FinExpert.e15.cz

Dlužíte na daních? Využijte posečkání

Když nemáte z čeho, můžete berňák požádat o posečkání.

Dlužíte na daních? Otázka, která nemusí být tak úplně od věci, jelikož taková nemilá situace se prostě může stát každému (podnikateli). Kvůli druhotné platební neschopnosti, kvůli investicím do rozvoje podnikání, kvůli tomu, že v tuhle chvíli právě nemáte na účtu dost peněz... Prvním pravidlem, pokud taková situace nastane, je nebýt pasivní, nýbrž komunikovat se správcem daně. Jste-li kontaktní, držíte smluvená ujednání a vůbec plníte si své povinnosti nepeněžité povahy - zejména podáváte papíry (rozuměj daňová tvrzení) v termínech, jde vše výrazně snáz. Na druhé straně jsou také jen lidé, kteří vám veřte nebo ne, nechtějí házet klacky pod nohy.

shutterstock_233436529.jpg
Nestrhejte před berními úředníky hlavu do písku, jsou to tak jen lidé a lepší než „papírová válka“ je osobní domluva (obr.: shutterstock.com)

Samozřejmě záleží na konkrétní situaci, ale pokud správce daně, který daň vyměří postoupí váš nedoplatek vymahačům, budete mít problém. A těm je vždy lepší předcházet. Finanční úřady mají totiž přísnější režim. Ministr financí Andrej Babiš žádá zlepšit výběr daní, chce efektivnější kontrolu i vymáhání nedoplatků. Máte-li jen jeden nedoplatek na jedné dani, jsou úředníci povinni vám zaslat vyrozumění o výši daňového nedoplatku, než přijdou na řadu vymahači. Dlužíte-li i jinde, nemusí vás vyrozumět.

Žádost odůvodněte a tvrzení podložte

Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád naštěstí na tuto situaci pamatuje, dle § 156 může být daň posečkána, respektive splátkována (dále jen posečkání). Nastudovat ho můžete na portále veřejné správy.

Výhodou tohoto institutu je mimo jiné, že úrok z posečkané částky je o sedm procentních bodů nižší než „plná sazba“ a také to, že v případě žádosti o bezdlužnost vám úřad vystaví potvrzení, že jste „čistí“. Tzv. potvrzení o bezdlužnosti je třeba pokud se například ucházíte o zakázku. V opačném případě by pro vás soutěž skončila hned na startu. Ale pozor, na žádost o posečkání je třeba kolek za 400 Kč, ale hlavně: musí být řádně odůvodněna a tvrzení v ní uvedená podložena. Například výpisy z bankovního účtu, neuhrazenými fakturami či jinými účetními doklady, ze kterých zkrátka plyne, že to myslíte upřímně a daň uhradíte jakmile budete mít peníze.

Zákonné důvody pro posečkání daně:

  • pokud by neprodlená úhrada znamenala pro daňový subjekt vážnou újmu,
  • pokud by byla ohrožena výživa daňového subjektu nebo osob na jeho výživu odkázaných,
  • pokud by neprodlená úhrada vedla k zániku podnikání daňového subjektu, přičemž výnos z ukončení podnikání by byl pravděpodobně nižší než jím vytvořená daň v příštím zdaňovacím období,
  • není-li možné vybrat daň od daňového subjektu najednou, nebo
  • při důvodném očekávání částečného nebo úplného zániku povinnosti uhradit daň.

Myslete na to, že správce daně při rozhodování, zda vám žádost schválí, vychází z podkladů, které má již shromážděny ve vašem spise, z tvrzení uvedených v žádosti a z dokladů, které k žádosti připojíte. Vězte, že i když žádost obsahuje precizně popsanou skutkovou podstatu vymezenou v § 156 odst. 1 písm. a) až e) daňového řádu (viz výše), avšak bez doložení tvrzení uvedené v žádosti, a ani správce daně nemá vaše tvrzení jakkoliv podepřeno obsahem daňového spisu, vystavujte se riziku negativního rozhodnutí.

Sliby, chyby. Splátky hraďte včas

V takovém případě můžete být vyzváni k doplnění žádosti. Proto přebírejte poštu, respektive vybírejte datovou schránku. Dále: správce daně vám pravděpodobně vyjde vstříc, pokud sami navrhnete zástavu. Třeba nemovitost. Dále vězte, že dle zákona má berňák 30 dní na rozhodnutí a také, že posečkat nelze cokoli. Zejména to, co odvádíte za zaměstnance (zálohy na daň z příjmů, srážkovou daň, pojistné na důchodové spoření), jelikož jde o jejich daně, nikoli vaše...

Spoříme | Legislativa | Penzijní připojištění | Důchodová reforma

Druhý pilíř za rok skončí

Od 1. ledna 2016 můžete spořit na „penzijko“ nebo si nechat peníze vrátit. Zrušení nebude za hubičku.

Pokud vám „finančnák“ vyhoví, pak zpravidla s podmínkou včasné a řádné úhrady všech následujících platebních povinností a převedení všech přeplatků a vratek (například nadměrný odpočet DPH) na splátkovanou daň. Rozhodnutí o povolení posečkání si dobře přečtěte a v kalendáři si červenou fixou zakroužkujte termíny splátek. Pokud se totiž zpozdíte, třeba i o jediný den, celé posečkání padá a jste tam, kde jste byli na začátku.

shutterstock_232473559.jpg
Podáváte-li veškerá přiznání včas, máte schůdek do nebe, protože i k tomu správce daně přihlíží (obr.: shutterstock.com)

Rozhodující je datum, kdy je platba připsána na účet správce daně, při platbách bankovním převodem na tuto skutečnost myslete. Samozřejmě můžete využít i pokladny finančních úřadů, ale zpravidla jen v úřední dny. Po skončení posečkání vám berňák ještě pošle platební výměr na úrok z posečkané částky, jeho úhradou je celá záležitost uzavřena. Další užitečné informace o posečkání daně najdete opět na portálu veřejné správy.

Další článek


 

 


Další články

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Před 2 hodinami  |  Schwarzmann Marek
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

Před 1 hodinou  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX853.070-0.58 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ415.500-0.36 %
Erste Bank690.000-0.71 %
Fortuna92.0001.10 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více