 milionů korun. Na podporu úsporných opatření je přitom vyčleněno 1,9 miliardy korun.

Stavební firmy prodloužení vítají

„Příjem žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám se prodlužuje až do konce tohoto roku. Poptávka po zpracování energetických posudků výrazně převyšuje aktuální kapacity zpracovatelů. Stavební sezóna ještě neskončila a my chceme vyjít vstříc co nejvíce zájemcům o dotace na energeticky úsporné bydlení," zdůvodnil rozhodnutí koncem října ministr životního prostředí Richard Brabec.

Investujeme | Bydlíme | Zajímavosti

Byt jako investice: Na dračku jdou garsonky

Ministerstvo životního prostředí při svém rozhodování zohlednilo i výstupy z diskuze s odborníky, kteří se zabývají zateplováním budov a snižováním jejich energetické náročnosti, jako je například aliance Šance na budovy nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví. 

„Tento krok jsme pochopitelně přivítali, na pracovních jednáních jsem vždy doporučoval prodloužení programu jako jednu z možností, jak snižovat energetickou náročnost v oblasti bytové výstavby v České republice,“ uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek a dodal: „Jako zástupce stavebních firem jsme také rádi, že vláda podpoří zejména středně velké a malé stavební firmy, které dostanou příležitost pro realizaci projektů v rámci Nová zelená úsporám.“

Dotace i na bytové domy

Dotační program Nová zelená úsporám se v současné době zaměřuje na podporu úsporných opatření v rodinných domech. Žadatelé mohou získat příspěvek na zateplení rodinných domů (izolace fasády), na výměnu oken a dveří. Podporována je i výstavba pasivních domů a výměna neekologických kotlů za nové úsporné zdroje, jako jsou kotle na biomasu, zemní plyn, tepelná čerpadla nebo solární panely. 

Majitelé rodinných domů mohou na zateplení získat podporu až 55 procent z celkové ceny opatření, na ekologické zdroje je poskytován příspěvek ve výši 75 procent. Platí přitom, že čím více způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu získá. Nově lze dosáhnout také na příspěvek na pořízení solárních systémů pro rodinné domy. 

Podpora úsporných opatření by se v příštích letech mohla rozšířit i na oblast bytových domů. Aktuálně o tom ministerstvo životního prostředí vyjednává s ministerstvem pro místní rozvoj. „Naším cílem je vytvoření stabilního a dlouhodobého programu na podporu energeticky úsporného bydlení. Počítáme tak s další výzvou v průběhu příštího roku, kdy do programu vstoupí i bytové domy," připomněl Brabec.

Program vychytává neduhy

Prodloužení Nové zelené úsporám není jedinou změnou, kterou program od svého zahájení v dubnu letošního roku prodělal. V červenci ministerstvo životního prostředí iniciovalo zjednodušení podmínek, což podnítilo nárůst zájmu žadatelů. Kromě toho byl navýšen i příspěvek na zpracování odborného posudku

Dalšího vylepšení se program dočkal v září, kdy se zrychlilo vyřizování žádostí. „Od zpracovatelů posudků máme informace, že dlouhá doba pro vyřizování žádostí byla pro potenciální žadatele jednou z hlavních překážek pro podávání žádostí. Můžeme potvrdit, že Státní fond životního prostřední nyní administraci zrychlil,“ sdělil ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Byla to mj. právě dlouhá doba vyřizování, které mnohé žadatele odrazovala. „Momentálně jsme schopni žádost vyřídit v řádu týdnů. Pokud je žádost v pořádku a nedochází k žádnému doplňování, zpracujeme ji za pouhé dva týdny,“ uvedl ředitel státního fondu Petr Valdman.

Žadatelům vyšel SFŽP vstříc i tím, že snížil potřebné množství dokladů pro podání žádosti. Tu je možné podat nejprve elektronicky a následně ji poslat poštou vytištěnou a podepsanou. K žádosti je třeba přiložit ještě výpis z katastru nemovitostí, případně souhlas spoluvlastníka objektu, projekt a energetický posudek s krycím listem.

Další článek


 

 


Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více