FinExpert.e15.cz

Dluhopisy do portfolia každého většího investora

Říká v rozhovoru Petr Kolbušovský, portfolio manager Raiffeisen Bank. Co dále soudí o dluhopisech?
  • Jak velké jsou možnosti pro drobného investora na dluhopisovém trhu, pokud se nejedná o nepřímé investice prostřednictvím dluhopisových fondů, ale o přímé investice prostřednictvím nákupu konkrétních dluhopisových titulů?
Záleží na tom, co ještě považujeme za drobného investora. Investor, který chce investovat desítky tisíc, může jen výjimečně dělat něco jiného, než investovat prostřednictvím dluhopisového fondu. S přibývajícím objemem prostředků určených k investování rostou také možnosti. Desetitisícové částky lze ovšem smysluplně investovat do konkrétních dluhopisových titulů jen výjimečně. Statisícové částky již určité možnosti skýtají.fotka.jpg
 
V bankách se dají v těchto objemech celkem běžně koupit (i prodat) hypotéční zástavní listy. Pokud má klient s nějakým obchodníkem komisionářskou smlouvu, je občas možné se dohodnout o nákupu státního nebo korporátního dluhopisu. Obchodník papíry většinou prodává z vlastní knihy, nebo je pro klienta nakoupí v primární aukci. Poměrně vhodné jsou v tomto případě takzvané eurobondy. Způsob, kterým se obchodují, umožňuje obchodníkovi koupit pro klienta i malé množství s malými náklady.
 Petr Kolbušovský
Člověka, který disponuje miliony, nebudu pro účely tohoto článku považovat za drobného investora, přestože na skutečné obchodování s dluhopisy nejsou ani miliony nic moc. Na „skutečném“ trhu se dělají obchody s minimálně 10 milionovými objemy.
 
Většině drobných investorů bych ovšem doporučil investovat prostřednictvím fondů. Nejde ani tak o omezený výběr a vysoké transakční náklady spojené s malým objemem. Pro investice do dluhopisů je potřeba mít určité základní znalosti. Pokud ale někdo tyto znalosti má a má představu o svém investičním horizontu, pak nevidím důvod, proč by si neměl koupit třeba hypotéční zástavní list. Představa, že bude aktivně obchodovat na dluhopisovém trhu je ovšem nereálná.
 
  • Co soudíte o investicích do cizoměnových nástrojů dluhopisového trhu z pohledu drobného českého investora, jehož referenční měnou je CZK? Doporučoval či nedoporučoval byste tyto investice a z jakého důvodu?

Zanášet do dluhopisové investice měnové riziko bych rozhodně nedoporučoval. Většina investorů chápe dluhopisy jako bezpečnou investici s omezeným potenciálem výnosů. Pokud drží dluhopis až do splatnosti, pak dokonce s dopředu spočitatelným výnosem. Pohyby měnových kurzů jsou v porovnání s výnosem dluhopisu příliš velké a celý obchod okamžitě posunou do kategorie nevypočitatelné spekulace. V posledních letech byla většina investic do cizoměnových dluhopisů (měřeno v české koruně) spíš ztrátovou záležitostí.

 
  • O investicích na dluhopisovém trhu se obecně hovoří ve spojení s konzervativním investorem. Mají ovšem dluhopisy své místo i v portfoliu částečně agresivního investora? A z jakého důvodu?
Někdo se mnou možná nebude souhlasit, ale domnívám se, že dluhopisy by neměly chybět v portfoliu žádného většího investora. Ani subjekt, který má velmi dlouhý investiční horizont nikdy neví, zda nebude nečekaně potřebovat peníze v době poklesu na akciovém trhu. Dluhopisy také výrazně stabilizují portfolio tím, že jejich ceny se často vyvíjejí v protitaktu s cenami akcií.
 
  • Které faktory a jakým způsobem nejvíce ovlivňují cenu dluhopisů?
Ceny na dluhopisovém trhu nejvíce ovlivňuje nastavení úrokových sazeb. Jednotlivé dluhopisy ovšem reagují na změny úrokových sazeb různě citlivě (záleží na době do splatnosti, velikosti kuponu a na dalších parametrech). Cenu konkrétního dluhopisu může také zcela zásadně ovlivnit změna názoru investorů na finanční zdraví emitenta (jeho schopnost dluhopis splatit).
 
  • O dluhopisech se obecně říká, že to jsou finanční aktiva s relativně nízkou rizikovostí, oproti např. akciím. Určitá rizikovost je ovšem spojena i s dluhopisy. Jakými faktory je rizikovost u dluhopisů nejvíce ovlivňována? 
Rizikovost dluhopisů má více rovin. Nejhorší, co se investorovi může stát je, že emitent nedodrží své závazky. Toto, takzvané kreditní riziko, lze minimalizovat výběrem emitenta. Cena dluhopisu se v čase mění. Při nákupu zpravidla známe výnos do splatnosti, nevíme ale, kolik na dluhopisu vyděláme/proděláme, pokud jej prodáme před jeho splatností. Změna ceny dluhopisu je velmi často způsobena změnou úrokových sazeb. Nakonec, i pokud dluhopis držíme až do splatnosti (např. 5 let), můžeme zjistit, že výnos, který jsme při nákupu přesně znali (a připadal nám atraktivní), není, z pohledu toho jak se následně vyvíjely úroky na jiných aktivech, vlastně nic moc. Dalším rizikem může být likvidita. Různé, především menší emise se časem přestanou aktivně obchodovat. Pokud je chci předčasně prodat, těžce hledám kupce a musím se spokojit s nízkou cenou.
 
  • Co soudíte o relativně nových typech dluhopisů, které bývají spojeny s větší rizikovostí než tradiční dluhopisy, z pohledu jejich vhodnosti a dostupnosti pro drobné investory? Jedná se např. o akciové dluhopisy (jedna z forem strukturovaných dluhopisů) apod. 
Akciové dluhopisy jsou deriváty, v jejichž konstrukci může být zabudováno značné riziko. Jedná se většinou o spekulaci na růst/pokles nějakého indexu, akcie či jiného aktiva. Nic proti nim nemám, ale myslím si, že se jedná v podstatě o úplně jiný typ investice, než je investice do dluhopisu.
 
  • Jak vidíte vývoj dluhopisového trhu v nadcházejícím období? Máte nějaký osobní tip, kam by investice měly směřovat, či kam by naopak směřovat neměly?
Jde o to, v jakém časovém horizontu uvažuji. České dluhopisy v posledních dnech rostly a je možné čekat mírnou korekci. V horizontu řekněme půl roku vidím prostor pro jejich další posílení. Je třeba si navíc uvědomit, že i kdyby se ceny neměnily, investor vydělává také na nabíhajícím kuponu. V současné nejisté situaci a kreditním problémům na zahraničních trzích bych preferoval dluhopisy renomovaných emitentů s vysokým ratingem, případně státní dluhopisy. To i za cenu o něco nižšího výnosu do splatnosti.

 

Rozhovor vyšel v květnovém čísle časopisu Osobní finance

Další článek


 

Související články

 


Další články

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Právě teď  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Právě teď  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Před 6 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 14 hodinami  |  Štarková Petra  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX886.9701.23 %
CETV56.800-0.61 %
ČEZ429.2000.28 %
Erste Bank655.2002.82 %
Fortuna85.0000.00 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více