FinExpert.e15.cz

Daně: Měli jsme se za socialismu lépe?

Daně nebyly pouze zdrojem financí, měly také přerozdělovací funkci.

Panovníci, ekonomové a politici se již od pradávna snažili vyzískat co nejvíce finančních prostředků na provoz státního aparátu a ovlivňování hospodářského vývoje. Za socialismu byly daně především jedním ze zdrojů, jak finančně zajišťovat každoročně centrem stanovený plán. Daně ale nebyly pouze zdrojem financí, měly také silnou přerozdělovací funkci, která zcela podlamovala základní tržní principy hospodaření a motivaci podniků. A tak například podnikům, které vykazovaly pozitivní hospodářské výsledky, byly odčerpávány volné finanční prostředky až do výše 90 % a následně přerozděleny formou dotací podle plánovaných potřeb.

Vyděláváme | Zajímavosti | Srovnání

Mzdy v Německu

Německá ekonomika je největší v EU, po Číně je Německo druhým největším exportérem světa. Jak vysoké jsou mzdy v Německu?

Daně nebyly spravedlivé ani neutrální ani vůči jedincům - míra zatížení nezávisela v první řadě na výši daňového základu, ale na druhu zdroje - vysoké sazby daní a omezení odečitatelnosti nákladů z daní také velmi efektivně eliminovaly podnikatelskou aktivitu jednotlivců. Např. v rámci zemědělské daně placené občany jednotlivci se odvedlo z každých 100 korun nad 46 000 ročního daňového základu až 85 korun.

 

Škodovku dnes koupíme o polovinu levněji 

 

Daň z příjmu – dle zásluh

Systém daní z příjmu zohledňoval velký počet kritérií, jako jsou pohlaví, věk, invalidita, počet vyživovaných osob, ale také taková, která nám z dnešního pohledu přijdou spíše neuvěřitelná: osamělost, odbojářské zásluhy, či původ výher. A tak nebyly daněny odměny za zásluhy, např. při příležitosti udělení čestných titulů, jako byly „Průkopník socialistické práce“, „Vzorný pracovník podniku“, medailí „Za mimořádné zásluhy v ROH“, odznaku v soutěži „Jezdím bez nehod“ apod. Na druhou stranu však systém také nijak nebral v úvahu hranici chudoby (která ani nebyla slučitelná se socialistickou ideologií), když zdaňoval částky již od 200 Kč.

Daně v roce 1983

V roce, v němž jsem se narodila, platil na území tehdejší Československé socialistické republiky Zákon č. 76/1952 Sb., o dani ze mzdy. Předmětem zdanění byly podobně jako dnes mzda a funkční požitky (tedy plat funkcionářů), zdanění nepodléhala nemocenská, důchody a přídavky na děti. Systém daňové konstrukce neznal celkový roční příjem občana, na rozdíl od dneška se u nás zdaňovalo měsíčně, a to dle následujícího přepočtu (pro poplatníky vyživující 2 osoby):

Klepněte pro větší obrázek

Tento poměrně jednoznačný princip zdanění však byl zdeformován mnoha výjimkami. Jednou z nich byla i tzv. Oslovská daň, jak se lidově nazývalo zdanění osob starších 25 let, které neměly děti. Pokud vydělávaly více než 560 Kč měsíčně a vyživovali nejvýše jednu osobu, zvýšila se jejich základní daň mezi 25 a 50 lety u mužů a mezi 25 a 45 lety u žen o celých 60 %. Naopak tři vyživované osoby snižovaly daň o 30 %, čtyři o 50 %, v případě 5 a více vyživovaných osob byla sleva na dani dokonce 70 %.

Pokud rozvedení, ovdovělí či svobodné matky vyživovali alespoň jedno dítě, pro účely stanovení daně se jim počítala jedna osoba navíc, stejně tak i pokud byl poplatník invalidní či vyživoval invalidní osobu, v případě plně invalidních se přičítaly dokonce vyživované osoby. Také vdovám po odbojářích či obětech bojových událostí přičítala jedna vyživovaná osoba. Systém zdanění byl ve výsledku velmi složitý a neprůhledný.

A jak jsme se měli za socialismu oproti dnešku?

V mnoha případech dnes ušetříme (elektronika, čokoláda, maso, vejce), v jiných si zase významně připlatíme (především služby).

Tabulka – přepočet cen výrobků a služeb dle střední mzdy (mediánu) 1989 vs 2012

V roce 1989 činil medián 3 000 Kčs, v roce 2012 již 21 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Celá tabulka zde: http://www.zakomunistu.cz/

Další článek


 

celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

To je chyba mládí nechtít srovnávat. Protože by se t...
Darina
17. 7. 2016, 14:33
Dřív jste byl nesvobodný a dostal jste najíst. Dnes ...
Radek
3. 6. 2014, 13:56
Že tě hanba nefackuje ty systémový poskoku.Uváděj no...
Pavel Marek
2. 6. 2014, 18:02
Zase Škodovka tehdy měla 900 kg a dnes má 1300 kg, n...
Hunter
17. 5. 2014, 20:25
My mladí jsme socialismus naštěstí nezažili. A proto...
Hunter
17. 5. 2014, 20:21

Další články

Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Právě teď  |  Fórum FinExpert.cz
Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Podporu lze získat z dotačního programu Nová zelená úsporám, stejně jako z tzv. kotlíkových dotací.

Před 3 hodinami  |  Poncarová Jana

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

Dá se i s miminkem ušetřit? Připravili jsme pro vás 10 tipů.

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana  |  1

Srovnání předplacených karet

Srovnání předplacených karet

Předplacená karta, na rozdíl od debetní či kreditní karty, není spojena s žádným konkrétním účtem či jménem. Je tedy zcela anonymní.

3.  10.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Kolik skutečně zaplatíme na daních?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Při každodenních nákupech se platí DPH.

Před 14 hodinami  |  Gola Petr  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Děti | Zajímavosti | Šetříme | Nakupujeme

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

Dá se i s miminkem ušetřit? Připravili jsme pro vás 10 tipů. více