FinExpert.e15.cz

Do konce roku musí vlastníci nemovitostí instalovat měřiče

Podle zákona máte čas do konce roku 2014.

Pokud jste majitelem bytu či kancelářské budovy, máte už jen pár měsíců na to, abyste si nainstalovali měřiče tepla. Podle zákona 318/2012 Sb. musí být měřiče nainstalovány do konce roku 2014. 

Legislativa

Již v roce 2000 byl do návrhu energetického zákona 406 z roku 2000 vnesen požadavek povinné instalace indikátorů topných nákladů. Návrh však nebyl schválen. Novelou 318/2012 (§7, odst. 4)a) byl požadavek předpisů EU do české legislativy implantován. Povinnost registrace spotřeby tepla u konečných spotřebitelů mají splnit majitelé domů nejpozději do 31.12.2014.

Proč měřič tepla instalovat?

Plaťte pouze za své teplo. Spousta bytových domů má společný plynoměr a spotřeba se rozpočítává mezi byty. Nyní už by tomu tak nemělo být. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce instalaci měřičů z důvodu úspory energie a spravedlivého rozpočítávání nákladů na spotřebované teplo. Měřiče mají mít výhodu hlavně pro spotřebitele. Jistě nikdo nechce platit plyn za souseda, který je celý den doma, zatímco vy topíte až od odpoledních hodin. Při instalaci měřičů máte nad spotřebovanou energií kontrolu.

Při instalaci indikátorů také ušetříte. Úspora může být až pětinová oproti původní spotřebě. Investiční náklad se vám tak při vzrůstající ceně tepla obvykle vrátí již v průběhu prvního roku po zavedení měření.

Co jsou měřiče, na kolik nás vyjdou

Měřiče tepla slouží stejně jako rozdělovače topných nákladů ke sledování spotřeby tepla. Na rozdíl od rozdělovačů topných nákladů však měří fyzikální tok energie. Instalace poměrových indikátorů tepla vás vyjde zhruba na tři tisíce korun u bytu 3+1. Pokud si měřiče do konce prosince roku 2014 nenainstalujete, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč u fyzických osob a až 200 000 Kč u osob právnických. Zda k instalaci došlo, bude od začátku roku 2015 kontrolovat Státní energetická inspekce.

Na koho se tedy vztahuje povinnost instalace?

Tuto povinnost mají majitelé bytových domů, kancelářských budov, školy, nemocnice,…. Povinnost instalace vám odpadá, pokud jste vlastníkem rodinného domu nebo majitelem budovy, ve které jsou všechny byty i nebytové prostory používány členy vaší rodiny.

Pokud žijete v bytovém domě a každý z bytů je vytápěn samostatným etážovým vytápěním, také si nemusíte měřiče instalovat.

Námitky k zákonu

Samozřejmě se objevují námitky proti tomuto zákonu. Zde je několik z nich a zároveň jejich vyvrácení Státní energetickou inspekcí ČR:

  • Instalace nebude možná pro vysoké stáří rozvodů v domě, pro nevhodný způsob cirkulace vody – k námitce lze uvést, že je široký sortiment dodávaných termostatických ventilů, kterými lze řešit požadavky. Pokud je instalace z technických příčin skutečně nemožná, musí to vlastník doložit při případné kontrole.
  • Vlastníci domů se usnesli na tom, že jsou pro ně důležitější investice (například zateplení domu) a rozhodli se tak odložit instalaci měřičů na později – nutno dodat, že usnesení schůze vlastníků bytů nemůže nahrazovat ustanovení příslušného právního předpisu.
  • Majitelé bytů si spotřebované teplo zaplatí. Stát tak nemá právo nařizovat jim instalaci topných měřičů – Státní energetická inspekce ČR námitku vyvrací tím, že nehospodárný provoz ústředního vytápění vede k vyšší spotřebě paliva k výrobě tepla, která znamená vyšší zatěžování ovzduší příslušnými exhalacemi. 
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud máte problém s dosavadním měřičem t...
Hanakl
18. 12. 2016, 14:55
moc tomu nerozumím. Myslí se tim něco takovýdleho? &...
Vojta
22. 4. 2014, 15:52
Vážená paní Rybová, když už píšete o věcech, kterým...
Jan Culka
22. 4. 2014, 09:44

Další články

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Včera  |  Rybová Romana  |  4
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Včera  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

23.  3.  2017  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více