FinExpert.e15.cz

ČNB: v nouzi poznáš odboráře

Praha, 11. prosince 2015

Dva roky po první devizové intervenci ČNB je dle právě zveřejněných dat růst cen na nule, a to i navzdory tomu, že ekonomice se vede nejlépe od předkrizových let.  V listopadu 2015 se totiž cenová hladina meziročně zvedla překvapivě jen o 0,1 %, díky potravinám, které v rámci PPI i jinde v regionu rostou, se přitom čekalo více. Měnově-politická (MP) inflace, ve které je stanoven cíl ČNB, se dále motá lehce nad nulou, navzdory 15 mld. EUR, které ČNB za dva roky na boj proti koruně spotřebovala.  

Pro ČNB to znamená dvě věci – dále udržovat uměle nadhodnocený kurz a hledat spojence, kteří dodají (poptávkou taženou) inflaci. 

MP inflace se totiž poslední dva roky nepodívala nad 0,6 %. Je pravdou, že poptávková inflace (tj. bez paliv, potravin) je nejvýše od krize, i tak je ale výrazně pod cílem. Na opuštění intervenčního režimu navíc ČNB potřebuje víc než inflaci na 2 %, potřebuje vybudovat masivní inflační polštář tak, aby se po exitu skutečně stalo to, co neustále opakuje, tj. že koruna nominálně neposílí. Reálný kurz totiž posiluje – růstový diferenciál mezi ČR a EMU je nejvyšší za dlouhou dobu. Uvolněte kurz dnes, a za chvíli je na dohled 25.

Další oslabení kurzu koruny je neprůchodné, ČNB tak bude pokračovat v nedráždění publika odkladem jejího posílení. Vzhledem k dosavadnímu efektu, k otevřenosti ekonomiky, která implikuje slabší poptávkově-inflační dopady silné spotřeby domácností, a k očekávanému zpomalení růstu v roce 2016 tak přijde exit mnohem pravděpodobněji později, než ČNB nyní čeká: na přelomu 2016-2017. A bude také dále více a otevřeněji – zejména s Rusnokem na svém čele  - pobízet odbory k tomu, aby se nebáli říct si o pořádný růst platů. ČNB totiž už nemá mnoho měnového střeliva a chce, aby střílely odbory. A vláda, na tu však spolehnutí bude. Slova ministra financí „zkusit vyrovnaný rozpočet v roce 2018 až 19“ jsou totiž pouze poslední ozvěny dávných úvah o řízení státu jako firmy.

Další článekDalší články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  6

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více