FinExpert.e15.cz

Domácnosti se do změny dodavatele nehrnou

Poslední tři roky počty změn dodavatelů klesají. Už se to nevyplatí?

Domácností, které se rozhodnou přejít k novému obchodníkovi s elektřinou nebo plynem, ubývá hned z několika důvodů. Odchod od dodavatele znemožňují smlouvy se závazkem a lidé jsou stále obezřetnější, co a kde podepisují.

Doby, kdy to měli podomní prodejci snadné, a zákazníci se nechali „utáhnout na vařené nudli“, pomalu odeznívají. Stále více obcí přijímá vyhlášky zakazující podomní prodej a spotřebitelé se učí asertivitě i obezřetnosti. Do toho jsou tady smlouvy na dobu určitou, tedy se závazkem. Ty nahradily dříve běžné smlouvy na dobu neurčitou, které bylo možné bez problému vypovědět kdykoli v průběhu roku. 

Dalším podstatným „detailem“ je boj o zákazníky – dodavatelé se přebíjejí v nejlepších možných nabídkách. A tak není výjimkou, že domácnost, která podepíše změnu dodavatele, získá lepší cenu u původního poskytovatele a rozhodne se od nové smlouvy odstoupit, což umožňuje energetický zákon. 

Jak se vyvíjí počty změn dodavatelů

To vše se promítá do klesajícího počtu změn dodavatelů na energetickém trhu. Tak například v roce 2012 změnilo dodavatele elektřiny přes 382 000 domácností a dodavatele zemního plynu 344 000 domácností. Loni to bylo necelých 250 500 domácností v případě elektřiny a 198 400 domácností v případě zemního plynu. Podle dosavadních čísel, které zveřejňuje OTE ČR, lze odhadovat, že ani letošní rok netrhne žádné rekordy. Od ledna do konce července přešlo k novému obchodníkovi s plynem 109 240 odběratelů. Dodavatele elektřiny změnilo za stejné období 113 581 domácností. 

Tiskové zprávy

Změna dodavatele má mnoho podob. Bez sankcí odejdete, když energie zdraží

Odběratelé přitom nepřecházejí jen k menším poskytovatelům elektřiny nebo plynu, ale nárůst zákazníků hlásí i velké energetické společnosti. Například společnosti E.ON Energie přibylo od ledna do července letošního roku celkem 5 358 zákazníků. „Z toho 79 procent přírůstku tvoří zákazníci odebírající zemním plyn,“ dodal Jiří Vastl, odborník cenotvorby E.ON Energie. 

Podle tiskové mluvčí společnosti ČEZ Barbory Půlpánové se situace u elektřiny stabilizovala a klesá motivace zákazníků přecházet ke konkurenci. Nárůst zákazníků eviduje energetický gigant v případě zemního plynu, kde patří k alternativním dodavatelům. „Počet našich odběratelů plynu z řad domácností ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 12 procent. Ke konci června jsme dodávali plyn do více než 367 tisíc odběrných míst a nadále tak jsme největším alternativním dodavatelem plynu v ČR podle počtu zákazníků,“ doplnila Půlpánová. 

Kdy zvážit změnu dodavatele? 

Když se podíváme na měsíční statistiky počtu změn dodavatelů, nejsilnější bývá pravidelně leden. Například z celkového počtu 113 581 domácností, které letos změnily dodavatele elektřiny, jich tak učinilo 42 211 právě v lednu. Podobná je i situace v případě zemního plynu. Dalším silným obdobím co do počtu změn dodavatelů bývá podzim. 

Tuto tendenci potvrzují i dodavatelé energií. „Nové nabídky zvažují zákazníci zejména před zimou, kdy jim stoupá spotřeba energií. Zajímavé produkty nabízejí ale dodavatelé po celý rok. Stoupá totiž počet zákazníků, kteří se rozhodli si cenu fixovat v době, kdy je nízká,“ dodala Půlpánová. 

Cena energií, to je klíčový důvod, jenž se drží na popředí zájmu zákazníků, kteří o změně dodavatele uvažují. „Změna dodavatele se vyplatí pouze v případě, kdy tímto krokem zákazník ušetří významnou částku a zároveň získá kvalitnější služby. Zejména u odběrů s nízkou spotřebou je kritérium kvalitních a spolehlivých služeb nejdůležitější, neboť atraktivní sleva u spotřeby okolo 1 MWh se na celkových ročních nákladech projeví jen nepatrně,“ upozornil Vastl. 

Bydlíme | Šetříme | Rodinný rozpočet | Smlouvy

Vyplatí se i dnes změnit dodavatele energie? (Příklady)

Dodavatelé nepřestávají lákat na slevy. Jaké jsou úspory?

Například domácnosti, které využívají elektřinu k běžnému provozu domácnosti (bez vytápění nebo ohřevu vody), mohou dosáhnout roční úspory v řádech stokorun. Zajímavější je změna dodavatele pro domácnosti, které vytápí rodinný domů elektřinou nebo zemním plynem. Nabídky dodavatelů se v tomto případě liší v řádech tisíců korun ročně. 

Další článek


 
celkem 2 komentáře

Poslední komentáře

Určitě souhlasím s názorem výše. Boomy s obměnami do...
Petr Cejnar
14. 3. 2016, 16:21
Hodně lidí je totiž zklamáno, že vlastně moc neušetř...
Roman
3. 9. 2015, 07:28

Další články

Stavebním spořitelnám sebevědomí nechybí: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavebním spořitelnám sebevědomí nechybí: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 2 hodinami  |  Rybová Romana

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila
Koho se týká EET již od prosince?

Koho se týká EET již od prosince?

Za neplnění zákonných povinností hrozí vysoké sankce, proto je potřeba se na EET včas připravit.

5.  5.  2016  |  Ivanco Gabriela  |  2

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

P2P půjčky: využít jich mohou i podnikatelé

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Odbory versus zaměstnavatelé: boj o zákoník práce

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.255 Kč0.214 %
Britská libraGBPGBP35.497 Kč0.121 %
Japonský jenJPYJPY21.811 Kč-1.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.083 %
více...
PX892.1700.19 %
CETV62.4504.96 %
ČEZ439.0000.02 %
Erste Bank656.000-0.91 %
Fortuna86.1500.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více