FinExpert.e15.cz

Dobrá zpráva pro investory: období propadu cen diamantů se stále zkracuje. Které faktory tuto skutečnost ovlivňují?

Praha, 27. března 2016

Jaký vývoj cen a poptávky očekávají do budoucna analytici na základě faktorů, které tuto poptávku ovlivňují? Které faktory to konkrétně jsou? Pozitivní zprávou je, že období propadu cen se stále zkracuje.

V  současnosti ovlivňují hybné síly cenu diamantů pozitivně, tedy hovoří pro její růst, což je z posledních údajů také patrné. Například při propadu cen po krizích v roce 2001 a 2009 trvalo 18 až 24 měsíců, než se poptávka a ceny vzpamatovaly. Současná ekonomická situace je jiná, makroekonomické ukazatele rozhodně neindikují krizi, proto se ceny vzpamatují rychleji. V podstatě hned, jakmile se rozprodají naakumulované zásoby. 

A jak je to s investiční poptávkou a jejími pohyby? “Je nedílnou součástí poptávky po broušených kamenech. Zatím sice tvoří u diamantů zhruba 5 %, ale například investiční poptávka po zlatu je 20 % z celkové poptávky po tomto kovu a u stříbra to je 18 %, tudíž zde v dlouhodobém výhledu očekávám pozitivní vývoj,” říká Luboš Říha, prezident DIC.

V minulých dvou letech jsme mohli pozorovat zeslabenou poptávku po diamantových špercích, která se zpětně přelévala “dolů” po celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Tato skutečnost vedla v konečném důsledku k všeobecnému poklesu cen a snížení poptávky jak po broušených, tak po surových kamenech. Od začátku roku 2015 to byl cenový pokles o 8 %, resp. 15 %, což mělo za následek i  vyšší akumulaci zásob ve všech stupních řetězce, tím se celý kruh propadu poptávky uzavřel. Co bylo prvotní příčinou? A jaké konkrétní vlivy poptávku po diamantech nejčastěji určují?

V tomto konkrétním případě byl na vině neočekávaný propad poptávky po diamantových špercích v Číně, tedy na jednom z největších světových trzích. Malý odbyt v buticích a klenotnictvích vedl maloobchodníky ke snížení objednávek na broušené diamanty. Snížené objednávky pak měly za následek hromadění zásob v brusírnách. Slabší hráči museli vyprodávat zásoby za nižší cenu, aby své podnikání udrželi, a to samozřejmě celkově sráželo ceny broušených kamenů. Následně byli donuceni hlavní producenti nezpracované suroviny, tedy surových diamantů, snížit ceny v důsledku oslabené poptávky ze strany brusičů.

Poptávka a cenotvorba surových i broušených kamenů je však složitější a více komplexnější než v daném případě. Působí na ni řada faktorů, jako jsou makroekonomické ukazatele, společenské trendy, ale i míra investiční poptávky nebo kapacita dolů. 

Další článekDalší články

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Před 9 hodinami  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Před 10 hodinami  |  Ondráčková Kamila
6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 13 hodinami  |  Kleinová Andrea

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Týká se vás i příloha číslo dvě daňového přiznání.

Před 16 hodinami  |  Gola Petr

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více