FinExpert.e15.cz

Dostali jste k Vánocům mobil? Tohle je 10 nejhloupějších věcí, které s ním můžete udělat

Pokud uvažujete o smartphonu nejen jako o mobilu, ale také jako o mini počítači, může pro vás být jeho ztráta nebo odcizení katastrofou.

Množství citlivých dat, která většina z nás uchovává v chytrých telefonech, bývá obrovské. Ruku na srdce – kolik z nás zapomene telefon na zadní sedačce taxíku, v baru nebo u hotelového bazénu? Se smartphonem pak kdokoli získá přístup nejen ke všem kontaktům na naše přátele a kolegy, ale i hesla na Facebook, Twitter nebo do e-mailu. Když podniknete správné kroky k ochraně svých dat, můžete na zloděje a hackery vyzrát.

1. Nemáte telefon uzamčený kódem

Kdybyste měli možnost uzamknout svou peněženku, udělali byste to? Určitě! Jak je tedy možné, že tolik lidí nepoužívá na svých iPhonech nebo Androidech bezpečnostní kód? Přestože ani uzamčení telefonů není vzhledem ke stále rafinovanějším praktikám hackerů neprůstřelné, je lepší nějaká ochrana než žádná. Rozklíčovat bezpečnostní kód není až tak jednoduché, takže si buďte jistí, že se zloděj poohlédne raději po snazším cíli.

Šetříme | Zajímavosti | Chytré telefony

6 aplikací, které vám ušetří peníze

Mobilní telefony nám usnadňují život. Aplikace kromě peněz ušetří i čas. Všechny mluví česky a jsou zdarma.

2. Obchodujete on-line pomocí internetového prohlížeče místo mobilní aplikace

Pokud máte možnost volby mezi obchodováním na stránkách e-shopu a v jeho aplikaci, využijte raději „apku“. Na rozdíl od prohlížeče je zpravidla aplikace navržena tak, aby zabránila phishingu a dalším způsobům internetového zločinu. Než si aplikaci stáhnete, přesvědčte se, zda jde o oficiální verzi a obchod je prověřený.

3. Zůstáváte přihlášení do bankovnictví, na eBayi a v dalších citlivých aplikacích

Nechali byste ležet svoji platební kartu zapomenutou v autě nebo na pracovním stole a odběhli si na oběd? Zajisté ne. Přitom mnoho lidí zůstává přes mobil nalogováno v internetovém bankovnictví. Když dokončíte platby nebo nakoupíte v e-shopu, odhlaste se. Také nikdy nenechávejte prohlížeč nebo aplikaci, aby si zapamatovaly vaše uživatelské jméno a heslo. Je to otrava znovu a znovu se přihlašovat, ale věřte, že to za úsilí navíc stojí. Nevyplácí se dávat přednost pohodlí před bezpečností. Mimochodem, na bankovním účtu vždy bedlivě sledujte svůj zůstatek, zda u něj nedochází k neautorizovaným změnám.

4. Automaticky se připojujete k jakékoli dostupné wi-fi

Ať jde o notebook, tablet, nebo smartphone, vypněte si funkci, která umožňuje připojovat se ke všem dostupným wi-fi v okolí automaticky. Hackeři totiž tímto způsobem s vhodným softwarem mohou snadnou zneužít váš telefon, před čímž odborníci na internetovou bezpečnost varují už více než desetiletí.

5. Necháváte bluetooth viditelný všem

Bluejacking, bluesnarfing, bluebugging. Všechna tato slova popisují aktivity hackera, který díky bluetooth připojení přístupnému všem dokáže zneužít váš telefon. Přestože je malou překážkou pro vetřelce, že se musí k dokonání činu nacházet blízko vás (zhruba do 10 metrů), nevěřili byste, jak často k nepozorovanému vniknutí do cizího telefonu dochází na rušných letištích, v hotelích, restauracích nebo prostředcích veřejné dopravy.

6. Nemažete důkladně data ze starých smartphonů

Tuto chybu lidé dělají často ve chvíli, kdy se rozhodnou svůj smartphone vyměnit za nový a ten starý darují nebo prodají. Nejspolehlivějším způsobem, jak zbavit starý telefon citlivých dat, je samozřejmě rozbít jej na malé kousíčky. Existují ale i civilizovanější způsoby, jak toho dosáhnout. Návod můžete najít na internetu, případně vám mohou pomoci technicky zdatnější známí či personál v prodejně.

7. Stahujete „bezplatné“ aplikace, které nejsou tak úplně zadarmo

Některé aplikace, které se tváří jako bezplatné, mohou být ještě něčím horším než jen „žroutem“ dat. Stažení aplikace umožní hackerovi kompletní přístup k telefonu, s nímž může ukrást údaje o kreditní kartě nebo bankovním kontu. Takovéto aplikace mohou mobil změnit na nástroj k rozesílání SMS na telefony ostatních lidí nebo k jiným smishingovým podvodům. Dávejte si pozor na to, co stahujete. Čtěte nejdříve recenze a ujistěte se, že aplikace pocházejí z důvěryhodných zdrojů.

8. Uchováváte ve smartphonu citlivá data

Mnozí lidé uchovávají hesla, PIN kódy, čísla účtů a další důvěrné informace ve svých smartphonech. Může jít o dokument vytvořený přímo k tomuto účelu nebo e-mail, který si zaslali ze stolního počítače. E-maily a stažené dokumenty je pro zloděje snadné najít a ukrást. Někteří lidé jsou dokonce tak hloupí, že e-mail příhodně nazvou (například „hesla“).

9. Nemažete historii internetového prohlížeče

Když nebudete vymazávat historii svého prohlížeče, bude to podobně nebezpečné, jako když zůstanete přihlášeni do internetového bankovnictví nebo e-shopu. Zloděj je schopen se přes tlačítko „zpět“ proklikat celou vaší historií prohlížení a hacknout vaše bankovní účty, případně vás o peníze připravit jiným způsobem.

10. Nemáte nastavenou možnost dálkově smazat všechna data

Řada aplikací nabízí funkci lokalizovat telefon, když je ukraden, a vymazat z něj všechna data. Technologicky zdatní hackeři již sice dokáží tyto ochranné aplikace vyřadit z provozu, ale přece jen jde o další úroveň ochrany, která snižuje rizika při odcizení telefonu.

Zdroj: blog.credit.com, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 
celkem 7 komentářů

Poslední komentáře

Koupit levnou hajtru za tři litry je skutečně za tre...
Antonín Novák
4. 1. 2016, 15:49
Měl jsem tři takový přístroje - tablet a dva mobily,...
Madla Fakla
4. 1. 2016, 09:51
Kto ti kazal rozbijat telefon? To ze si zaplatil 170...
Ja
3. 1. 2016, 14:12
Za tvojí blbost ale opravdu nemůže mobil :-))
k8
1. 1. 2016, 15:11
Nemáte telefon uzamčený kódem? Nepoužívám, protože ...
Trashman
31. 12. 2015, 20:19

Další články

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 11 hodinami  |  Štarková Petra

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Včera  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Včera  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Včera  |  Dufek Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX886.6601.19 %
CETV56.600-0.96 %
ČEZ429.8000.42 %
Erste Bank651.2002.20 %
Fortuna85.0000.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více