FinExpert.e15.cz

Deset věcí, se kterými počítat při práci z domova

Pracovat z domova vypadá na první pohled velmi lákavě.

Internet a technologický pokrok umožňují čím dál vyššími počtu zaměstnanců pracovat alespoň část pracovní doby z domova. Práce z domova však není pro všechny. S čím je potřeba při práci z domova počítat? 

Zaměstnavatelé umožňující práci z domova snižují náklady, zvyšují svoji image a prestiž. Někteří zaměstnanci dají přednost práci z domova před konkurenční nabídkou s vyšším finančním ohodnocením. Díky práci z domova, tak může získat firma talentované zaměstnance. Prací z domova získává zaměstnanec i čas navíc. Dojíždění do práce zabere některým zaměstnancům hodně času. Zaměstnanec pracující z domova získává tento čas pro sebe. Kdo se dokáže přizpůsobit požadavkům a podmínkám práce z domova, je spokojený. Pohoda a klid se následně přesouvají i do profesního života. Pracovat z domova vypadá na první pohled velmi lákavě, tato práce však není pro každého, i když mu to povaha vykonávané práce umožňuje.

Vyděláváme | Podnikání | OSVČ

Deset důvodů, proč být OSVČ

Každodenní život OSVČ a zaměstnance je v mnoha ohledech rozdílný.

Vysoká orientace na výkon

Práce z domova je specifická a je vhodná především pro schopné zaměstnance. Práce z domova v první řadě vyžaduje vysokou soustředěnost a ponoření do práce. Při práci z domova není rozhodující, zdali daná činnost zabrala 20 hodin nebo 14 hodin. Rozhodující je kvalita a dodržení daného termínu. Když se ztrácí čas a práce není efektivně promyšlená, tak se může z domova udělat v konečném důsledku méně než ve firmě a za více času. 

Samostatnost je nutností

Zaměstnanci, kteří potřebují svoji činnost častěji konzultovat s kolegy nebo se šéfem, nemohou z domova pracovat. Při práci z domova je podíl vlastní samostatnosti mnohem vyšší, neboť chybí přímý osobní kontakt, který je pro řešení pracovních úkolů vždy lepší než telefon nebo email. 

Práci je potřeba dobře organizovat

Pro splnění zadání je potřeba mít vše pečlivě zorganizované. Při pobytu doma je potřeba důsledně oddělovat pracovní činnosti od ostatních. Pro práci je dobré mít předem vyhrazen čas a vždy přesně vědět, co je potřeba udělat. Sladit zábavu a práci v jednom bytě nebo domku není jednoduché. Bez dobré organizovanosti přicházejí potíže. Cestou do práce a z práce je čas si „vyčistit“ hlavu od pracovních problémů a přeorientovat se na rodinu. To při práci z domova odpadá. Mnohem rychleji se nepohoda a problémy přenáší na ostatní, což není správně. Vykonávaná práce z domova by měla alespoň trochu bavit, není dobré dělat doma pracovní činnosti, které jsou nepříjemné. 

Rozhoduje se více než v práci

Zaměstnanci pracující z domova musí počítat, že budou muset dělat více vlastních rozhodnutí. Konzultace jsou méně časté. Vlastní zodpovědnost je tedy mnohem vyšší, neboť u většiny pracovníků postupů a úkolů je více řešení a je potřeba se rozhodnout co nejlépe a nejrychleji. 

Vnitřní disciplína je velmi důležitá

Kdo chce pracovat z domova, musí mít smysl pro pořádek a řád.  Práce z domova může lehce svádět, že se zrovna dneska pracovat nemusí, že se to dožene zítra apod. Předepsaný pracovní harmonogram je nutné dodržovat a pokud možno pracovat v předstihu, aby se člověk cítil v pohodě a nebyl ve stresu. Hlavním účelem práce z domova je, že by měl být zaměstnanec více v pohodě a spokojenější. Když se však úkoly nestíhají, potom je práce z domova špatným řešením. Kdo chce pracovat z domova, ten by měl mít v sobě vysokou vnitřní disciplínu, neboť hlavním kontrolorem je sám sobě. A to je mnohdy nejhorší. 

Pozor na izolaci

Zaměstnanci pracující z domova by měli pravidelně docházet do firmy a být v živém kontaktu se svými kolegy. Živý kontakt nelze nahradit. Přílišná izolace následně snižuje produktivitu práce a má v konečném důsledku nepříjemný dopad na pracovní výsledky. Při práci z domova se může snáze stát, že se pracuje několik dní od rána až téměř do noci. To však není dobré. I při práci z domova je nutné žít jinak než prací. 

Rodina musí práci respektovat

Hlavní výhodou práce z domova má být fakt, že má zaměstnanec možnost si více čas přizpůsobit, aby se stihl věnovat rodině a svým zálibám. Velmi důležité je, aby rodina práci respektovala a nepodceňovala. Nelze dostávat další úkoly navíc, když "se pracuje doma". A nelze spoléhat na to, že se práce udělá večer nebo v noci, jak budou děti spát.  

Práce musí být prioritou

Někdy při práci z domova klesá soustředěnost, nedaří se. S ohledem na pracovní termíny není vhodné v těchto chvílích začít dělat jiné činnosti v domácnosti. Naplánovaná práce musí mít přednost před jinými činnostmi. 

Pravidelnost je základ

Soustavnost a pravidelnost je velmi důležitá. I při práci z domova je nejlepší mít pevný časový plán, kdy se které činnosti udělají. Ideální je pracovat alespoň pár hodin během dne vždy ve stejnou dobu a část přizpůsobovat aktuálním potřebám. Přílišné výkyvy v pracovní době výkonnosti nepřidávají. 

Nezapomínejte kulturně žít

I při práci z domova je nutné být neustále v kontaktu s kamarády a kolegy. Kulturně žít. Osobní komunikace je nesmírně důležitá, tvoří podstatnou část naší osobnosti. Při osamocené práci z domova se může pomalu vytrácet. Zaměstnanci pracující z domova by neměli rozhodně celý den sedět doma u počítače. V takovém případě by práce z domova nebyla žádným přínosem.

Další článek


 

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více