FinExpert.e15.cz

Deset důvodů, proč být zaměstnancem

Být osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnancem?

Přemýšlíte, zda-li být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) nebo zaměstnancem? Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. My se zaměříme na výhody standardního zaměstnaneckého poměru a uvedeme si deset důvodů, proč být zaměstnanec.

V dnešním článku se zaměříme na výhody zaměstnaneckého poměru, na výhody samostatné výdělečné činnosti se zaměříme v příštím článku. Preference každého jsou rozdílné, proto pro někoho budou zajímavější výhody, které mají zaměstnanci, pro jiné zase výhody, které mají OSVČ.

1) Zaměstnání je „jistota“

Přestože jistoty z dnešního světa mizí a situace, kdy zaměstnanec nastoupil do zaměstnání a po celý produktivní život vykonával obdobnou činnost u stejného zaměstnavatele je již minulostí, tak mají zaměstnanci mnohem vyšší jistotu práce než OSVČ. V případě, že hospodářská situace zaměstnavatele je špatná, a musí tedy snižovat počet zaměstnanců, tak mají zaměstnanci alespoň jistotu dvouměsíční výpovědní lhůty. Během této doby mají čas hledat si nové zaměstnání a přitom nadále dostávají od zaměstnavatele mzdu. Rizika spojená s  výkonem samostatné výdělečné činnosti jsou mnohem vyšší než v zaměstnaneckém poměru. V případě ekonomických problémů se ve firmách nejdříve šetří na externích činnostech, které pro firmu dělají živnostníci. Je to administrativně a právně nejjednodušší a finančně to firma pocítí poměrně rychle.

2) Placená dovolená

Dovolená je část roku, na kterou se naprostá většina zaměstnanců těší. Konečně je čas dělat věci, které nás baví po celý den a podnikat s rodinou zajímavé výlety, jet k moři nebo do hor. Prodloužená základní dovolená je navíc jedním z nejoblíbenějších firemních benefitů. Přestože zaměstnanci během čerpání dovolené nepracují, tak obdrží od svého zaměstnavatele za dobu dovolené peníze, neboť za dobu čerpání dovolené náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. OSVČ si zjednodušeně může udělat dovolenou kdy chce a jak dlouho, ale bez peněz. Řada OSVČ tak v praxi čerpá během roku kratší dovolenou než zaměstnanci.

3) Při péči o nemocné dítě dostaneme ošetřovné

Jak zajistit péči o nemocné dítě? Tuto situaci znají všichni rodiče, kteří mají malé děti, které jsou zejména v prvním „aklimatizačním“ roce ve školce často nemocné. Zaměstnavatelé pochopitelně nevidí rádi, když jejich zaměstnanci jsou příliš často doma. Řešením však je možnost vystřídání rodičů během péče o nemocné dítě. Oba partneři tak zameškají v práci přijatelnou dobu a práce se dá dohnat. Zaměstnanci mají během péče o nemocné dítě nárok na nemocenskou dávku ošetřovné. OSVČ nemohou nikdy čerpat ošetřovné.

  • Při průměrné mzdě 25 000 Kč činí denní ošetřovné 444 Kč. Maximálně je možné pobírat ošetřovné 9 dní, ošetřovné by bylo 3 996 Kč.

4) Delší nemoc neznamená finanční problémy

Všichni zaměstnanci mají v případě nemoci nejdříve nárok na náhradu mzdy od svého zaměstnavatele. V roce 2014 se pobírá náhrada mzdy v prvních dvou týdnech nemoci (od čtvrtého dne nemoci), v roce 2013 se pobírala náhrada mzdy v prvních třech týdnech nemoci. Po uplynutí této lhůty mají zaměstnanci v pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Přestože je náhrada mzdy i nemocenská nižší než běžná mzda, tak finanční zajištění rodiny během nemoci je zpravidla dostačující. OSVČ nemají na náhradu mzdy nárok, protože by to bylo proti logice věci.

Aby vznikl nárok na nemocenskou, tak by si OSVČ musely platit dobrovolné nemocenské pojištění, což je nevýhodné. Během nemoci je tak naprostá většina OSVČ bez nemocenské a tudíž bez financí. Ženy podnikatelky, které si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou).

