FinExpert.e15.cz

Dnešní mimořádný sněm Exekutorské komory ČR odmítl návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na snížení exekučního tarifu jako likvidační hazard

Praha, 12., května 2016

Na dnešním mimořádném sněmu Exekutorské komory vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Potvrdil, že soudní exekutory považuje za nezbytnou součást systému vymáhání práva, ale zároveň představil exekutorům svůj návrh na snížení exekučního tarifu o jednu třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun.  Výpočty, o které se ministr spravedlnosti opíral, Exekutorská komora jednomyslně odmítla jako naprosto zavádějící a seznámila ministra se skutečnou ekonomickou situací exekutorských úřadů.  Soudní exekutoři zároveň přijali na sněmu zásadní usnesení, v němž ministerské plány na snížení tarifu odmítli jako skutečné ohrožení vymahatelnosti práva. 

„Ministerský návrh na snížení tarifu považujeme za naprosto nepřijatelný, protože uvede exekutorské úřady do ztráty. Z našeho pohledu se jedná pouze o snahu získat politické body místo hledání systémového řešení zadluženosti občanů,“ sdělila Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR, a vysvětlila: Průměr zisku exekutorského úřadu předložený ministrem spravedlnosti vůbec neodpovídá skutečnosti. Zásadním problémem je, že ministerstvo pracovalo s aritmetickým průměrem a tím pádem je úplně mimo realitu většiny úřadů. Je třeba pracovat s mediánem neboli střední hodnotou, která vyjadřuje nejobvyklejší výskyt.  My jsme panu ministrovi ukázali ekonomickou realitu obvyklého úřadu, který má 20 zaměstnanců, roční náklady 18 milionů korun a průměrný roční zisk před zdaněním 2 miliony korun. To znamená průměrný hrubý měsíční zisk 166 tisíc korun. Pan ministr nám předhazoval čísla více než dvojnásobná.

Pokud v reakci na dramatické snížení tarifu exekutorské úřady zavřou, nebude mít podle Exekutorské komory kdo jejich případy administrovat, protože zákon na to nyní nepamatuje. Už teď je přes 20 úřadů zavřených a nikdo nemá zájem o jejich převzetí. „Věřitelé budou neúnosně dlouho čekat. Už dnes je průměrná doba trvání exekuce 2 roky. Někteří z nich už mají velké osobní problémy – matky, které netrpělivě čekají na výživné i drobní podnikatelé, kteří jsou na vymožení pohledávek existenčně závislí,“ uvedla Pavla Fučíková a dodala: „Konec exekutorských úřadů bude problémem i pro dlužníky. Těm budou v důsledku prodloužení exekučního řízení dluhy dále narůstat. Tíhu exekuce budou se svými rodinami pociťovat o to více, oč delší dobu bude její provádění trvat. Vyřešení jejich potíží se oddálí.“

V případě snížení exekučního tarifu přestanou mít exekutorské úřady prostředky na svůj chod a logicky propustí zaměstnance. Těch je dnes více než 3000. Provoz úřadů se významně zpomalí, exekutoři budou pečlivě vybírat úkony, které provedou. Aby se předešlo případným kárným postihům, budou se ze všeho nejdříve řešit ty úkony, se kterými se pojí zákonné lhůty. Vlastní vymáhání se odsune na vedlejší kolej. Nyní je v běhu 4,5 milionů exekucí vedených proti téměř 800 tisícům dlužníků. Není vůbec jasné, kdo by vymáhání 350 miliard korun převzal a ministr na tuto otázku na sněmu neodpověděl. Pokud by to byly opět soudy, dojde k neúměrnému navýšení agendy a zatížení státního rozpočtu. 

„Reprezentanti výkonné moci si mohou zvolit. Buďto přistoupí k vymahatelnosti práva systémově a promyšleně a společně se vydáme směrem k zodpovědnému, férovému a efektivnímu vymáhání dluhů. Anebo dostane přednost politicky líbivé a rychle spíchnuté řešení, které vrhne věřitele, dlužníky i nás po 15 letech znovu do divokých devadesátých let,“ uzavřela Pavla Fučíková.

Na mimořádném sněmu podpořili význam exekutorů pro právní stát prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová a předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš, který byl ministrem spravedlnosti v době ustavení Exekutorské komory.

Další článek



Další články

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 6 hodinami  |  Rybová Romana

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Včera  |  Pospíšil Aleš
Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Včera  |  Pospíšil Aleš
8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

8 poplatků, které chytří lidé zkrátka neplatí

Jestliže chcete skutečně ušetřit, udělejte si inventuru v poplatcích.

Včera  |  web Investiční  |  12

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Penzijní spoření: Vše, co potřebujete vědět

Podívejme se na jednotlivé výhody, stejně jako rizika.

Včera  |  Skálová Jana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více