FinExpert.e15.cz

Diamant je investiční jistota s estetickým aspektem

Praha, 14. září 2016

Diamant je v porovnání s ostatními investičními nástroji spíše konzervativní investice. Nicméně kromě jistoty přinese i potěšení. Může být dárkem, může se z něho stát i šperk, který si sami navrhnete. Diamanty měly vždy dobrou image, jsou prý věčné a nakonec zhodnocení 98,7 % v případě 5 karátových kamenů od roku 2006 do roku 2015 není vůbec špatná investiční vizitka.

Diamant jako součást investičního portfolia je relativně novou záležitostí. První celosvětový fond orientující svůj kapitál na nákup a správu diamantů vznikl až v roce 2012. Přesto tato komodita za posledních deset let nezaznamenala výraznější propady ceny, maximálně v jednotkách procent. Zato nárůsty ceny byly i dvojciferné. V porovnání s jakými pohyby a fluktuacemi prošly za tu dobu jiné investiční nástroje, jsou diamanty sázkou na jistotu. Počátkem tohoto roku dokonce vznikla virtuální měna PinkCoin, která je barevnými diamanty kryta.

“Z naší obchodní praxe vím, že jde o velmi konzervativní produkt s velkou mírou investiční jistoty. Proto když lidé v dobách krize po roce 2008 cítili nejistotu, tak nakupovali diamanty. Naopak v  období stability upřednostňují investoři jiné investiční nástroje, a diamanty tedy  většinou tolik nerostou,” říká Luboš Říha, prezident DIC, a doplňuje: ”Častým důvodem, proč zařadit diamant do svého investičního portfolia je také touha lidí diamanty vlastnit, cítí k nim silný emoční vztah. Kromě investiční hodnoty, kdy může také fungovat jako generační uchovatel hodnoty, oceňují i hodnotu estetickou a hmatatelnost tohoto reálného aktiva.”

V začátcích prodeje investičních diamantů na českém trhu byli investoři zdrženliví a často kupovali diamanty, aniž by řešili jejich parametry. V současné době je trh již vyspělejší a investoři více sofistikovanější. “Dnes, když jednáme s klientem, zpravidla přesně ví, co chce. Sice stále český trh nedosahuje takové dynamiky jako trhy západní Evropy, ale v porovnání s trhy na východ od našich hranic je na velice dobré úrovni,” říká Říha.

Koupit menší nebo větší kámen? Záleží na zamýšleném investičním účelu a časovém horizontu. V případě potřeby snadněji prodáte kámen menší. Na druhou stranu jsou menší kameny citlivější na cenotvorné trendy a více podléhají  výkyvům trhu. Pro trvalejší uchování hodnoty se pak hodí kameny od tří do pěti karátů. U každého kamene jsou pak důležité další parametry jako barva a čistota. Samozřejmě nesmí chybět certifikát původu. 

Další článekDalší články

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

Co tedy mohou hry vašim potomkům přinést?

Před 7 hodinami  |  Štarková Petra  |  7

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Před 10 hodinami  |  FinExpert.cz
Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Rozlučte se s nejvýhodnějšími kreditními kartami na trhu...

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

21.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  4

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více