  • Při průměrné mzdě 25 000 Kč činí v roce 2014 měsíční mateřská 17 280 Kč, nemocenská za 30 dní (od 15. dne nemoci) činí 13 320 Kč.

5) Zaměstnanci mají vyšší důchody

Důchodová legislativa prošla v posledních letech řadou změn a další výrazné změny se dají očekávat. Výše státního důchodu bude klesat. Zaměstnanci však mají důchody citelně vyšší (o desítky procent) než OSVČ. Základní vstupní údaj pro výpočet důchodu v daném roce je u zaměstnance hrubá mzda, u OSVČ je to vyměřovací základ (nikoliv zisk). Vyměřovací základ pro platbu důchodového pojištění je totiž polovina daňového základu. Nadprůměrný roční zisk 360 000 Kč odpovídá při výpočtu důchodu podprůměrné hrubé měsíční mzdě 15 000 Kč (360 000 Kč x 50 %): 12 měsíců).

  • Při výpočtu důchodu v roce 2014 a osobním vyměřovacím základu 30 000 Kč (360 000 Kč: 12 měsíců) a 39 let pojištění by byl měsíční státní důchod 11 846 Kč. Při osobním vyměřovacím základu 15 000 Kč a 39 letech pojištění by byl měsíční důchod 9 564 Kč.

6) Za daňové nesrovnalosti může zaměstnavatel

Zaměstnanci, kteří podepíší prohlášení k dani, nemají s výpočtem daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění žádné starosti. Správný výpočet a odvod povinných daní je plně v rukou zaměstnavatele. V případě, že zaměstnavatel řádně neplatí např. zdravotní pojištění, tak zaměstnanci nemohou být sankciováni ze strany zdravotní pojišťovny, jedná se vždy o problém zaměstnavatele. OSVČ zodpovídají samy za všechny problémy a nesrovnalosti.

7) Mzda se dostává včas

Zpravidla zaměstnanci dostávají mzdu v pravidelném termínu na svůj účet, za uplynulý měsíc následující měsíc. Jestliže zaměstnanec nedostane mzdu za daný měsíc, tak v případě soudního sporu je velká pravděpodobnost, že ušlou mzdu soudně vymůže. Neplacení faktur není v Česku ničím neobvyklým, s dodržením lhůty splatnosti si hodně odběratelů hlavu neláme. Drtivá většina OSVČ má praktické zkušenosti, že nedostaly za odvedenou práci zaplaceno.

8) Odstupné

Při splnění zákonných podmínek mají zaměstnanci v případě obdržení výpovědi ze strany zaměstnavatele nárok na odstupné. V kombinací s výpovědní lhůtou, mají zaměstnanci lepší výchozí pozici při ukončení jednoho zaměstnaní a hledání nového než OSVČ, které mohou skončit ze dne na den a bez peněz.

9) Podpora v nezaměstnanosti je vyšší

Stejně jako důchod se počítá z vyměřovacího základu, tak i podpora v nezaměstnanosti. Zaměstnanci mají tedy zpravidla mnohem vyšší případnou podporu v nezaměstnanosti než OSVČ. Neprosperující samostatná výdělečná činnost negativně ovlivní ekonomickou situaci OSVČ na dlouhou dobu dopředu.

10) Limit u zaviněné škody je omezen

Zaměstnanci jsou chráněni zákoníkem práce, kde je omezena pracovní doba, mají nárok na zákonné příplatky apod. Při zavinění škody činí náhrada škody ze strany zaměstnance maximální 4,5násobek průměrného měsíčního výdělku. Drobní živnostníci ručí celým svým majetkem.

Další článek


 

celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak já mám kolem sebe plno OSVČ, kteří jsou na volné...
Fifky
22. 2. 2014, 18:20
Pro "aaa". Neexistuje jediný racionální důvod, proč ...
Hanz
7. 2. 2014, 00:36
špatně je především to, že jako OSVČ odvedete státu ...
aaa
22. 1. 2014, 12:06
Toto není hypotéza ale prostý fakt. Zaměstnanec si n...
aaa
22. 1. 2014, 11:58
Nesmysl. To, že je někdo zaměstnanec, ještě neznamen...
aaa
22. 1. 2014, 11:52

Další články

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho.

Před 1 hodinou  |  Fichtner Vladimír  |  11

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Včera  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Včera  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Včera  |  Skálová Jana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více