FinExpert.e15.cz

Diamant je investiční jistota s estetickým aspektem

Praha, 14. září 2016

Diamant je v porovnání s ostatními investičními nástroji spíše konzervativní investice. Nicméně kromě jistoty přinese i potěšení. Může být dárkem, může se z něho stát i šperk, který si sami navrhnete. Diamanty měly vždy dobrou image, jsou prý věčné a nakonec zhodnocení 98,7 % v případě 5 karátových kamenů od roku 2006 do roku 2015 není vůbec špatná investiční vizitka.

Diamant jako součást investičního portfolia je relativně novou záležitostí. První celosvětový fond orientující svůj kapitál na nákup a správu diamantů vznikl až v roce 2012. Přesto tato komodita za posledních deset let nezaznamenala výraznější propady ceny, maximálně v jednotkách procent. Zato nárůsty ceny byly i dvojciferné. V porovnání s jakými pohyby a fluktuacemi prošly za tu dobu jiné investiční nástroje, jsou diamanty sázkou na jistotu. Počátkem tohoto roku dokonce vznikla virtuální měna PinkCoin, která je barevnými diamanty kryta.

“Z naší obchodní praxe vím, že jde o velmi konzervativní produkt s velkou mírou investiční jistoty. Proto když lidé v dobách krize po roce 2008 cítili nejistotu, tak nakupovali diamanty. Naopak v  období stability upřednostňují investoři jiné investiční nástroje, a diamanty tedy  většinou tolik nerostou,” říká Luboš Říha, prezident DIC, a doplňuje: ”Častým důvodem, proč zařadit diamant do svého investičního portfolia je také touha lidí diamanty vlastnit, cítí k nim silný emoční vztah. Kromě investiční hodnoty, kdy může také fungovat jako generační uchovatel hodnoty, oceňují i hodnotu estetickou a hmatatelnost tohoto reálného aktiva.”

V začátcích prodeje investičních diamantů na českém trhu byli investoři zdrženliví a často kupovali diamanty, aniž by řešili jejich parametry. V současné době je trh již vyspělejší a investoři více sofistikovanější. “Dnes, když jednáme s klientem, zpravidla přesně ví, co chce. Sice stále český trh nedosahuje takové dynamiky jako trhy západní Evropy, ale v porovnání s trhy na východ od našich hranic je na velice dobré úrovni,” říká Říha.

Koupit menší nebo větší kámen? Záleží na zamýšleném investičním účelu a časovém horizontu. V případě potřeby snadněji prodáte kámen menší. Na druhou stranu jsou menší kameny citlivější na cenotvorné trendy a více podléhají  výkyvům trhu. Pro trvalejší uchování hodnoty se pak hodí kameny od tří do pěti karátů. U každého kamene jsou pak důležité další parametry jako barva a čistota. Samozřejmě nesmí chybět certifikát původu. 

Další článekDalší články

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Před 9 hodinami  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Před 10 hodinami  |  Ondráčková Kamila
6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

6 tipů, jak zvládnout daňové přiznání na poslední chvíli

Řada podnikatelů vyplňuje přiznání ve stresu. Jak se vyvarovat chyb?

Před 13 hodinami  |  Kleinová Andrea

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Nájem a daně v příkladech aneb Jak vyplnit „přiznání“

Týká se vás i příloha číslo dvě daňového přiznání.

Před 16 hodinami  |  Gola Petr

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Hypotéka vs. pronájem: Co se vyplatí?

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více