FinExpert.e15.cz

Dobrá zpráva pro investory: období propadu cen diamantů se stále zkracuje. Které faktory tuto skutečnost ovlivňují?

Praha, 27. března 2016

Jaký vývoj cen a poptávky očekávají do budoucna analytici na základě faktorů, které tuto poptávku ovlivňují? Které faktory to konkrétně jsou? Pozitivní zprávou je, že období propadu cen se stále zkracuje.

V  současnosti ovlivňují hybné síly cenu diamantů pozitivně, tedy hovoří pro její růst, což je z posledních údajů také patrné. Například při propadu cen po krizích v roce 2001 a 2009 trvalo 18 až 24 měsíců, než se poptávka a ceny vzpamatovaly. Současná ekonomická situace je jiná, makroekonomické ukazatele rozhodně neindikují krizi, proto se ceny vzpamatují rychleji. V podstatě hned, jakmile se rozprodají naakumulované zásoby. 

A jak je to s investiční poptávkou a jejími pohyby? “Je nedílnou součástí poptávky po broušených kamenech. Zatím sice tvoří u diamantů zhruba 5 %, ale například investiční poptávka po zlatu je 20 % z celkové poptávky po tomto kovu a u stříbra to je 18 %, tudíž zde v dlouhodobém výhledu očekávám pozitivní vývoj,” říká Luboš Říha, prezident DIC.

V minulých dvou letech jsme mohli pozorovat zeslabenou poptávku po diamantových špercích, která se zpětně přelévala “dolů” po celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Tato skutečnost vedla v konečném důsledku k všeobecnému poklesu cen a snížení poptávky jak po broušených, tak po surových kamenech. Od začátku roku 2015 to byl cenový pokles o 8 %, resp. 15 %, což mělo za následek i  vyšší akumulaci zásob ve všech stupních řetězce, tím se celý kruh propadu poptávky uzavřel. Co bylo prvotní příčinou? A jaké konkrétní vlivy poptávku po diamantech nejčastěji určují?

V tomto konkrétním případě byl na vině neočekávaný propad poptávky po diamantových špercích v Číně, tedy na jednom z největších světových trzích. Malý odbyt v buticích a klenotnictvích vedl maloobchodníky ke snížení objednávek na broušené diamanty. Snížené objednávky pak měly za následek hromadění zásob v brusírnách. Slabší hráči museli vyprodávat zásoby za nižší cenu, aby své podnikání udrželi, a to samozřejmě celkově sráželo ceny broušených kamenů. Následně byli donuceni hlavní producenti nezpracované suroviny, tedy surových diamantů, snížit ceny v důsledku oslabené poptávky ze strany brusičů.

Poptávka a cenotvorba surových i broušených kamenů je však složitější a více komplexnější než v daném případě. Působí na ni řada faktorů, jako jsou makroekonomické ukazatele, společenské trendy, ale i míra investiční poptávky nebo kapacita dolů. 

Další článekDalší články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 8 hodinami  |  web Investiční  |  7

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více