FinExpert.e15.cz

Co dělat, když nemohu splácet úvěr

Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte.

Asi bychom dlouho hledali rodinu nebo osobu, která nemá žádný úvěr, hypotéku nebo jiný dluh. Je jasné, že dluhy se musí splácet. Co ale nastane, pokud se dostaneme do situace, kdy prostě nemáme prostředky na to, abychom splátky platili? Dá se vůbec tento problém řešit, nebo je to neřešitelné a o všechno přijdeme? Zeptali jsme se bank a finančních poradců.

Jak postupovat, pokud nemohu splácet

Je jasné, že do finančních problémů se může dostat každý. Je ale potřeba vše začít okamžitě řešit. Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte. Můžete tak hledat řešení, jak z této situace ven tak, aby bylo dobré pro obě strany. Banka vám nabídne několik možností, jak vše vyřešit. Za prvé vám může na nějakou dobu odložit splátky úvěru. Vy se tak můžete z finančních problémů lépe vzpamatovat. Pokud víte, že špatná finanční situace se vás bude držet po delší dobu, lze prodloužit splácení úvěru a tím se vám logicky sníží měsíční splátka. Až na tom budete finančně lépe, můžete si splátky opět navýšit.                                                    

Jestliže vám je jasné, že se z problémů jen tak nedostanete, můžete nemovitost, na kterou jste měli hypotéku prodat a z takto získaných peněz doplatit úvěr a pořídit si jiné bydlení. Je lepší, když se k tomuto kroku rozhodnete sami, než když vás donutí banka.            

Půjčujeme si | Rodinný rozpočet | Zákony | Hypotéky

Hypotéka a rozvod: Jak situaci vyřešit?

Hypotéka je dlouhý běh. Může se stát, že vydrží déle než manželství.

Proti neschopnosti splácet se můžete také pojistit. „Lidé, kteří si berou úvěr, by měli myslet i na rizika, proto by samozřejmou součástí procesu mělo být i pojištění schopnosti splácet – tj. pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání nebo snížení příjmu způsobeným úrazem či nemocí. Nejčastějšími důvody pro nesplácení úvěrů jsou právě ztráta zaměstnání nebo jeho změna. S tím spojené snížení příjmu má pak za následek neschopnost splácet,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

Na jak dlouho jde odložit splácení? Co pro to udělat?

Většinou jde splácení odložit na dobu 3 až 6 měsíců. Je třeba si ale uvědomit, že budete i nadále platit úroky. Neznamená to tedy, že po dobu půl roku nebudete dávat bance ani korunu. Banka od vás bude požadovat potřebné dokumenty jako je například potvrzení o dlouhodobé nemoci, ztrátě zaměstnání, závažné události v rodině, atd. Bude na bance, jak klientovu situaci posoudí. „Především u hypoték a také u spotřebitelských úvěrů je v ojedinělých a opravdu mimořádných případech hodných zvláštního zřetele možné zákazníkovi individuálně pomoci také dalšími nástroji jako jsou restrukturalizace úvěru nebo dokonce tzv. úvěrové prázdniny, během kterých po sjednanou dobu neplatí vůbec nic. Jedná se o možnosti, které využíváme v opravdu extrémně složitých situacích pro zákazníka jako například když tragicky zemře otec od rodiny, jehož příjem je pro domácnost stěžejní, a matka na rodičovské dovolené sama vychovává několik dětí a je v hmotné nouzi,“ doplňuje Pavel Vlček z mBank.

Co vám hrozí, pokud přestaneme splácet bez domluvy s bankou

Banka se s vámi bude snažit spojit a domluvit se. Jestliže stále nebudete reagovat, bude se vše řešit soudní cestou. V konečném případě dohází až na dražbu nemovitosti. Pokud nebudete komunikovat, může se vám to pěkně prodražit. Mohou vám být uděleny sankce za zaúčtování poplatků za odeslané upomínky, naúčtování sankčních úroků z nezaplacené částky po splatnosti za období, po které bude v prodlení.

Co když klient nebude moci už nikdy splácet

Samozřejmě může nastat situace, kdy budete vědět, že už nikdy nebude schopni hypotéku splácet, například v případě rozvodu. Je jasné, že v tomto případě o nemovitost přijdete. Můžete ji buď prodat, nebo dluh převezme třetí osoba. „V tomto případě kupující převezme stávající dluh u banky a bude pokračovat ve splácení hypotečního úvěru se všemi podmínkami, které byly sjednány. Jako zástava bude i nadále sloužit prodávaná nemovitost,“ dodává Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.

TIP: zkuste si hypotéku nanečisto

Zjistíte tak, jestli jste opravdu schopni ze svých příjmů takový závazek utáhnout. „Hlavní princip spočívá v tom, že potenciální žadatel si po nějakou dobu před samotnou žádostí o hypoteční úvěr odkládá finanční prostředky ve výši předpokládané splátky úvěru a tím prakticky testuje, zda je schopen s tímto závazkem reálně fungovat. Druhým efektem je zároveň naspoření finanční rezervy, která by v případě, jako je např. ztráta zaměstnání, dokázala pokrýt nezbytné výdaje rodiny včetně splátky hypotéky,“ radí Ondřej Vršecký, analytik financování bydlení ze společnosti Broker Consulting. 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Bohužel v praxi některé banky u hypotečního úvěru po...
Radim Hamáček
12. 12. 2015, 11:04
Dobrý den, pokud již nemůžete dále splácet a již ne...
Ondřej Čížek
30. 9. 2015, 13:59
kecy. v bance jsem byl vcas, vykaslali se na me a ro...
tomi
8. 9. 2015, 06:33

Další články

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Včera  |  Rybová Romana
30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

V roce 2017 budou živnostníci platit více na zdravotním pojištění.

Včera  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD23.984 Kč0.634 %
Britská libraGBPGBP31.747 Kč1.039 %
Japonský jenJPYJPY23.925 Kč0.476 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč-0.055 %
více...
PX858.3800.9 %
CETV58.2000.61 %
ČEZ417.3000.02 %
Erste Bank691.5002.49 %
Fortuna95.8001.97 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více